Günlük kullanım için VA mı yoksa IPS panel mi ?

EmomaxD

Hectopat
Daha fazla  
Daha çok oyun oynayan birisiyim ama profosyonel olma hedefim yok ve bu sıralar online rekabetçi oyunlardan sıkıldım zaten önemli olan renk kalitesi. IPS almayı düşünüyordum fakat arada sırada yeniden rekabetçi oyunlar oynayacağımı da işin içine katınca VA panel almaya karar verdim ve VA panelin karanlık ortam performansı daha iyi olarak duydum.

HZ olarak herhangi bir önemi yok 60 veya 75 Hz olabilir yüksek olması niyetinde değilim zaten kullandığım ekran kartı GTX 1050 Ti.

Eğer VA panel alacaksam olabildiğince düşük gecikme süresi olmasını istiyorum fakat fiyatının fazla olmamasını istiyorum.

Monitör boyutu olarak masamı işin içine katınca 24 inch monitör bakıyorum.
Fiyat olarak aklımda 1000 TL var maksimum olarak.

Sizce doğru mu düşünüyorum ve kendi düşüncenizi yazıp monitör önerisinde bulunursanız çok yardımcı olursunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle IPs paneller VA panellere oranla renk olarak öndeler. IPS panellerde düşük gecikme, yüksek tazeleme oranı aramak fiyatı malesef yukarı çekecektir. VA paneller ise 144 hz 1 ms standartlarını yakalamış durumdalar. Ancak bahsettiğin gibi 1000 lira bütçe ile VA panel almak pek mümkün değil. 144 hz 1 ms TN panellere yönelmeni tavsiye edebilirim yada rekabetçi oyunlar ile ilgim yok ben renk gamutu geniş olsun, filmleri güzel izleyeyim diyorsan kesinlikle IPS 60hz panel alabilirsin.

IPS paneller renkleri daha gerçeğe yakın gösterir yani siyahlar daha siyah görünür. Bu da oyunlarda karanlık ortamlar daha karanlık gösterir IPS paneller VA'ya göre. IPS paneller daha çok film izlemek için ve renklerle oynayacak programlarla uğraşanlar için daha iyi.

1000TL aralığında aralığında düşük gecikmeye sahip bir monitör bulabileceğini sanmıyorum. 5ms'lik monitörler yeterli oluyor. Bende hem 1ms hemde 5ms değerine sahip iki monitör var. Ben aradaki farkı anlayamadım şahsen.

Benim bulabildiğim 5ms değerine sahip VA panel olarak şunu alabilirsin.

Son düzenleme:
Öncelikle IPs paneller VA panellere oranla renk olarak öndeler. IPS panellerde düşük gecikme, yüksek tazeleme oranı aramak fiyatı malesef yukarı çekecektir. VA paneller ise 144 hz 1 ms standartlarını yakalamış durumdalar. Ancak bahsettiğin gibi 1000 lira bütçe ile VA panel almak pek mümkün değil. 144 hz 1 ms TN panellere yönelmeni tavsiye edebilirim yada rekabetçi oyunlar ile ilgim yok ben renk gamutu geniş olsun, filmleri güzel izleyeyim diyorsan kesinlikle IPS 60hz panel alabilirsin.
Yukarıda aradıklarımı yazdım Hz değeri çok önemli değil online oyunlardan sıkıldım bu sıralar o yüzden renklerinin iyi olmasını istiyorum ve bu aradıklarıma bakınca 1000 tl ve altı fazlaca model var ben IPS veya VA mı almalıyım tam karar veremedim

Bu monitörü GTX 970 + Ryzen 3000 ile kullanmayı düşünüyorum fiyatına değer mi?
Yukarıda aradıklarımı yazdım Hz değeri çok önemli değil online oyunlardan sıkıldım bu sıralar o yüzden renklerinin iyi olmasını istiyorum ve bu aradıklarıma bakınca 1000 tl ve altı fazlaca model var ben IPS veya VA mı almalıyım tam karar veremedim
Daha çok oyun oynayan birisiyim ama profosyonel olma hedefim yok ve bu sıralar online rekabetçi oyunlardan sıkıldım zaten önemli olan renk kalitesi. IPS almayı düşünüyordum fakat arada sırada yeniden rekabetçi oyunlar oynayacağımı da işin içine katınca VA panel almaya karar verdim ve VA panelin karanlık ortam performansı daha iyi olarak duydum.

HZ olarak herhangi bir önemi yok 60 veya 75 Hz olabilir yüksek olması niyetinde değilim zaten kullandığım ekran kartı GTX 1050 Ti.

Eğer VA panel alacaksam olabildiğince düşük gecikme süresi olmasını istiyorum fakat fiyatının fazla olmamasını istiyorum.

Monitör boyutu olarak masamı işin içine katınca 24 inch monitör bakıyorum.
Fiyat olarak aklımda 1000 TL var maksimum olarak.

Sizce doğru mu düşünüyorum ve kendi düşüncenizi yazıp monitör önerisinde bulunursanız çok yardımcı olursunuz.

Eğer gaming olarak değil de sadece günlük kullanım (film,dizi vb.) olacak ise IPS panel tavsiye ediyorum. Aşağıdaki görselde panel renk farklarını daha iyi görebilirsin.
_20180529095556_monitor_display_panels_va_tn_ips.jpg

Renkler daha gerçek görünsün istiyorsan o zaman IPS panel almalısın. Mesela şu olabilir ama 5ms altı bulman zor.

Eğer gaming olarak değil de sadece günlük kullanım (film,dizi vb.) olacak ise IPS panel tavsiye ediyorum. Aşağıdaki görselde panel renk farklarını daha iyi görebilirsin.Eki Görüntüle 402051
Günlükten kasıt singleplayer oyunlardan bahsediyorum tepkime süresi hz vs fazlaca önemli olmadığını düşünüyorum arada sırada fps rekabetçi ve moba oynayacağım sadece onun dışında single-player oyunlar , film ve dizi için kullanıcam
Renkler daha gerçek görünsün istiyorsan o zaman IPS panel almalısın. Mesela şu olabilir ama 5ms altı bulman zor.

Tamam tepkime süresi önemli değil ama 5 ms yukarısınada çıkmasın yani çoğunlukla oyun için kullanıcam fakat rekabetçi oyunlar çok fazla önemli olmadığı için çok önemli bir detay değil benim için bundan önceki yanıtlarıma bakarsanız daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum isteklerimi

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı