Gurbetçiler neden böyle?

Hocam doğru söylüyorsunuz da ben şunu demek istedim. İslam uyanık olmamızı falan emrediyor. Yani müslüman olan herkes dinini doğru düzgün uyguluyor olsa hiç böyle olmazdı. Zaten ilk emir "Oku" dur. Bunu demek istedim.

Islamiyetin emrettigi herseyi yapsak kadinlara oy verme hakki bile vermezdik.

1930 senesinde Ataturk'un katkilariyla kadinlara secme secilme hakki verildiginde Italya - Ispanya - Fransa gibi ulkelerde kadinlarda bu haklar yoktu ki Fransa cok liberal gecinen bir ulkedir. Bizden medeniyet ogrenmeleri gerekiyor bu konuda.

Bugun halkin cogunlugu Musluman olan cogu ulkede hala boyle bir haklari yok. 3-5 sene once Suudi Arabistan yeni verdi bu hakki. Bildigin sacmalik. Nufusun yarisini cope atiyorsun.

Dinlere bakip devlet yonetilmez, "Herkes Muslumanligi yerine getirse" diye dusunmek yanlis. Akil ve mantikla dusunursun. Din bireyseldir, kisi neye inaniyorsa inanir ve orada kalir.

Sanki biraz gurbetcilerden daha da nefret edilsin diye düsündüklerinizi anlatmissiniz. Bakin ben 39 Yasin'da bir insanim 1996'dan beri Almanya'da yasiyorum, ama maalesef siz bizleri öyle bir öcü anlatmissiniz ki, resmen kanim donuyor bu görüslerden. Almanya'da yabanci Türkiye'de alamanci diyorlar ya, düsünceleriniz tam onun bir göstergesi.

Burada 4 kisilik bir aile haftalik 10 € ile bile yasar öncelikle. Her gün makarna yiyerek yasarsin yani. Ha buna ne kadar yasamak denilirse.

Iste burada anlasamiyoruz, ne yani yasamayalim mi? Burada hayat sartlari cok rahat ve refah bir ülke, bu ülkenin olanaklarindan faydalanmayalim mi?

Keske.

Paran olursa dünyanin her yani cennet. Aksini iddia eden yok zaten.

Bakin size tek hak verdigim yer burasi. Katiliyorum evet aynen öyle. Benim Türkiye'de yasamamam ya da temelli dönmeme sebebim korku. Buranin refahindan sonra Türkiye'de calismaktan korkuyorum, dolandirilmaktan korkuyorum, haksizliga ugramaktan korkuyorum, AC kalmaktan korkuyorum, diledigimi alamamaktan korkuyorum.
Yoksa burada düzenimiz var falan diye kendimi kandirmayacagim, düzen dedigin 1 ayda bozulan bir şey, istersem çocuklarimi okuldan alirim, neyim var neyim yok satarim, tüm haklarimi öldürür gelirim ülkeme. Ama korkuyorum.

8 Saat standart calisma zamanidir ama 10 saatten fazla calismak yasak bu ülkede. 10 saat 1 dakika calisirsan sendika ve yasal hükümlere göre iş yeri seni taksiyle evine göndermek zorunda. 10 saatten fazla calistiktan sonraki belirli bir zaman icinde basina bir şey gelirse tüm yükümlülük isverene aittir.

Uzun lafin kisasi, evet hayat güzel, parasi olana Türkiye gercekten cennet. Ama gurbetcileri bu kadar ezmeyin sizlerden daha iyi durumda diye. Her ne kadar daha iyi durumda olursak olalim diledigimiz zaman tantuni yiyemiyoruz. Türkiye'de parasizliktan yiyemiyoruz gurbette ise olmadigindan dolayi yiyemiyoruz. Gelin bir orta yol bulalim :)

Sevgiler :)

Belli kısımları koyarak düşüncelerimi yanlış sergilemişsiniz. Biraz daha iyi okusaydınız yazdıklarımı görebilirdiniz. Ben yazımda orada ferah içinde yaşayan insanlara lafım yok zaten dedim. İstedikleri gibi yaşasınlar. Gurbetçilerle bir derdim yok birkaç tanede gurbetçi tanıdığım var hatta.

Benim laf söylediğim kesim orada ferah içinde yaşayıp en kötü durumu olanın bile buradaki hemşirelerden fazla maaş almasına rağmen Türkiye cennet nasıl yaşayamıyorsunuz orada diyen kesim. Adam orada ferah içinde yaşıyor biz burada sürünüyoruz. Ama adam bize şükret arabaya binmek zorunda değilsin diyor. Sen yapıyorsan ben niye yapamayayım.

Adamlar kendilerini kurtarmışlar başka ülkeye gidip akıllı davranmışlar. Ona bir şey dediğim yok. Ama orada yaşayıp Türkiye çok iyi burası çok zor orada yaşam çok kolay demesinler. Benim deli olduğum nokta orası.

Sen gurbetçisin belli ki ama durumların farkındasın. Yani eleştirdiğim gurbetçi kısım sen veya senin gibiler değil. Oraya gidip Türkiye cennet nasıl yaşayamıyorsunuz diyen kesim. Veya Türkiye çok güzel şükret arabaya binmek telefon kullanmak zorunda değilsin diyen kesim. Umarım anlatabilmişimdir. Benim gurbetçilerle bi derdim yok. Onları kötü göstermeye de çalışmıyorum. Sadece bahsettiğim kısımın neden böyle yaptıklarını sorguluyorum ve şikayetimi belirtiyorum.

Orası daha güzel daha ferah faydalan tabi ki. Ona bişey dediğim yok. Kendini ve aile kurtarmışsın. Ama orada yaşayan gurbetçiler Türkiye çok güzel gayet yaşanabilir bi yer demesinler.

Islamiyetin emrettigi herseyi yapsak kadinlara oy verme hakki bile vermezdik.

1930 senesinde Ataturk'un katkilariyla kadinlara secme secilme hakki verildiginde Italya - Ispanya - Fransa gibi ulkelerde kadinlarda bu haklar yoktu ki Fransa cok liberal gecinen bir ulkedir. Bizden medeniyet ogrenmeleri gerekiyor bu konuda.

Bugun halkin cogunlugu Musluman olan cogu ulkede hala boyle bir haklari yok. 3-5 sene once Suudi Arabistan yeni verdi bu hakki. Bildigin sacmalik. Nufusun yarisini cope atiyorsun.

Dinlere bakip devlet yonetilmez, "Herkes Muslumanligi yerine getirse" diye dusunmek yanlis. Akil ve mantikla dusunursun. Din bireyseldir, kisi neye inaniyorsa inanir ve orada kalir.
Ben herkes Müslümanlığı yerine getirse demedim. Müslüman olan herkes yerine getirse dedim. Zaten İslam'da zorlama yoktur kesin bir şekilde. Hem Suudi Arabistan Müslüman ama İslam Devleti denemez. Amerika ile ilişkisini biliyorsunuzdur elbet. İslam Devleti olsa öyle yapmazdı.

Islamiyetin emrettigi her şeyi yapsak kadinlara oy verme hakki bile vermezdik.

1930 senesinde Atatürk'un katkilariyla kadinlara secme secilme hakki verildiginde İtalya - İspanya - Fransa gibi ulkelerde kadinlarda bu haklar yoktu ki Fransa cok liberal gecinen bir ulkedir. Bizden medeniyet ogrenmeleri gerekiyor bu konuda.

Bugun halkin cogunlugu musluman olan cogu ulkede hala boyle bir haklari yok. 3-5 sene once Suudi Arabistan yeni verdi bu hakki. Bildigin sacmalik. Nufusun yarisini cope atiyorsun.

Dinlere bakip devlet yonetilmez, "herkes muslumanligi yerine getirse" diye dusunmek yanlis. Akil ve mantikla dusunursun. Din bireyseldir, kisi neye inaniyorsa inanir ve orada kalir.

Peki Suudi Arabistan'ın yaptığını Allah mı emrediyor? Yoksa tamamen din için uydurdukları saçma bir şey mi? Kuranda kadın baş üstünde tutulması gerektiği yazıyor. Kadınların ne kadar önemli olduğundan bahsediyor. Kadınlara o saçma yasakları din değil. Suudi Arabistan'da ki yöneticiler koydu. Kadınlara oy kullanmama gereksinimini din değil aptal insanlar koydu.

Gurbetçi sayılır mıyım bilmiyorum fakat Almanya vatandaşıyım. Ve o kişiler gibi değilim. Neden yalan söyleyeyim. Almanya'da yaşam kalitelisi olarak çok daha iyi. Bunu orada yaşayan bütün türkler biliyor. Almanya'da yaşayıp Türkiye'de oy kullanmak saçmalıktır.

Ne güzel. En azından siz gurbetçi olarak durumların farkındasınız. Gurbetçi olmak çok normal bir şey. Benim yargıladığım kesim orasının daha yaşanabilir olduğunu bildiği halde Türkiye cennet yaşayın orada telefon veya araba kullanmak zorunda değilsiniz şükredin diyen kesim. Senin yaptığın şeyleri ben niye yapamayayım.

Birine 1 euro versen sana karşılığında 5 verse diğeri de 10 verse kimi seçersin? Normal yani savunmaları.

Cevap çok basit çünkü sonradan görmeler. Yaşadıkları ülkelerde genelde(Almanya, Avusturya ve Hollanda) gibi 3. sınıf vatandaş muamelesi görür. Yaşadıkları çevreye zor uyum sağlar yada hiç sağlayamaz. Genelde işçi sınıfı olur, sanayi ya da hizmet sektöründe çalışırlar. Tabi hayatlarındaki bu denli hızlı değişim ve alım güçlerinin artması etkisiyle son model araçlarını alır, içlerini çikolata ile doldurup Türkiye ye araçları ile tatile gelirler. Orada kazandıkları 1 burada 9-10 olması avantajını kullanırlar. Tabi yıl içinde çalıştıkları işlerde yada sosyal hayatta yaşadıkları ayrımcılık-dışlanma ya da mobbing olaylarından sonra sinirlerini Türk insanından çıkarır. Haklılarda orada sesleri çıkamaz çünkü onlar çok çalışır(sanki bedava çalışıyor! :D) ve Türkiye de güzel bir tatili hak ederler... Kısaca ezik insanlardır fazla takmayın derim. Ne yaşadıkları ülkelerde nede burada (tatil dönemi hariç çünkü eurocukları var) saygı görüyorlar.

''Alamancılar'' gelmiş geçmiş en kanser kitledir çünkü Türkiye için. Ezilen ilk nesilin çocukları bugün babalarının ezilmesi üzerine prim yaparak Türkiye ile ilgili dalga geçer gibi paylaşımlar yapıyorlar.

Bu arada, Almanya'da yaşamanız çok büyük bir başarı değil. Çoğu Alman da sizi sevmediği için zaten belli başlı şehirlerde/mahallelerde Türk dayanışmalığı ile yaşıyorsunuz. Çoğunuz da hiçbir eğitimi ve vasfı yok. Yani beleşten bir hayat yaşıyorsunuz, sessizce yaşayın işte. Türkiye'nin adını anıp, Türkiye için yanıp tutuşmak size kalmadı euro yükselirken zevkten dört koşa olan sözde ''Türkler.''

Yeni konular

Geri
Yukarı