Güvenli pencere yöneticisi ve masaüstü ortamı kurulumu nasıl olmalı?

277726

Hectopat
Makaleler
4
Manjaro wiki sayfasında ya da Arch wiki sayfasında iki ayrı kullanıcı oluşturarak kulanılması öneriliyor. Pencere yöneticilerini seviyorum ama bazen normal masaüstü ortamına da ihtiyaç duyduğum olabilir diye Xfce falan yüklemeyi düşünüyorum. En güvenli yolu nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben aynı kullanıcıda ikisini de kullanıyorum. Display Manager kullanmıyorsanız; Xfce'yi startxfce4 komutu ile, herhangi bir pencere yöneticisini startx ile başlatabilirsiniz.

Startx kullanmak için xorg-xinit yüklü olmalı ve .xinitrc dosyasını yapılandırmış olmanız gerek.

Ben aynı kullanıcıda ikisini de kullanıyorum. Display Manager kullanmıyorsanız; Xfce'yi startxfce4 komutu ile, herhangi bir pencere yöneticisini startx ile başlatabilirsiniz.

Startx kullanmak için xorg-xinit yüklü olmalı ve .xinitrc dosyasını yapılandırmış olmanız gerek.

[CODE title="Şunu kendime göre ayarladım"]DEFAULT_SESSION=i3
xset b off
setxkbmap -option ctrl:nocaps

case $WM in
gnome)
ck-launch-session dbus-launch gnome-session
;;
xfce4)
~/bin/xfce4&
ck-launch-session dbus-launch startxfce4
;;
lxde)
~/bin/lxde&
ck-launch-session dbus-launch startlxde
;;
*)
~/bin/i3&
ck-launch-session dbus-launch $DEFAULT_SESSION
;;
esac[/CODE]

[CODE title="Şunu kendime göre ayarladım"]DEFAULT_SESSION=i3
xset b off
setxkbmap -option ctrl:nocaps

case $WM in
gnome)
ck-launch-session dbus-launch gnome-session
;;
xfce4)
~/bin/xfce4&
ck-launch-session dbus-launch startxfce4
;;
lxde)
~/bin/lxde&
ck-launch-session dbus-launch startlxde
;;
*)
~/bin/i3&
ck-launch-session dbus-launch $DEFAULT_SESSION
;;
esac[/CODE]
Hangi dosyanın içeriği bu hocam?

Ben sadece exec bspwm yazıyorum bitiyor.
Siz bu dosya ile istediğiniz DE veya WM'i seçebiliyor musunuz?

Vallahi koda göre öyle gözüküyor ama daha denemedim. Olursa yazarım.
@Kernelginar i3 için oluyor ama GNOME için hangi komut çözemedim :). Setxkbmap -option ctrl:nocaps -> şu kodu çözebilirsek, dediğin şekilde startx GNOME vb. bir komutla istediğimiz masaüstü yöneticisine girebiliriz.

Son düzenleme:
startx gnome-session denedin mi?
Vallahi koda göre öyle gözüküyor ama daha denemedim. Olursa yazarım.
@Kernelginar i3 için oluyor ama GNOME için hangi komut çözemedim :). Setxkbmap -option ctrl:nocaps -> şu kodu çözebilirsek, dediğin şekilde startx GNOME vb. bir komutla istediğimiz masaüstü yöneticisine girebiliriz.

startx gnome-session denedin mi?

Denedim ve çalışmıyor. Gdm de otomatik olarak sağ altta çıkan seçenekler çalışıyor bu arada. Bu startx ile de xorg hatası alıyorum. Eğer çözersem güncellerim ama bu GNOME seçenekler çalıştığı için artık ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum.

Geri
Yukarı