Hafif linux işletim sistemi önerisi

İşte şimdiki gençler bunları beğenmiyor, işletim sistemi isterse bilgisayarlarını yaksın ama gösterişli olsun diyorlar.
Yani anlayacağın bu hafif dağıtımları ben de öneriyorum ama nafile, yüzüne bile bakmıyorlar.
Lakin işin komedisi sonradan ağır çalışıyor diye şikayet ediyorlar.
Aynen abi, gençlik performans değil de gösteriş peşinde.

Hem hafif hem gösterişli, kolay bir istek değil ama mümkün. Masa üstü yerine sadece pencere yönetici kurup şekil verebilirsiniz, ancak bunun için linux konusunda biraz tecrübe sahibi ve bolca araştırma yapmış olmanız gerekir. Bulabileceğiniz kaynakların çoğu ingilizce olacaktır.

Performans konusu sadece masa üstüne bağlı değildir. Sistemde gereksiz çalışan servis ve programlar olmamalı. kullanılan programların daha hafif alternatifi var ise tercih edilmelidir.
Yeterli tecrübeye sahipseniz arch, gentoo gibi dağıtımları kurarak gereksiz bulduğunuz öğeleri devre dışı bırakabilrsiniz.

Hem hafif hem gösterişli, kolay bir istek değil ama mümkün. Masa üstü yerine sadece pencere yönetici kurup şekil verebilirsiniz, ancak bunun için linux konusunda biraz tecrübe sahibi ve bolca araştırma yapmış olmanız gerekir. Bulabileceğiniz kaynakların çoğu ingilizce olacaktır.

Performans konusu sadece masa üstüne bağlı değildir. Sistemde gereksiz çalışan servis ve programlar olmamalı. kullanılan programların daha hafif alternatifi var ise tercih edilmelidir.
Yeterli tecrübeye sahipseniz arch, gentoo gibi dağıtımları kurarak gereksiz bulduğunuz öğeleri devre dışı bırakabilrsiniz.
Hafif derken neyi kastediyorsunuz tam olarak, kapladığı ram mi? Kullandığı cpu cycleları mı?Çünkü farkettiğim kadarıyla pencere yöneticileri Gnome Kde gibi daha profesyonelce optimize edilmiş ortamlardan daha fazla Cpu kullanıyor ve bir miktar daha az ram kullanıyor. Tabi deepin,pantheon,cinnamon gibi bence uyduruk DE leri saymıyorum.

Geri
Yukarı