Gurbetçiler neden böyle?

Avrupa'da yaşaması sanıldığı kadar kolay olmasa da buradan daha kolay olduğu kesin. Burada konuşmak şikayet etmek bize hiçbir şey kazandırmaz. Hepimiz okumalı, kendimizi geliştirmeliyiz ki yanlış gördüğümüz şeyleri, hataları düzeltebilelim.
İstediğiniz kadar konuşun bu hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Lafla peynir gemisi yürümez. İşleri düzeltmek bizim elimizde.
Ben derece yaparak kazandım üniversiteyi yurt dışında çalışacağım neden kalayım bana sayar mısın sebepleri?

Ne diyorsunuz hocam? Asıl müslüman kesimin uyanık olması gerekiyor.

Bunun dinle alakasi yok. Egitimli bir insani inanclari uzerinden manipule edemezsin. Egitimli bir halk turban - turk milliyetciligi - islam - laiklik gibi tabu konular uzerinden kandirilamaz. Bugun Ataturk uzerinden de kandirilan solcu gorunumlu bir suru cahil var.

Açıkcası önceden de söylenmiş ama ben de gurbetçi olsam aynen bunları söylerdim keşke olabilsem. Sanki o adam yaptı 1 euroyu 10 lira. Yapan da biziz bu şekilde devam eden de.

Sanki biraz Gurbetcilerden daha da nefret edilsin diye düsündüklerinizi anlatmissiniz. Bakin ben 39 yasinda bir insanim 1996'dan beri Almanyada yasiyorum, ama maalesef siz bizleri öyle bir öcü anlatmissiniz ki, resmen kanim donuyor bu görüslerden. Almanyada yabanci Türkiyede alamanci diyorlar ya, düsünceleriniz tam onun bir göstergesi.

Bu videoda da sırf adam 20 Euro ile 1 hafta geçinebiliyorsunuz dediği için fiş atmış.
Burada 4 kisilik bir aile haftalik 10 € ile bile yasar öncelikle. Her gün makarna yiyerek yasarsin yani. Ha buna ne kadar yasamak denilirse.
Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce onlar yaşarken biz şükretmeli miyiz?
Iste burada anlasamiyoruz, ne yani yasamayalim mi? Burada hayat sartlari cok rahat ve refah bir ülke, bu ülkenin olanaklarindan faydalanmayalim mi?
Şu an sinir küpüne döndüm keşke izlemeseydim.
Keske.
Oradan Türkiye cennet vs. diyorlar.
Paran olursa dünyanin her yani cennet. Aksini iddia eden yok zaten.
Gel burada yaşa o zaman biz oraya gidelim dendiğinde düzenimiz var oluyor.
Bakin size tek hak verdigim yer burasi. Katiliyorum evet aynen öyle. Benim Türkiyede yasamamam ya da temelli dönmeme sebebim korku. Buranin refahindan sonra Türkiyede calismaktan korkuyorum, dolandirilmaktan korkuyorum, haksizliga ugramaktan korkuyorum, ac kalmaktan korkuyorum, diledigimi alamamaktan korkuyorum.
Yoksa burada düzenimiz var falan diye kendimi kandirmayacagim, düzen dedigin 1 ayda bozulan bir sey, istersem cocuklarimi okuldan alirim, neyim var neyim yok satarim, tüm haklarimi öldürür gelirim ülkeme. Ama korkuyorum.
Almanya'da 8 saatten fazla çalıştırmak yasakmış.
8 saat standart calisma zamanidir ama 10 saatten fazla calismak yasak bu ülkede. 10 saat 1 dakika calisirsan sendika ve yasal hükümlere göre isyeri seni taksiyle evine göndermek zorunda. 10 saatten fazla calistiktan sonraki belirli bir zaman icinde basina bir sey gelirse tüm yükümlülük isverene aittir.

Uzun lafin kisasi, evet hayat güzel, parasi olana Türkiye gercekten cennet. Ama Gurbetcileri bu kadar ezmeyin sizlerden daha iyi durumda diye. Her ne kadar daha iyi durumda olursak olalim diledigimiz zaman Tantuni yiyemiyoruz. Türkiyede parasizliktan yiyemiyoruz Gurbette ise olmadigindan dolayi yiyemiyoruz. Gelin bir orta yol bulalim :)

Sevgiler :)

Oy kullanmaları yasaklanmalı direkt ve şu çift vatandaşlık olayına Türkiye'den bir el atılmayacak gibi. Almanya'ya kalıyor olay.
Hocam bu insanların oylarının çoğunluğu iktidara gidiyor siz burada ne anlatıyorsunuz. Bu insanlara iktidar değişene kadar bir şey olmaz. Bu insanların Türkiye çok umrumda değil zaten ucuza tatil için geliyorlar. Paraları daha çok olsa İspanya'ya falan gider bunlar Türkiye'de işleri olmaz.

Gurbetçi sayılır mıyım bilmiyorum fakat Almanya vatandaşıyım. Ve o kişiler gibi değilim. Neden yalan söyleyeyim. Almanya'da yaşam kalitelisi olarak çok daha iyi. Bunu orada yaşayan bütün Türkler biliyor. Almanya'da yaşayıp Türkiye'de oy kullanmak saçmalıktır.

Bunun dinle alakasi yok. Egitimli bir insani inanclari uzerinden manipule edemezsin. Egitimli bir halk turban - turk milliyetciligi - islam - laiklik gibi tabu konular uzerinden kandirilamaz. Bugun Ataturk uzerinden de kandirilan solcu gorunumlu bir suru cahil var.
Hocam doğru söylüyorsunuz da ben şunu demek istedim. İslam uyanık olmamızı falan emrediyor. Yani müslüman olan herkes dinini doğru düzgün uyguluyor olsa hiç böyle olmazdı. Zaten ilk emir "Oku" dur. Bunu demek istedim.

Geri
Yukarı