Hangi dine inanıyorsunuz?

Siz hangi dine veya ideolojiye inanıyorsunuz?

• Müslüman

Oy: 82 64,6%
  • Ateist

Oy: 18 14,2%
  • Agnostik

Oy: 11 8,7%
  • Hristiyan

Oy: 0 0,0%
  • Deist

Oy: 4 3,1%
  • Yahudi

Oy: 0 0,0%
  • Diger

Oy: 12 9,4%

• Oy verenlerin toplamı
    127
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşlar bir hoca şey demişti insan aklını bazı şeyleri anlayamaz örneğin yokluk gibi Kavramları tanrı da yoktan var olduğu için bunu anlamak imkansız. Demişti. Dediğim gibi dislike atmayın sadece alıntı gibi düşünün.

Hiç birine inanmıyorum. Nedenini merak eden izleyebilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geçenlerde, Technopat'ta agnostik bir arkadaşı savunurken bazı Müslüman arkadaşlar tarafından linç edilmiştim. Arkadaşa saygısızlık yapılıyordu ben de duruma müdahale etmek zorunda kalmıştım. Sorun yalnızca bu da değildi, kendi dinimi belirtmediğim hâlde bana kafir demişlerdi :D. (Yaş kitlesinden kaynaklansa gerek). Yine de bu olaya çok şaşırmıştım. (2020'deyken Technopat'ın kitlesi daha olgundu).

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir tanrı varsa bile; insanlarla elçi aracılığıyla temasa geçen, ilkel ritüellerle kendisine tapınmasını isteyen, dualite ile kötülükle savaşıp aynı zamanda tüm kötülüklerini yaradanı olup iyi olmamızı kendi irademize bırakacak ve bunu yaptığımızda bizi sonsuz acılara atacak, tutarsız, ego manyağı ve antropomorfik bir tanrı olmadığını düşünüyorum. Bence, bir tanrı (ya da insan üstü bir grup ne derseniz deyin) varsa bile ya bizim farkımızda değil ya da umrunda değiliz. Belki biz bir deney ürünü, hayvanat bahçesindeki ilkel hayvanlar, simülasyon ve hatta kobay vs bile olabiliriz. Tüm bu hipotezler, semavi dinlerin tanrılarından ve sisteminden % olarak daha mantıklı. Bu yüzden de bir tanrıya ya da dine inanmaya ihtiyacım yok. Dinler, insanlık tarihinden beri toplulukları kontrol etmek için (Günümüz Türkiye'sinde görüldüğü üzere) uydurulan sistem. Kopenhag kriterlerinden sonra hiçbir dine ihtiyaç da yok artık. 20-30 sene sonra dinler belgesellere konu olup şimdiki paganlar gibi yok olacak.
(Bu yazı burada kalsın, ölsek de geleceği öngörmüş olabilirim :D)

Zaman geçti üstünden, zaten dediğin gibi bu kişileri raporladım. Kısa süre içinde moderasyon ekibinden bildiri geldi, malum kişilerin mesajları silindi ama aynı kişiler ceza aldı mı bilmiyorum.

Bir tanrı varsa bile; insanlarla elçi aracılığıyla temasa geçen, ilkel ritüellerle kendisine tapınmasını isteyen, dualite ile kötülükle savaşıp aynı zamanda tüm kötülüklerini yaradanı olup iyi olmamızı kendi irademize bırakacak ve bunu yaptığımızda bizi sonsuz acılara atacak, tutarsız, ego manyağı ve antropomorfik bir tanrı olmadığını düşünüyorum. Bence, bir tanrı (ya da insan üstü bir grup ne derseniz deyin) varsa bile ya bizim farkımızda değil ya da umurunda değiliz. Belki biz bir deney ürünü, hayvanat bahçesindeki ilkel hayvanlar, simülasyon ve hatta kobay vs bile olabiliriz. Tüm bu hipotezler, semavi dinlerin tanrılarından ve sisteminden % olarak daha mantıklı. Bu yüzden de bir tanrıya ya da dine inanmaya ihtiyacım yok. Dinler, insanlık tarihinden beri toplulukları kontrol etmek için (günümüz Türkiye'sinde görüldüğü üzere) uydurulan sistem. Kopenhag kriterlerinden sonra hiçbir dine ihtiyaç da yok artık. 20-30 sene sonra dinler belgesellere konu olup şimdiki paganlar gibi yok olacak.
(Bu yazı burada kalsın, ölsek de geleceği öngörmüş olabilirim :D)

Hocam insanlar bir şeye muhtaç oldugunda bir şeye sığınma iç güdüsüne sahiptirler. Mesela depremde çoğu insan(çevremdekıler esas olarak söyluyorum)hespi bir şeye inanmaya çalıştı. Biri tanrının cezası bu ıbadetler yapaylım diğeride yok doğa olayı veya tanrı veyahut bir şeye sıgındılar. Ama bunda 20 30 ya da 100 yıl sonra teknolojı çok gelişecek ve insanlar bir şeye daha az muhtaç olacak ama dunyadakı her insanı memnun edemezsınız. Mutlaka bir insan bile olsa bir şeye inanir ateist olsa bile. Ateistlik bile inanç sayılabılır. Çünkü tanrının olmadıgı yönunde inanca sahiptir. Bu yuzden dınlerın ortadan kalkacagını düşünmüyorum. Saygılarımla :).

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı