Hangi İnternet Servis Sağlayıcısını Tercih Etmeliyim?

UBerk

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
8
Şubat'ta Türk Telekom taahhütüm bitiyor. Ben de yeni bir İSS tercihi yapmak istiyorum. Maksimum bütçem ayda 100TL. En az 35Mbps istiyorum. Araştırdığımda bulduğum bazı paketler:

1.) Türknet - 78TL ile 35Mbps - 88TL ile 75Mbps alabiliyorum. Altyapım 75Mbps destekliyormuş. Taahhüt yok.

2.) Turkcell Superonline 12 ay taahhüt 99TL - 35Mbps limitsiz. Taahhüt olması nedeniyle pek sıcak bakmıyorum.

Türknet aslında mantıklı duruyor. Ama müşteri hizmetleri olmadığı için sorun yaşadığımda internetin gelmesinin uzun süreceğini düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Türknet iyi derseniz şimdi cayma bedelini ödeyip çıkabilirim. Zaten 480 liraya kadar Türknet ödüyormuş.

Yıllardır Türknet kullanıyorum. Tavsiye ederim. Kullanan bir arkadaşınızdan davet kodu ile üye olursanız 1 ay siz ve arkadaşınız ücretsiz kullanabilirsiniz.

Turknet tabiki.

3 sene önce başladı Turknet ile maceram ama öncesi var.

TTNET kullanırken internetimde sürekli kopma oluyor bu sebeple hızımı sürekli altyapı 16mbps olmasına rağmen düşürüyorlar bende internetten doğru düzgün birşey izleyemediğim için deliriyordum sonra tahaddüt yenileme zamanı gelince ttnet çok yüksek fiyat çıkartınca Turkcell SuperOnline a geçtim , yalın tahaddütsüz bir kampanyası vardı o dönem 45 TL ye 8mbps diye aldım dedim zaten ttnet sürekli düşürüyor hızı bari ucuz olsun sabit olsun.

Bu dönemden sonrada yine kopmalar başladı ve sürekli hızımı superonline bu sefer 4mbpslere düşürmeye başladı. Tabi delirdim daha da , derken internette (bu tarih tam 3 sene öncesi) Turknetin o dönem 50gb kotalara göre uçuk olan 200 GB kotalı tahaddütsüz paketini gördüm hemen geçeyim dedim , interneti bağlattım sonra da ne göreyim , superonline ve ttnetin 4-6mbps zor verdiği yerde TurkNet hızımı 16mbps yaptı hem fiyat iyi hem kota yüksek (o dönem daha kotasıza geçmemişti turknet) hemde kontratsızdı.

Derken modem ayarlarına girince altyapının 35mbps e kadar desteklediğini görüp TurkNet i aradım dediler ayın birinde ADSL hattınızı VDSL olarak güncelleyeceğiz fiyat farkı ödemeyeceksiniz.
Ayın birinde 2-3 ay önce 4mbps ı zor gören ben 35MBPS ile tanışmış oldum.

Bu arada şuan aynı evde altyapı hızı 100Mbps'e kadar olarak güncellendi ama ben başka adrese taşındığım için anneme de 35mbps yettiği için şuan o 35mbps kullanıyor.

Bu benim taşınma sürecimde TURKNET tüm müşterileri için kotayı ülkede kaldıran ilk firma oldu hem daha ucuz hem kotasız hem adresinde alabildiğin en yüksek hızı veriyorlar.

screenshot-turk.net-2019-09-02-10-57-08-613.png

Yukarıda son 6 aylık Turk.Net internet kullanımım bulunmakta sizin için kota yılbaşında kalkmış olabilir ama ben 1 yıldır 75mbps'e kadar kotasız internet kullanıyorum ve uydu yok evde Apple TV üzerinden TV seyrediyoruz (turkcell tv plus aboneliği ile) ve 4K Netflix tüketiyoruz.

Neredeyse 1 yıldır torrent vb. gibi sitelerden hiç dosya indirmememe rağmen 1TB ile 2TB arası veri tüketiyorum ve hiç bir sıkıntı yaşamıyorum rahat rahat izliyorum.

10 Kadar tanıdıgımı TurkNetli yaptım bu sayede 10 fatura tanesi 75 TL olsa 750 TL kadar tasarruf ettim onu da belirteyim bunun yanında TurkNet müşteri hizmetleri sorunsalını anlatayım.

TurkNet'in - Yönleri
1- Evet gerçekten müşteri hizmetleri yok fakat ticket sistemi ile arıza kaydı açtığınızda problem ile ilgileniyorlar , eğer altyapısı düzgün VDSL destekli bir yerdeyseniz zaten kolay kolay kopma olmuyor.
2. Çok basit 1-2 işlem için bazen 2dk yeterliyken TurkNet'te 2 gün beklemek gerekebiliyor.
3. Turkcell gibi yada vodafone gibi internet kesilince internet hediyesi vermiyorlar fakat uzun süreli kesinti olursa faturadan indirim talep edebiliyorsunuz.

Ben ilk anlattığım evim için şöyle bir sıkıntı yaşadım hem ttnet hem superonline hem turknet saha ekibi işlerine turktelekom çalışanları bakıyor , bizim dışardaki kablolar mahalleye fiber çekilmesine rağmen eve gelen kablo yani binadaki kutudan gelen kablo ıslandığı için çürümüş gittim kimse yapmayınca lehim teli alıp komşularım dahil oksitlenen tüm kabloları kendim lehimledim o günden beri ilk evde hiç internet kesilmedi.
2. Evde ise 1 yıldır toplasan belki 6 saat kesinti olmuştur okadar.

Türknet dışındakiler hikaye. Gereksiz pahalılar. Ayrıca şöyle bir ekran alıntısı ekleyeyim müşteri hizmetlerine gerek var mı yok mu anlamanız için yardımcı olacaktır.
1.jpg.png
2.png

Altyapı çalışması yüzünden kesiliyormuş 3 gündür. Bu ayın 4'ünde tekrar alt yapı çalışması olacakmış mesela gece 02.00-06.00 arası.

Yıllardır Kablonet kullanmaktaytıım. Bu yıl Ocak ayında 50 Mbps kampanyasına geçtim. Televizyon paketi dahil ayda 79 Tl ödüyorum. Günün büyük bir bölümü hız 50 Mbps sadece akşam 19:00 - 00:00 arası hız 20 Mbps'e düşüyor. Aynı paketin 100 Mbps olanıda var. O da 89 Tl. Upload hızları sabah akşam aynı. Hatta normalde 5 vermeleri gerekirken sürekli 7 - 8 arası çıkıyor.
100 Mbps: 100'ünüzü Güldüren Kampanya | Kablo
50 Mbps: Hayatı Yakalayan Kampanya | Kablo

test.png

Fikirleriniz için teşekkürler @Pain00 özellıkle teşekkürler. Şubat ayında Türknet'e geçiyorum o zaman. Kodu olan yollarsa Şubat ayında kullanabilirim kodu.

Fikirleriniz için teşekkürler @Pain00 özellıkle teşekkürler. Şubat ayında Türknet'e geçiyorum o zaman. Kodu olan yollarsa Şubat ayında kullanabilirim kodu.

Rica ederim. Zaten amacım gecenin bir vakti de olsa hızlıca geri dönüş yaptıklarını kanıtlamak/göstermekti. Ayrıca başvuru yaparken birisinin kodu ile başvurunu yap 3. ayda ücretsiz kullanırsın interneti kodunu aldığın kişi ile beraber işinize gelmiş olur :D

2016 yılında TTNet'ten Türknete geçiş yaptım, bölgemdeki hat 36mbps desteklediği için 36mbps Download 3 Mbps Upload şeklinde bir hizmet aldım, son bir kaç aya kadar son derece memnundum fakat 2 aydır insanı kanser etmek dışında başka bir işe yaramıyorlar, her gün günde 8-9 kere internetim kesiliyor, kesintiler minimum 10-15 dakika sürüyor yani bir dizi, film ya da daha kötüsü rekabetçi bir oyun oynuyorsan zaten sinir krizi geçirmek için harika bir sebep, o nedenle artık her Türknet ismini duyduğumda kusmak istiyorum, yaklaşık 1 hafta önce 4-5 farklı internet sağlayıcısı ile görüştüm ve en uygun paketin Kablonet olduğuna karar verdim, Kablonet kendi altyapısını kullandığı için olduğum bölgeye 89 TL'ye 100 Mpbs download ve 5 Mbps upload verebileceklerini söylediler, yaptığım araştırmalar sonucunda yüksek bir çoğunluğun Kablonetten memnun olduğunu gördüm, müşteri hizmetleri son derece ilgili ve bilgili görünüyor, o nedenle şuan Kablonete geçiyorum, en azından bir problem olduğunda müşteri hizmetlerinde muhattap olabileceğin bir insan oluyor, müşteri hizmetlerinin olmaması çok büyük bir dezavantaj, en yakın arkadaşlarımdan birisi kendine Türknette muhattap bulamadığı için 5 dakikada çözülebilecek bir problem için yaklaşık 1.5 ay internetsiz kalmışt, sen sen ol Türknete geçme, bir süre sonra kanser olursun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı