Halojen farları LED Xenon fara çevirme

• Konuyu başlatan GTD
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 37
  • Görüntüleme 12B

GTD

Decapat
Golf 7 aracımın halojen farları hem görüş hem görüntü olarak biraz sıkıntılıydı kendimce değiştirip güzel bir görüş kalitesi elde etmeye çalıştım. Düşenen olursa da öneri olarak değerlendirebilirler.
(Kısalara karşıdakini rahatsız etmeyecek düzeyde bir xenon kullandım)
Ürünlerin linki;
parklara kullandığım H15: https://www.hepsiburada.com/mach-h1...-h15-led-ampul-simsek-etkili-pm-HBC00000LDDPG
sislere kullandığım H11: https://www.hepsiburada.com/appcity...ek-etkili-beyaz-6400-lm-6000k-pm-HB00000KFFYL
kısalara kullandığım H15: Photon Acorn H15 Led Xenon 7000 Lümen HEADLIGHT - Photon Online

Dosya Ekleri

• gof12.jpg
    gof12.jpg
    136,8 KB · Görüntüleme: 400
  • golf12.jpg
    golf12.jpg
    202,5 KB · Görüntüleme: 380
  • golf34.jpg
    golf34.jpg
    65,6 KB · Görüntüleme: 423
Golf 7 aracımın halojen farları hem görüş hem görüntü olarak biraz sıkıntılıydı kendimce değiştirip güzel bir görüş kalitesi elde etmeye çalıştım. Düşenen olursa da öneri olarak değerlendirebilirler.
Ürünlerin linki;
parklara kullandığım H15: https://www.hepsiburada.com/mach-h1...-h15-led-ampul-simsek-etkili-pm-HBC00000LDDPG
sislere kullandığım H11: https://www.hepsiburada.com/appcity...ek-etkili-beyaz-6400-lm-6000k-pm-HB00000KFFYL
kısalara kullandığım H15: Photon Acorn H15 Led Xenon 7000 Lümen HEADLIGHT - Photon Online

Tavsiye için teşekkürler aradığım bir üründü :D

Ürünlerin linki;

Bu tip kısa far kullanan herkesi trafikte indirip dövmek istiyorum.
Arkadaş ışık dikdörtgen şeklinde vurmalı etrafa saçılmamalı. Sokak lambası gibi aydınlatma kullanıyorsunuz. Merceksiz farlarınıza gidip LED ampul almayın. Mercekli LED'ler var onları alın.

En iyi aydınlatan renk herzaman sarı olmuştur özellikle yağmurlu havalarda daha net anlayabilirsin bu durumu bu arada bende uzun, kısa, sis, geri vites ve tüm iç aydınlatmayı led yaptım. Far ayarın hala çalışıyordur muhtemelen aşağı yukarı hareket ettirerek karşıdan geleni rahatsız etmeyecek düzeyde ayarlayabilirsin.

Alt üst komple aynı markayı kullanmak gerekir normalde çünkü renk tonu farkı olmaması için. Siz farklı markaları bir araya getirmişsiniz sanırım.

Bu tip kısa far kullanan herkesi trafikte indirip dövmek istiyorum.
Arkadaş ışık dikdörtgen şeklinde vurmalı etrafa saçılmamalı. Sokak lambası gibi aydınlatma kullanıyorsunuz. Merceksiz farlarınıza gidip LED ampul almayın. Mercekli LED'ler var onları alın.
Düzgün üslupla konuş önce, zaten aralarında en iyi ve ışığı yaymayan seri olan mono photon markası kullandım. gidipte 100tlilk bi ürün takmadım kısalara.
En iyi aydınlatan renk herzaman sarı olmuştur özellikle yağmurlu havalarda daha net anlayabilirsin bu durumu bu arada bende uzun, kısa, sis, geri vites ve tüm iç aydınlatmayı led yaptım. Far ayarın hala çalışıyordur muhtemelen aşağı yukarı hareket ettirerek karşıdan geleni rahatsız etmeyecek düzeyde ayarlayabilirsin.

Alt üst komple aynı markayı kullanmak gerekir normalde çünkü renk tonu farkı olmaması için. Siz farklı markaları bir araya getirmişsiniz sanırım.
uzunları gerekmediği sürece kullanmadığım için ellemedim orta düzey bi marka kullandım renk tonları çok bi farkı yok. kısa aydınlatmasının iyi ve kaliteli olmasına önem verdim.

Öncelikle ne yaparsanız yapın sizin elle taktığınız LED ampüller, merceği olmayan halojen bir farda hiçbir işe yaramayacaktır. Taktığınız ampül yol dışında her yeri aydınlatacaktır. Ayrıca Photon markası da öyle çok kaliteli, ahım şahım olan bir marka değil. Sözde "Alman" malı olmasıyla abartılıp tutulan bir marka. Daha iyi ve daha ucuz olan piyasada birçok marka mevcut. (Örnek: Bevinsee gibi)

Neyse, gelelim yaptığınız hatayı düzeltmeye. Aracı bir far ayarı yapan ustaya götürüp ışık çizgilerinizi aracınızın kitapçığında yazdığı gibi projeksiyon önünde ayarlatın. Aksi takdirde nasıl önceden siz karşıdan gelenin farları yüzünden önünüzü göremediyseniz şu anda da siz aynı şeyi karşı tarafa yapmaya başlamış oluyorsunuz. Ha tabi ayar yaptırmazsanız trafikte çok küfür yersiniz. (Çünkü ben bizzat trafikte gördüğüm de ediyorum. Kimse benim trafik güvenliğimi tehlikeye atamaz!)

Peki kendi aracımda LED ampül kullanıyor muyum? Evet, kullanıyorum. Ama benim aracımda fabrikasyon mercek mevcut. Halojen farlarıyla da kötü aydınlatmamasına rağmen LED kullanarak kör noktalarını daha iyi aydınlatmayı tercih ettim. Mercekli olduğu için görüş mesafesi konusunda bir değişkenlik oluşmamasına rağmen artan ışık miktarı yüzünden daha iyi aydınlatmaya başladım.

En iyi aydınlatan renk her zaman sarı olmuştur. Özellikle yağmurlu havalarda daha net anlayabilirsin bu durumu...
Hayır, sarı hiçbir zaman en iyi aydınlatan renk olmamıştır. Sarı ışık "sözde" güneş ışığı rengine daha yakın olduğu için gözü daha az yorduğu iddia ediliyordu. Ayrıca bu kanı ortaya atıldığı dönemlerde filamentli ampüllerin üretimi ve maliyeti çok daha basitti. Üreticilerde işin ucuzuna kaçıyordu. Ama gerçek günışığı 6000K (piyasadaki çoğu beyaz ledin standart sıcaklığı yani) sıcaklığa sahiptir. Sisli (yoğun) havalar dışında ise sıcak renklerin soğuk renklere zerre kadar avantajı yok. (Esasında sis gibi yoğun havalarda bile soğuk renklere sahip LED tabanlı ışıklar bile sıcak renklere sahip halojenlerle aynı aydınlatma kapasitesine sahip. Ama sis olmayan duruma göre aydınlatma kapasitesi düşüşü oransal olarak daha büyük oluyor.) (Sisli havada soğuk led ve sıcak halojenin aydınlatması 1x kabul edersek, açık havada soğuk led 4.5x ve sıcak halojen 2x aydınlatma kapasitesine sahip olur.)

Hayır, sarı hiçbir zaman en iyi aydınlatan renk olmamıştır. Sarı ışık "sözde" güneş ışığı rengine daha yakın olduğu için gözü daha az yorduğu iddia ediliyordu. Ayrıca bu kanı ortaya atıldığı dönemlerde filamentli ampüllerin üretimi ve maliyeti çok daha basitti. Üreticilerde işin ucuzuna kaçıyordu. Ama gerçek günışığı 6000K (piyasadaki çoğu beyaz ledin standart sıcaklığı yani) sıcaklığa sahiptir. Sisli (yoğun) havalar dışında ise sıcak renklerin soğuk renklere zerre kadar avantajı yok. (Esasında sis gibi yoğun havalarda bile soğuk renklere sahip LED tabanlı ışıklar bile sıcak renklere sahip halojenlerle aynı aydınlatma kapasitesine sahip. Ama sis olmayan duruma göre aydınlatma kapasitesi düşüşü oransal olarak daha büyük oluyor.) (Sisli havada soğuk led ve sıcak halojenin aydınlatması 1x kabul edersek, açık havada soğuk led 4.5x ve sıcak halojen 2x aydınlatma kapasitesine sahip olur.)
Ben sarı farların beyaz veya diğer renklerden çok daha iyi yol aydınlattığını biliyorum, dediğim gibi özellikle yağmurlu havalarda daha çok belli ediyor kendisini. Civciv sarısı dediğimiz renk özellikle en iyi aydınlatan renk diyebiliriz. Hatta yakın zamanda bir yazı okumuştum savaş döneminde kendi araçlarını farketmek için tüm ülke şu civciv sarısı denilen renk yapmıştı farlarını. Savaş sonrası çok uzun müddet kullanılmaya devam etmiş bu sıradada aydınlatma farkı fark edilmişti. Herşey bir yana mercekli farda sarı ve beyazı bizzat test ederek gözlemlediğim sarı beyazdan iyi aydınlatıyor ancak buna rağmen herzaman görsellik için beyazı tercih ediyorum.

dediğim gibi özellikle yağmurlu havalarda daha çok belli ediyor kendisini
Kullandığın LED farın aydınlatma kapasitesi (Lux) değeri halojen farlarınızdan çok daha kötü o halde. Mercekli far kullandığınızı da belirtmişsiniz. Eğer LED çip, halojen filamentle aynı konumda değilse merceğiniz ışığı odaklayamaz ve aydınlatma yapamaz. Sorununuz bundan kaynaklı büyük ihtimalle. Aksi takdirde düzgün bir LED aydınlatmanın halojen fardan daha kötü aydınlatmasının imkanı yok.

Dediğim gibi düzgün araştırın ve aracınıza uygun DOĞRU LED çözümünü uygulayın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1635251795003.png

Gördüğün üzere Osram, No-name ve Pegasus lambalar halojen aydınlatma çözümleri. Sisli havada en güçlü çözüm civciv sarısı Pegasus ampül oluyor. Sisli havada 1524 Lux ışık gücüne sahip. Normalde beyaz olması sebebiyle savunmanıza göre daha kötü aydınlatması gereken LED çözüm ise 1508 Lux ışık gücü aydınlatmaya sahip. Sonuç? Pratikte civciv sarısı dediğiniz halojenle beyaz led ampül arasında aydınlatma farkı oluşmaz. Ama testteki diğer ampüllerle aradaki farkı net bir şekilde hissedebilirsiniz.

Fizik kuralları gereği ise evet, sıcak renkler daha uzun dalga boyuna sahip oldukları için daha az kırılıma uğrarlar. Ama zaten az aydınlatan bir ışık teknolojisini daha çok aydınlatan bir ışık teknolojisi ile karşılaştırıp savunmaya çalışmayın, gülerler.

Her gün sis olan bir yerde sarı sis ve xenon (mercekli) kullandım uzun süre, aracıma Audi çıkması mercek alıp kendim takmıştım kesip biçerek sırf göz almasın daha iyi aydınlatsın diye. Ve o dönem denemiştim siste ve yağmurda, sis farları aşağıdan gelen halojen ışık kaynağı olarak daha etkili oluyor evet ama konumu itibarıyla mi yoksa yapısı itibarıyla mi bilemem, fakat günümüz teknolojisi ile aydınlatmalar artık çok daha başarılı.

Ürünlerin linki;

Lütfen aracınıza mercek takın, taktırın trafikte gerçekten herkesi tehlikeye atıyorsunuz. Ben özellikle gidiş geliş karanlık yerlerde karşıdan sizin aracınız gibi merceksiz ledli / xenonlu bir araç geldiği zaman Tofaş linea egea falan direk uzunları yakıyorum. Selktör yapıyor uzunları yakıyor rahatsız olacağımı düşünüyor ama hiç fark dahi etmiyorum arkamdan geliyorsa yol veriyorum arkasına geçip uzunları açıyorum. Inanın çok ağır küfür ediyor insanlar bilmenizi isterim :)

Taktığınızın ne olduğunu bile bilmiyorsunuz. Siz Led takmışsınız Xenon takmamışsınız ki. Led ampüller ve Xenon ampüller merceksiz odaksız kullanılmamalıdır. Attığınız 3. resime bakın. Önünüzdeki aracın aynalarına sizin aracınızın ışıkları vururken yanınızdaki sağınızdaki Halojen ampüllü arkadaşın ışığı önündeki aracın aynasına bile yetişmiyor. Bahsetmek istediğimizin birisi de bu mercekli olsa bu görüntü olmayacak ve kulaklarınız çınlamayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı