Hangi dil üzerine yoğunlaşmalıyım?

• Konuyu başlatan 264523
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 791

Hangi dil üzerinde yoğunlaşmalıyım?

• Java

• C

• Python

• C++

• JavaScript

• C#

• PHP

• Visual Basic

• HTML, CSS ve web için gerekenler

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
3. sınıf bilgisayar mühendisi olarak şunu diyebilirim ki;
İlgileneceğiniz alana göre programlama dilini seçersiniz. Siz daha çok GUI (arayüz) içeren uygulamalar yazmak istediğinizi belirtmişsiniz. C# bu konuda diğerlerinden daha üstün. C# ve Java syntax olarak birbirlerine çok yakın. Size C#'dan başlayıp object oriented programming yapısını iyi anlamanızı tavsiye ederim. Dil dediğiniz eğer syntaxdan ibaretse en fazla 24 saat de öğrenilir. Burada ki amaç mantıksal yapıları oluşturabilmek ve öğrenebilmektir.

Bu soru aynen şuna benziyor "karnım aç ne yemeliyim?" bu soruda da maalesef kimse sana yardımcı olamaz çünkü neleri yediğini, neleri yerken zevk aldığını, nelere alerjin olduğunu bilmiyoruz. Bu nedenle bu soruya herkes kendince cevap verecektir. Fakat senin aradığın şey bu değil. Programlama dili de şu, bunu öğren dedi diye öğrenilmez, anca heves giderilebilir. Örneğin belki Dart'ı hayatının hiçbir döneminde kullanmayacaksın belki hiç sevmeyeceksin ama burada Dart tavsiyesi alabilirsin çünkü ne istediğini kimse bilmiyor. Benim tavsiyem önce ne yapmak istediğine karar ver ve bu kararı verirken öyle uzaktan bakarak verme. Mesela, şimdi oyun geliştiricisi olacağım kararı verirsen yarın bu işin detaylarına indiğinde fikrini değiştirebilirsin. Neler yapabileceğine bir bak ve ne öğrenmek istediğine karar ver, verdiğin kararın temellerini bir incele, örneğin şunu yapabilirsin "Game developer road map" bunu aratırsan elbet bir şeyler çıkacaktır karşına. Kararın verdikten ve işin kültürünü, temelini biraz kavradıktan sonra, oyun geliştirici olmak istiyorum hangi dili öğrenmeliyim diye konu açarsan çok daha mantıklı ve işe yarar olacaktır. İyi çalışmalar.

Bu soru aynen şuna benziyor "karnım aç ne yemeliyim?" bu soruda da maalesef kimse sana yardımcı olamaz çünkü neleri yediğini, neleri yerken zevk aldığını, nelere alerjin olduğunu bilmiyoruz. Bu nedenle bu soruya herkes kendince cevap verecektir. Fakat senin aradığın şey bu değil. Programlama dili de şu, bunu öğren dedi diye öğrenilmez, anca heves giderilebilir. Örneğin belki Dart'ı hayatının hiçbir döneminde kullanmayacaksın belki hiç sevmeyeceksin ama burada Dart tavsiyesi alabilirsin çünkü ne istediğini kimse bilmiyor. Benim tavsiyem önce ne yapmak istediğine karar ver ve bu kararı verirken öyle uzaktan bakarak verme. Mesela, şimdi oyun geliştiricisi olacağım kararı verirsen yarın bu işin detaylarına indiğinde fikrini değiştirebilirsin. Neler yapabileceğine bir bak ve ne öğrenmek istediğine karar ver, verdiğin kararın temellerini bir incele, örneğin şunu yapabilirsin "Game developer road map" bunu aratırsan elbet bir şeyler çıkacaktır karşına. Kararın verdikten ve işin kültürünü, temelini biraz kavradıktan sonra, oyun geliştirici olmak istiyorum hangi dili öğrenmeliyim diye konu açarsan çok daha mantıklı ve işe yarar olacaktır. İyi çalışmalar.

Ben illa oyun geliştirmek için programlama öğreneceğim demedim ki.c# öğrenirsem avantajlarından biri olarak Unity öğrenirken zorluk çekmeyeceğim sadece arayüzüne alışmam gerekecek o anlamda.

Evet size katılıyorum işin derinliklerine inince zor olduğu anlaşılıyor, bakalım pes mi edeceğim:)

Ben illa oyun geliştirmek için programlama öğreneceğim demedim ki.c# öğrenirsem avantajlarından biri olarak Unity öğrenirken zorluk çekmeyeceğim sadece arayüzüne alışmam gerekecek o anlamda

Bende tam bunu diyorum ne yapmak istediğinizi bilmiyorsunuz ya da yazmamışsınız. Hedefinizin ne olduğunu bilmeden verilen tüm tavsiyeler boştur.

"Hangi tornavidayi kullanmaliyim?" sorusu ile ayni sey bu.
Vidayi gormeden bilemeyiz. Ayrica tek bir tornavidayi kullanmayi bilen usta da olmaz.
Ustalasmak istiyorsan dil degil proje sec. Profesyonel hayat boyle isliyor. Once proje gelir onune, sonra dil secersin.
Kendi yetenegine gore seni zorlayacak bir proje sec, ama altindan da kalkabilecegin bir sey olsun, sonra da heveslendigin bir dil ile yapmaya calis.

Yeni konular

Geri
Yukarı