Çözüldü Handbrake CPU ile mi kullanılmalı GPU ile mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

nickimyokbenim

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, sorum başlıktaki gibi. Handbrake programında video boyut küçültme işlemi yaparken falan, CPU ile mi çalışmasını sağlamalıyız, GPU ile mi? Normalde CPU ile işlem yapıyor diye biliyorum ama sanırım GPU seçeneğini aktif etmede vardı.
Artıları eksileri nelerdir. Deneyenler bilgilendirirse sevinirim.

Çözüm
Handbrake çok özel bir iş yapmıyorsan çok çok rahat işini görecektir. Hız konusunda programın etkisi devede kulaktır. Biri 58 dakikada bitirir biri 60 dakikada. Fazlası olmaz, olamaz.

Uzman biri olmadığın için bu soruyu soruyorsun, ileri seviye ince ayarlar efektler yapacaksan FFmpeg bu işin hasıdır.

CPU/GPU ile encoding işine dönersek de durum şundan ibaret. CPU encoding her zaman daha iyi kalite verir. Daha uzun sürer.
Örneğin h264 CPU encoding ile h264 NVENC GPU arasındaki kalite farkını aşağıda görebilirsin. Özellikle hareketli sahnelerde GPU rezalet sonuçlar verir.
Ama işin rengi yeni kartlarda değişiyor çünkü h264'e kıyasla kalite h265 ya da AV1'de daha yüksek. CPU ile h265 ya da AV1 encoding yapmak çok uzun sürer bu yüzden GPU ile kullanarak CPU h264 kalitesine ulaşabilir hatta geçebilirsin. Ama aynı kodek kullanırken CPU > GPU her zaman. Kalite daha yüksek ama süre daha uzun.

1699508600461.png

Ayrıntılı okuyabilirsin: NVENC vs. X264 — Does CPU or RTX GPU encoding work best for Twitch?

Yani özetle video/film sıkıştırma yapacaksan kesinlikle CPU kullan ama süreç çok uzun geliyorsa GPU ile yüksek sıkıştırma sağlayan kodekleri (AV1,HEVC/x265) kullan.
10-20 belki de 30 farklı encoder kullandım. En sevmediklerim arasında handbrake.
Evet en popüleri İDİ. Artık değil ama hala eski alışkanlıktan epey çok kullanananı var.

- GPU daha hızlı encode yapar. (2-3 kat). Tabi işlemci çok güçlü GPU zayıfsa işlemci öne geçebilir. İstisnai durumları gözardı edersek encode işleminde destekliyorsa GPU kullanılır.
- Bir encode yazılımının varsayılan ayarı ''otomatik seç'' değilse yani GPU veya CPU yu kendiliğinden seçmiyorsa bunun tek anlamı yazılımın GPU ile encode etmeye tam hazır olmadığıdır. (Buradaki otomatik seç performansla ilgili değil. GPU bazı encode tiplerini/taşıyıcıları desteklemez)

- WinRAR ile boyut azaltma nasıl yapılır?
Avidemux:
Avidemux'ta varsayılan olarak CPU ile encode yapar. Handbrake'deki gibi GPU seçeneği var. Avidemux sadece boyut/kalite anlamında en iyisi (- Winrar'a takılmayın,Yukarıdaki linkte avidemux basit anlatım var). Encode etmeden kesme/birleştirme özelliği de çok işinize yarayabilir. Videoyu dilediğiniz yerden veya dildiğiniz kısmını saniyeler içinde kesebilir veya aynı özellikteki videoları saniyeler içinde birleştirebilirsiniz. Bu işlemler çok kolay.

- Kullanmayı becerebilirseniz pekçok özelliği var ama biraz uzmanlık ve alışmak gerek.

Not: Avidemux kullandıklarım arasında en iyisi değil. Sadece yukarıda belirttiğim özellikler açısından en iyisi.

Son düzenleme:
Sisteminizi yazar mısınız? (Deneyimsizim)
İşlemci: 12100f
Ekran kartı: RTX 3060 12 GB
10-20 belki de 30 farklı encoder kullandım. En sevmediklerim arasında handbrake.
Evet en popüleri İDİ. Artık değil ama hala eski alışkanlıktan epey çok kullanananı var.

- GPU daha hızlı encode yapar. (2-3 kat). Tabi işlemci çok güçlü GPU zayıfsa işlemci öne geçebilir. İstisnai durumları gözardı edersek encode işleminde destekliyorsa GPU kullanılır.
- Bir encode yazılımının varsayılan ayarı ''otomatik seç'' değilse yani GPU veya CPU yu kendiliğinden seçmiyorsa bunun tek anlamı yazılımın GPU ile encode etmeye tam hazır olmadığıdır. (Buradaki otomatik seç performansla ilgili değil. GPU bazı encode tiplerini/taşıyıcıları desteklemez)

- WinRAR ile boyut azaltma nasıl yapılır?
Avidemux:
Avidemux'ta varsayılan olarak CPU ile encode yapar. Handbrake'deki gibi GPU seçeneği var. Avidemux sadece boyut/kalite anlamında en iyisi (- Winrar'a takılmayın,Yukarıdaki linkte avidemux basit anlatım var). Encode etmeden kesme/birleştirme özelliği de çok işinize yarayabilir. Videoyu dilediğiniz yerden veya dildiğiniz kısmını saniyeler içinde kesebilir veya aynı özellikteki videoları saniyeler içinde birleştirebilirsiniz. Bu işlemler çok kolay.

- Kullanmayı becerebilirseniz pekçok özelliği var ama biraz uzmanlık ve alışmak gerek.

Not: Avidemux kullandıklarım arasında en iyisi değil. Sadece yukarıda belirttiğim özellikler açısından en iyisi.
Sağolun hocam, dediğiniz programıda incelerim müsait olunca. Açıkçası Handbrake ile başladığım için, baya basit geliyor şuan. Ayarlarım falan hazır. Sadece CPU ve GPU arasında, hangisi ile daha hızlı işlem sonuçlanır onu merak ettim. Büyük boyutlu videolarıda baya uzun süreler oluyor malum. Ona göre seçeceğim.

Süre açısndan hem Handbrake hem de Avidemux yavaştır. Hemde çok yavaş.

O O O ooooo GPU destekli bir encoder ile UÇARSIN. Encode süren en az 3 kat düşer. (Sanırım)
Benim dahili grafik işlemcim bile uçuruyor.

:) Henüz önermedim. Konu başlığı. GPU/CPU fark sormuştun.
Sendeki PC de GPU destekli bir encoder kullanırsan UÇARSIN.
Fark hız açısından dağlar kadar olur.
Gerçekten ihtiyacın var ise ve kullanacaksan ben sana GPU destekli program gönderirim. Gdrive ile. Ya da indirme linkini. (PORTABLE)

Hemen de gönderebilirim ama elimde birsürü versiyonu var. Bazan en güncel versiyonu iyi olmayabiliyor. Yenilere reklam falan ekliyolar. Hangisi iyiydi kontrol edeyim. İdeal ve temiz olan versiyonunu gönderirim.

Son düzenleme:
:) Henüz önermedim. Konu başlığı. GPU/CPU fark sormuştun.
Sendeki PC de GPU destekli bir encoder kullanırsan UÇARSIN.
Fark hız açısından dağlar kadar olur.
Gerçekten ihtiyacın var ise ve kullanacaksan ben sana GPU destekli program gönderirim. Gdrive ile. Ya da indirme linkini. (PORTABLE)

Hemen de gönderebilirim ama elimde birsürü versiyonu var. Bazan en güncel versiyonu iyi olmayabiliyor. Yenilere reklam falan ekliyolar. Hangisi iyiydi kontrol edeyim. İdeal ve temiz olan versiyonunu gönderirim.
Olur, program ismini tam verirseniz bende bakabilirim.
Yalnız bir önceki soruma binaen, Handbrake uygulansında GPU seçmemde daha mantıklı olur bu durumda değil mi?

Anlamadım hocam, hangi uygulamayı önerdiniz?
Aşağıdaki resimlerde program hakkında bilgi ve önizleme mevcut.
Dil ingilizce. (İsterseniz resimlerdeki türkçe versiyonu 5.6.0 da gönderebilirim)

Not: formatplayer (mediaplayerı) ve online video indirme özelliklerini kullanmayın.
Kullanırsanız sağ tık menüsüne ekleyebilir vede kullanışlı değiller.

Encode dışında EKRAN KAYDI HARİKADIR. Kullanın.

Aşağıdaki resimler ve programın yukarıdaki linkten indirilmiş hali
Bana ait Gdrive de : Format Factory 5.8.1 Portable – Google Drive

GDRIVE içinde bir adet text dosyası var. Okursanız iyi olur.

EK: Hala w10 kullandığım için bilmiyorum. W11 le format factory'nin uyumluluk sorunları olabilir.

Yalnız bir önceki soruma binaen, Handbrake uygulansında GPU seçmemde daha mantıklı olur bu durumda değil mi?

Buna ilişkin görüşümü yukarıda belirtmiştim. Somutlaştırayım: GPU destekleyen herhangi bir encoderde olması gereken varsayılan ayar ''otomatik seç''tir. Eğer varsayılan ayar otomatik seç değilse eksik destekliyor demektir.
Buna rağmen sorunuzun cevabı: Denemekten zarar gelmez.

Dosya Ekleri

• A1 -Format Factory 5.8.1.JPG
    A1 -Format Factory 5.8.1.JPG
    172,7 KB · Görüntüleme: 24
  • B1 - Görüntü.JPG
    B1 - Görüntü.JPG
    73,8 KB · Görüntüleme: 22
  • B2 - Ses.JPG
    B2 - Ses.JPG
    76,9 KB · Görüntüleme: 17
  • B3 - Görsel.JPG
    B3 - Görsel.JPG
    56,1 KB · Görüntüleme: 24
  • B4 - Belge.JPG
    B4 - Belge.JPG
    72,6 KB · Görüntüleme: 13
  • B5 - Aygıt-dvd-cd-iso.JPG
    B5 - Aygıt-dvd-cd-iso.JPG
    53 KB · Görüntüleme: 23
  • B6-Araçlar.JPG
    B6-Araçlar.JPG
    50,5 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Handbrake çok özel bir iş yapmıyorsan çok çok rahat işini görecektir. Hız konusunda programın etkisi devede kulaktır. Biri 58 dakikada bitirir biri 60 dakikada. Fazlası olmaz, olamaz.

Uzman biri olmadığın için bu soruyu soruyorsun, ileri seviye ince ayarlar efektler yapacaksan FFmpeg bu işin hasıdır.

CPU/GPU ile encoding işine dönersek de durum şundan ibaret. CPU encoding her zaman daha iyi kalite verir. Daha uzun sürer.
Örneğin h264 CPU encoding ile h264 NVENC GPU arasındaki kalite farkını aşağıda görebilirsin. Özellikle hareketli sahnelerde GPU rezalet sonuçlar verir.
Ama işin rengi yeni kartlarda değişiyor çünkü h264'e kıyasla kalite h265 ya da AV1'de daha yüksek. CPU ile h265 ya da AV1 encoding yapmak çok uzun sürer bu yüzden GPU ile kullanarak CPU h264 kalitesine ulaşabilir hatta geçebilirsin. Ama aynı kodek kullanırken CPU > GPU her zaman. Kalite daha yüksek ama süre daha uzun.

1699508600461.png

Ayrıntılı okuyabilirsin: NVENC vs. X264 — Does CPU or RTX GPU encoding work best for Twitch?

Yani özetle video/film sıkıştırma yapacaksan kesinlikle CPU kullan ama süreç çok uzun geliyorsa GPU ile yüksek sıkıştırma sağlayan kodekleri (AV1,HEVC/x265) kullan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı