Hafta içi bilgisayar yasağı

Çok takmamak lazım aslında. Ben de aynı durumu yaşıyordum geçen yıla kadar. En azından seneye olan sınavı düşünüp bu durumu lehine kullanmayı deneyebilirsin.

Bunun sebebi insanlığın hiçbir zaman sınırlarıyla yetinmemesi.
Şu anki yaptıklarını yapabiliyorsa, daha iyisi neden olmasın?
Bu yüzden ders çalışmaya zorlanıyoruz. Tabiri caizse köle gibi.
Okula git, okuldan gel, ders çalış, uyu, uyan, okula git, okuldan gel...
Kısır döngü.
Sosyal hayatınız olamaz, öğrencisiniz ve sınav yaklaşıyor (YKS).
Sınav sonrası mı? Yine yasak.
Üniversite var, bitsin hele.

ikna etmeye çalışmak çok daha kötü sonuçlar doğuracaktır.

Belli ki aile için bilgisayar oynamak kötü bir şey ve oğlunuz gelip sürekli oyun oynamak istediğini söylüyor. Ne düşüneceksiniz? "Bu çocuk oyun bağımlısı ve oyunsuz duramıyor." diye düşüneceksiniz. O yüzden ikna etmeye çalışmak durumu daha da kötü edecektir.

Demek ki benim ailem çok liberalmiş. Hiçbir şeyime karışmıyorlar ezelden beri. :D

@Abu! öncelikle TV denen cihaz bir aptal kutusudur. Onun başında saatlerini geçirerek hiçbir şey öğrenemeyen insanlarla doludur bu dünya. Ama güzel, bilgi içerikli programlar da var TV bünyesinde.

Bilgisayar ya da internet ise özetle her şey demektir. Dünyalar kadar bilgiye ulaşabiliyorsun. Ne olduğunu biliyorsun zaten, dijital çağ çocukları bilir ama eski kafalılar bilgisayarı yararlı değil de zararlı bir şey olarak görürler. Yararı da var zararı da var. Doğru kullanırsan faydalı olur. Ailenizle ortayı bulmaya çalışın. Şu kadar saat ders çalışma, şu kadar saat PC.

Aklı başında bir insan zaten bağımlı olmaz. İradesi zayıf kişiler bilgisayar-telefon vs. cihazların esiri olurlar. 55 yaşındaki babam bile akıllı telefonsuz yaşayamadı 1 hafta. Zor dayandı ya. :ROFL:

İradesi zayıfmış benim pederin. :LOL:

Belli ki aile için bilgisayar oynamak kötü bir şey ve oğlunuz gelip sürekli oyun oynamak istediğini söylüyor. Ne düşüneceksiniz? "Bu çocuk oyun bağımlısı ve oyunsuz duramıyor." diye düşüneceksiniz. O yüzden ikna etmeye çalışmak durumu daha da kötü edecektir.
Bana da bir süre yasak konmuştu, sanırsam 1 yıl kadar. Abartmıyorum gerçekten 1 yıl kadar. İlk aylar yalvardım vermediler, öyle 4-5 ay yalvardım vermediler. Ondan sonra sustum ve son aylarda bana vermeye başladılar bilgisayarı. O cezadan sonra ilk kullanışımda çok garip olmuştum. Bu arada bizim ailemizde dayak yöntemi değil ceza yöntemi kullanıldığı için daha çok acı çekiyorum, insan dayak yemek istiyor ama o cezayı yemek istemiyor... Ayrıca en ufak bir yanlışımda 1 ay ceza var.

Bir psikolog olarak şunu çok rahat söyleyebilirim ki: Ailelerimiz çok yanlış bir tutum içerisinde ve birçok aile çocuk yapmadan önce belli bir dizi eğitimden geçmeli çocuk yetiştirme ile ilgili. Maalesef ki olan yine hep bizim gençlerimize oluyor.

Aileler medya tarafından sürekli korkutuluyor ve gördükleri her habere veya "uzman" sıfatı ile söyleşi yapan kişilerin laflarına araştırmadan inanıyor.

Asıl saçma olan şey dediğiniz gibi TV başında 12 saat geçir birşey demiyorlar ama PC başında 2 saat geçir neler neler diyorlar. O 2 saat içinde ebeveynler zaten söyleniyor bu yüzden de o 2 saat doğru dürüst bir şekilde bilgisayarımızı oynayamıyoruz.
Dademin içeride 1.30 saattir Diriliş seyrediyorduk, geldim PC'de başka film izlemeye başladım geldi aferin iki soru çözme saçma sapan şeyler izle dedi gitti.

Siz ne yapmamı öneriyorsunuz?
Demek ki benim ailem çok liberalmiş. Hiçbir şeyime karışmıyorlar ezelden beri. :D

@Abu! öncelikle TV denen cihaz bir aptal kutusudur. Onun başında saatlerini geçirerek hiçbir şey öğrenemeyen insanlarla doludur bu dünya. Ama güzel, bilgi içerikli programlar da var TV bünyesinde.

Bilgisayar ya da internet ise özetle her şey demektir. Dünyalar kadar bilgiye ulaşabiliyorsun. Ne olduğunu biliyorsun zaten, dijital çağ çocukları bilir ama eski kafalılar bilgisayarı yararlı değil de zararlı bir şey olarak görürler. Yararı da var zararı da var. Doğru kullanırsan faydalı olur. Ailenizle ortayı bulmaya çalışın. Şu kadar saat ders çalışma, şu kadar saat PC.

Aklı başında bir insan zaten bağımlı olmaz. İradesi zayıf kişiler bilgisayar-telefon vs. cihazların esiri olurlar. 55 yaşındaki babam bile akıllı telefonsuz yaşayamadı 1 hafta. Zor dayandı ya. :ROFL:

İradesi zayıfmış benim pederin. :LOL:
Kabul etmiyorlar hocam çok denedim. Diyorum 1 saat çalışayım 1 saat oynayayım yok.
Cidden zor bir durum. Öncelikle kolay gelsin. Yaşadım bu durumları.

Sorun sadece bilgisayardan ibaret değil artık. Bir sanat, ne bileyim farklı bir alanla uğraşmak istersen bile karşına çıkıyor. Ailenle arana mesafe koymak işe yarayabilir. Tepkini böyle gösterebilirsin belki.
Sonra gene çok surat yapıyorsun sana da bir şey denmiyor diye laf söylüyorlar.

İkna etmeye çalış illa kabul ederler.
Katı bir babam var kabul etmiyor hocam. Çok ısrar edince haftasonu da yasaklıyor mahrum kalıyorum.

Önerim beklemen. İyi bir üniversite kazandıktan sonra zaten sana karışan olmaz.

Geri
Yukarı