Hangi dağıtımı kullanıyorsunuz ve neden?

Buna katılmıyorum hocam. Benim için minimal bir distro ve kullandığı init sistemi ve paket yöneticisi çok önemli.

Ben de minimaliği seviyorum. Bir bakıma siz de haklısınız. Ama açık kaynak bir Linux distrosunda teorik olarak init ve paket yöneticisi değiştirebiliyor olmanız lazım yanlışım varsa düzeltin.

Mesela Ubuntu ve Mint'ya da Arch ile endevouros. İlk iki dağıtım Advanced packet tool diğer iki dağıtım packet Manager kullanıyor. Dördünde systemd kulanıyor. Hepsi de Linux Kernel'i kullanıyor.(Ubuntu Linux-LTS olabilir emin değilim.)

Ama asıl anlatmak istediğim hepsi de açık kaynak. Bu konularda ileri düzey bilgin varsa istediğin gibi şekillendirebilirsin.

Son düzenleme:
Fedora kullanıyorum. Oldukça stabil bir işletim sistemi. Deposunda eski püskü paketler yok. Depoya eklenen paketler sıkı deneyimlerden geçiyor bu sayede indirdiginiz her paketin stabil olduğundan emin oluyorsunuz. Copr sayesinde depoda olmayan paketleri topluluk deposundan temin edebiyorsunuz. RPMFusion sayesinde Kapalı kaynak uygulamaları temin edebiliyorsunuz. DNF Search sayesinde depoda bulamadığınız uygulamaları arayabiliyorsunuz. Fedora gerçekten harika bir dağıtım. Yeni kullanıcılara onerimdir.

Artix kullanıyorum. Sebebi ise hem arch'ta evimde gibi hissetmem hemde systemd tercih etmememden dolayıdır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Artix kullanıyorum. Sebebi ise hem Arch'ta evimde gibi hissetmem hem de systemd tercih etmememden dolayıdır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam merakımdan soruyorum sadece hangi init ile indirdiniz? Openrc mi yoksa S6 mı?

Geri
Yukarı