Güvenli internet kullanımı hakkında bilgiler

kerb

Kilopat
Makaleler
1
Merhabalar bugün sizlere güvenli internet kullanımı hakkında 6 bilgi vereceğim. Bu bilgiler konunun beğeni sayısına göre çoğaltılabilinir.

1- Kaynağını bilmediğiniz linklere tıklamayın.
Kaynağını bilmediğiniz linklere tıklamayın. Bu linklerin sizin aradığınız web sitesi olduğundan emin olun. Gerçekliğinden emin olduğunuz ve SSL sertifikalı yani HTTPS ile başlayan websitelerine bilgilerinizi gerekirise girin.

2- Her SSL sertifikası güvenli değildir.
Her SSL sertifikası güvenli değildir. Kodları ortaya çıkmış olan SSL sertifikaları sayesinde şifreleriniz, kredi kartı bilgileriniz ve başka diğer bilgileriniz ortaya çıkabilir. Bu yüzden düzenli SSL sertifikası güncelleyen sitelerden alışveriş yapın. (N11, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi.)

3- Önünüze çıkan her bilgiye ve pop-up'a inanmayın.
İnternet herkesin ulaşabildiği bir nimettir. Bu yüzden dolayı kötü amaçlı kişiler yalan bilgiler yayabilir, bir reklam sitesinden yönlendirildiğiniz bir sitede Hintli dolandırıcıların kurbanı olabilirsiniz.

4- Windows, bankanız gibi kuruluşlar sizin bilgisayarınıza erişim istemez.
Bilgisayarınıza erişim isteyen insanlar kötü amaçlı kişilerdir. Bilgisayarınıza erişim sağladıkları zaman kredi kartı bilgilerinize, fotoğraflarına, kameranıza ve şifrelerinize erişebilirler. Bu yüzden dolayı hiç kimsenin bilgisayarınıza uzaktan erişmesine izin vermeyin.

5- Reklamları mümkün olduğunca hızlı bir sürede kapatın.
Bir web sitesinde bir linke tıklayınca ya da reklamlı yönlendirme siteleri gibi sitelerde ortaya aniden çıkan reklamlara tıklamayın ve onları mümkün olduğunca hızlı bir sürede kapatın.

6- Bilmediğiniz bir siteden bir şey indirmeyin, korsan uygulama kullanmayın.

En önemli kısım burası.
Bilmediğiniz bir siteden bir şey indirmeyin ve korsan uygulama kullanmayın. Böyle bir durumda kalırsanız kötü amaçlı kişiler bilgisayarınızdan Bitcoin kazabilir. Kameradan sizi izleyebilir. Fotoğraflarınızı, sosyal medya hesablarınızı kurcalayabilir, kredi kartı ve Online bankacılık hesabınıza dahi erişebilir. Bu yüzden dolayı korsan uygulama indirmeyin ve kaynağını bilmediğiniz dosyaları bilgisayarınızda çalıştırmayın.

Ek olarak işinize yarayacak bir program.

Kaspersky Internet Security
( Kaspersky Internet Security – çoklu cihaz 2020 | Internet Koruması | Kaspersky )
Bu program internette yaptığınız işlemleri daha güvenli hale getirir. Ödemelerinizi kendiside şifreleyerek daha güveli bir hale getirir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım internette daha güvenli, eğlenceli bir vakit geçirirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Torrent'i savunuyorum gibi görünmek istemem ama söylendiği kadar büyük bir risk olduğunu düşünmüyorum ama emek hırsızlığı konusunda hemfikiriz.

Torrent'i savunuyorum gibi görünmek istemem ama söylendiği kadar büyük bir risk olduğunu düşünmüyorum ama emek hırsızlığı konusunda hemfikiriz.
Büyük bir risk olup olmadığını kaynak kodunu gördüğün zaman anlarsın. Yani kumar oynamaktansa direkt olarak o riske girilmemeli.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı