Güvenliğiniz için neler yapıyorsunuz?

Norton 360 antivirüs kullanıyorum.
Kendi sunduğu Norton safe web eklentisi tarayıcılarda kurulu olarak duruyor.
Gizlilik için Chromium tarafında Brave tarayıcısını öneririm.
Şimdilik Chrome kullanıyorum. Ama onunda veri toplayan ayarlarını kapatıyorum.
Chrome içinde ayrıca Nano adblocker, Nano defender, Smart HTTPS uzantılarını kullanıyorum.
Ayrıca ShutUp 10 yazılımı ile Windows 10 veri toplayan ayarları ve hizmetlerini zorla kapatıyorum.
Arama motoru olarak Duckduckgo kullanmak isterdim. Maalesef spesifik sonuçları iyi değil.
Bir ara Startpage denemiştim. Ama bazı vakitlerde sunucularının çöktüğüne şahit oldum. Bu yüzden Google arama motorunu kullanıyorum. Zaten sürekli gezdiğim siteler için yer imleri kullandığımdan, arama motorunu fazla kullanmıyorum.

Google hesap etkinliklerimin Youtube izleme geçmişi hariç hepsi kapalıdır.
En son olarak iki tane e-posta adresi kullanıyorum. Bir tanesi önemli hesaplar için, diğerini ise e-posta haber bültenleri, forum ve oyun site üyelikleri vb. için kullanıyorum.
Böyle bir şey duymuştum.

Daha düşük fiyatlı arıyorsan Antivirüs plus var. Ama içerisinde kamera koruması yok.
SafeCam bana göre o kadar da gerekli bir özellik değil.
Yanlış bulguları çok yapabiliyor. Mesela Brave Nightly sürüm güncelleme dosyasını, zararlı olarak algılayıp engellemişti. Tabi izin verince bir daha algılamıyor.
O kadar da fazla sorun olmaz diye düşünüyorum.
Ayrıca tarayıcı uzantısı yüksek kaynak tüketiyor.
Ne kadarlık bir kaynak kullanımı bulunuyor?

Böyle bir şey duymuştum.

Büyük bir sorun olduğunu sanmıyorum. Referans ekledikleri linkler aşağıda yazıyor.

Tabii Brave gibi gizlilik odaklı bir firmanın böyle saklı işler yapması daha fazla dikkat çekiyor.

Daha kurmadığım üç uzantısı bulunuyor. Tehlikeli sitelerden koruma uzantısı kurulu.

Screenshot_1.png

Ben şifre yöneticisi kullanmıyorum. Norton safe search ve giriş sayfasıda baya kötü duruyor. Ama aradığın her sonucu tarama yapıyor. Biraz yavaş çalışan bir şey olduğundan, aşırı temkinli kişilerin kullanacağını düşünüyorum. Tarayıcının kendi sunduğu yeni sekme ve kendi arama motoru bana yetiyor.

Screenshot_2.png

Kaspersky Total Security kullanıyorum. Ortak ağlara bağlanmıyorum zorunlu olarak bağlandığım zaman ise Kaspersky VPN kullanıyorum, şifrelerimi ve adreslerimi asla girmiyorum çünkü Wireshark gibi network analiz programları ile şifreler kolayca ele geçirilebiliyor.Mesajlaşma uygulamalarını kullanmıyorum. Sosyal medya olarak sadece Twitter kullanıyorum onu da tarihi sayfalar takip edip, kitap çekilişlerine katılmak için kullanıyorum.Gerçek adımı internette kullanmamaya çalışıyorum. Mümkün olabildiğince ücretsiz yazılımlar indirmiyorum.
Ücretli şeyleri ücretsiz sunan sitelere girmiyorum ( Film ve mp3 siteleri vs.) .Her siteden alışveriş yapmıyorum.Tarayıcı çerezlerini düzenli olarak temizliyorum . Reklam politikasından dolayı Google yerine Duckduckgo gibi arama motorları kullanıyorum. Tüm hesaplarımda iki adımlı doğrulama kullanıyorum.Elektronik posta hesaplarımda telefon numarası kullanmıyorum (Bkz: Sim Swapping).
Her siteden indirme yapmıyorum. Kullanmadığım hesaplarımı imha ediyorum.Şifrelerimi uzun ve karmaşık seçiyorum ve değiştiyorum .Maillerdeki her eki açıp her linke tıklamıyorum ,mail adreslerini kontrol edip açıyorum.Özel konuşmalarımı telefonda yapmıyorum... Daha da hatırlamıyorum bu kadar , ,sanırım biraz da Kaspersky reklamı yapmış gibi oldu ama :) Norton ,Bitdefender falan da iyi yani tercih meselesi . Güvenliğe çok önem veriyorum ama öyle çok önemli bir kişi de değilim yani sıradan öğrenciyim .

Şu sıralar Malwarebytes'a sardım, onu kullanıyorum. Bunun dışında modemde birkaç ayar yaptım, başka bir cihaz modem şifresini bilse dahi bağlanamıyor, ben belirliyorum cihazları.
Tıkladığım linki mutlaka inceliyorum, bilmediğim linke asla girmiyorum. Yem yeme oranım büyük konuşmamak gerekirse yine %1 falandır.
Bilgisayarda asla korsan bir içerik barındırmıyorum artık, olabildiğince kalıntı dosyaları da temizliyorum.
Artık çok sık olmasa da internet değerlerimi inceliyorum, saçma bir durum var mı diye.
Bilgisayarı da aynı şekilde, sıcaklık, kullanım verileri vesaire. Anormal bir durum varsa kısa süre içerisinde müdahale ediyorum.

Google Chrome kullanıyorum ve evet tüm verilerim ellerinde, istemesem de ellerinde olacağı için problem yaşamıyorum.

Şu sıralar Malwarebytes'a sardım, onu kullanıyorum. Bunun dışında modemde birkaç ayar yaptım, başka bir cihaz modem şifresini bilse dahi bağlanamıyor, ben belirliyorum cihazları.
Tıkladığım linki mutlaka inceliyorum, bilmediğim linke asla girmiyorum. Yem yeme oranım büyük konuşmamak gerekirse yine %1 falandır.
Bilgisayarda asla korsan bir içerik barındırmıyorum artık, olabildiğince kalıntı dosyaları da temizliyorum.
Artık çok sık olmasa da internet değerlerimi inceliyorum, saçma bir durum var mı diye.
Bilgisayarı da aynı şekilde, sıcaklık, kullanım verileri vesaire. Anormal bir durum varsa kısa süre içerisinde müdahale ediyorum.

Google Chrome kullanıyorum ve evet tüm verilerim ellerinde, istemesem de ellerinde olacağı için problem yaşamıyorum.
Yaptığınız modem ayarını anlatabilir misiniz? Her modemde bulunan bir özelik mi? Tp-link'de nasıl yaparım?

Yeni konular

Geri
Yukarı