Rehber Hangi antivirüs programının ücretsiz sürümü daha başarılı?

Merhaba değerli üyeler,

Bu yazımda incelemiş olduğum 4 antivirüs programının, deneme sürümlerini karşılaştırıyorum.
İyi okumalar.

Programlar : Avast, Kaspersky, ESET, Malwarebytes.
Harddisk'imde 232.497 dosya vardı ve 4 tane virüs vardı.

Avast : Uygulamaların zorla kurdurduğu yazılımdan birşey beklenmez ki... :) (Kusura bakmayın açıklama yapmayacağım antivirüs gibi davranmıyor.)

Kaspersky : En çok bu programdan umutluydum ama ; Sadece yüzeysel bir tarama yaptı, CPU ve RAM'i aşırı gereksiz yordu, 34 dakika sürdü. :(
Web koruması : web koruması da keza öyle, pek başarılı denemez.

ESET : Bir beklentim yoktu ancak Kaspersky gibi ; Derinlemesine gibi gösterse de 2 virüsü buldu, CPU ve RAM gereksiz yoruldu, 1 saat 37 dakika sürdü şaka gibi. :(
Web koruması : Fena değildi, güvenli olmayan sitelere genelde müsade etmiyor, ağırlığını gösteriyordu.

Malwarebytes (üzümlü kekim) : Derinlemesine tarama yapmıyor gibi gözüktü başlarda, çok hızlı ilerliyor ne CPU ne RAM'e yüklenmiyordu. Dosya yollarına baktığımda detayları anladım. 6 dakika 47 saniye sürdü. 4 virüsü de buldu, temizledi, ek olarak : Tencent programının (silmiştim fakat kalıntıları duruyormuş.) kalıntılarını da kaldırdı.

Web koruması : Yeterli değil ama, ücretsiz sürüm için ideal. ESET'i anımsatıyor gibi.

Fotoğraf ekleyemedim çünkü : Pek müsait değilim kusuruma bakmayın.

Umarım beğenmişsinizdir, kazanan Malwarebytes, saygılarımla.
-Emir.

Fotoğraf eklemediğim için öyle gözükmüş olabilir hocam.
Eleştiri için teşekkürler.

Aynı anlama geliyor teknik olarak.
O biraz alışkanlık. :)

Fotoğraf değil hocam. Kaspersky'da taramada hata yapmanız muhtemel çünkü cidden iyi tarıyor. Tabi sistem özelliklerine göre değişkenlik gösterir.

Fotoğraf değil hocam. Kaspersky'da taramada hata yapmanız muhtemel çünkü cidden iyi tarıyor. Tabi sistem özelliklerine göre değişkenlik gösterir.
Olası durumlar vardır.
Çakışmış olabiliriz ama ben ''ücretsiz'' sürümden bahsediyorum.
Harddisk kaynaklı durum da olabilir.

Harddisk'imde 232.497 program vardı
232.497 programı bilgisayarınıza nasıl kurdunuz? Olacak iş değil. Galiba dosya demek istediniz.

4 tane virüs vardı
Her zararlı yazılım virüs değildir. Zararlı yazılımlar çeşitlerine göre kategorilere ayrılır. Ayrıca bu 4 yazılım gerçekten zararlı mı? Riskware mi, hacktool mu, PUP mu, PUA mı..? Bu detayları atlayarak değerlendirme yapmak doğru değil. Her şeyden önce Vikipedi'den malware maddesini okumanızı öneriyorum.

Avast : Uygulamaların zorla kurdurduğu yazılımdan birşey beklenmez ki... :) (Kusura bakmayın açıklama yapmayacağım antivirüs gibi davranmıyor.)
Objektif bir bakış açısı değil. Değerlendirme/makale yazılarında tarafsızlık esastır. Her tarafa aynı şekilde yaklaşmalısınız ve yaklaşımlarınızın doğruluğunu delillerle ispatlamalısınız. Halk üslubuyla olmaz.

Web koruması : web koruması da keza öyle, pek başarılı denemez.
Kaspersky'in web korumasının sadece belirli tarayıcıları kapsadığını unutmayın. Tüm ağ trafiğinizi koruması için firewall modülünün etkinleştirilmesi gerekiyor.

Malwarebytes (üzümlü kekim)
İfade objektif değil.

Umarım beğenmişsinizdir, kazanan Malwarebytes, saygılarımla.
Güvenlik yazılımlarını zararlı olarak nitelediğiniz ancak gerçekte zararlı olup olmadığı belirli olmayan 4 tane dosyayı algılamasına göre değerlendirmenizin çok yanlış bir yaklaşım olduğunu ifade ederim.

@acv kısaca dediklerimi özetlemiş.

Hata yaptıysam özür dilerim.
Ama neden böyle dediniz?

Programların 'başarıları' dolayısıyla koruma kabiliyetleri ölçülmüş fakat numune sayısı az ve örneklerin ne kadar eski olduğu belli değil. Çoğunun PUP olma ihtimali var ki bu bu alanda agresif olan MBAM'i öne çıkarır. Web koruma testini hangi tür siteler üzerinde, kaç tanesi ile yaptığınızı ve hangi uygulamanın kaçını engellediğinden hiç bahsetmemişsiniz. Varsayılan tarama ayarlarında her firma farklı metod ve kapsamda tarama yaptığı için bu da başarı ölçmek için doğru bir kriter değil. İncelemede Avast'ı dahil edip incelememenizden bahsetmeme gerek yok sanırım :)

Programların 'başarıları' dolayısıyla koruma kabiliyetleri ölçülmüş fakat numune sayısı az ve örneklerin ne kadar eski olduğu belli değil. Çoğunun PUP olma ihtimali var ki bu bu alanda agresif olan MBAM'i öne çıkarır. Web koruma testini hangi tür siteler üzerinde, kaç tanesi ile yaptığınızı ve hangi uygulamanın kaçını engellediğinden hiç bahsetmemişsiniz. Varsayılan tarama ayarlarında her firma farklı metod ve kapsamda tarama yaptığı için bu da başarı ölçmek için doğru bir kriter değil. İncelemede Avast'ı dahil edip incelememenizden bahsetmeme gerek yok sanırım :)
Siteleri kendim yaptım.
Veri kopyalama amacı ile yaptığım siteler.
Neden paylaşayım?

Aklı başında çoğu insan anlar zaten, eleştirmek için eleştiriyorsunuz.

Avast tam bir veri hırsızı, çoğu uygulama zorla kurdurmaya çalışıyor.

Detay olarak fotoğraflar telefonumda olduğu için atamadım.

Bu kadar, rica ediyorum bu kadar agresif olmayın.

Ben o kısımdan okumayı bıraktım :D

Yeni konular

Geri
Yukarı