Hangi iPhone modelini tercih etmeliyim ?

13 alıp bir de Apple Watch alabilirsiniz. 14 Pro babamda var gerçekten profesyonel fotoğrafçılık yapar gibi sık sık fotoğraf çekmiyorsanız ben 14 Pro yerine yukarıda yazdığım gibi yapmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü talebe ihtiyaca göre hareket ederseniz ve fotoğrafla çok da içli dışlı değilseniz bir yerden sonra prestij zenginlik göstergesi olmaya başlıyor. Hep en iyisi değil de ihtiyacınıza göre alıp bir de Apple Watch almanız daha doğru olur. Bu benim düşüncem hocam.

Yoğun kullanımda 14 Plus 1.5 günü rahat çıkarıyor, cihazı 2 aydır kullanıyorum. Eğer 14 almayı düşünüyorsanız biraz daha koyup 14 Plus almak çok daha mantıklı olacaktır, kamerası 13 serisinden biraz daha iyi ve 2 gb ram daha yüksek ayrıca kullanılan A15 çip 13 serisindeki çiplerden biraz daha farklı, 5x Apple GPU kullanıyor, 13 modelinde ise 4x GPU.

RAM değerinin 4 yerine 6 olması uzun vadede çok daha iyi olacaktır çünkü iOS yeni sürümlerinde kişiselleştirmeye çok yüklendiği için cihaz 4 GB RAM ile 6 GB RAM'li 14 serisine göre çok daha yorulacaktır, bunları göz önünde bulundurunca 14 serisini almak, hatta yetiyorsa 14 Plus modelini almak hem şarj hem de geniş ekran bakımından en mantıklı seçim olacaktır.

Stabil olmayan 120 hz (genelde 90 hz yenileme hızında çalışıyor), sürekli açık ekranın gerçekten tam anlamıyla sürekli açık ekran olması ve RAW formatında fotoğraf çeken 48 MP kamerayı da göz önünde bulundurunca Pro modelinin hiçbir özelliğinin bana göre olmadığını ve aradaki fiyat farkını vermek yerine plus modelinin en mantıklı model olduğunu düşünerek bu cihazı aldım. Ek olarak 13 serisinden farklı olarak en önemli özelliği trafik kazası algılama, gerçekten hayat kurtarıcı bir özellik, bunları göz önünde bulundurarak size önerim 14 veya 14 plus almanız olacaktır, dediğim gibi eğer küçük ekran ve daha düşük pil istiyorsanız yaklaşık 5 bin lira daha ucuza 14 alabilirsiniz ancak tavsiyem plus modeli yönünde.

iPhone 13 almanızı tavsiye etmiyorum artık. iPhone 14 ile aralarında RAM farkı var bu da uzun kullanım için büyük bir fark yaratıyor. Apple uzun zaman sonra bir baz modelde RAM yükseltmesi yaptığı için 13'den daha avantajlı gelecek güncellemeler için. Tüm 14 serisi 6 GB RAM ile geliyor. Daha önce Apple 12 Pro'dan başlayarak sadece Pro modellere 6 GB RAM koyuyordu. Düz 14 geçen sene ki 13 Pro'nun donanımını aynen alıyor.

iPhone 13 pil anlamında güzel bir telefon hatta pil konusunda ilk devrimi o yapmıştır ama 14 ondan çok çok daha iyi ve RAM avantajı da onu uzun kullanım için öne çıkartıyor. Bu yüzden alabiliyorsanız 14 alın 13'ü pas geçin derim. 120 Hz ekran, çelik kasa, en iyi kamera sistemi umurunuz da değilse 14 Pro almayın. Donanımsal olarak hemen hemen aynı cihazlar çünkü.

iPhone 13 almanızı tavsiye etmiyorum artık. iPhone 14 ile aralarında RAM farkı var bu da uzun kullanım için büyük bir fark yaratıyor. Apple uzun zaman sonra bir baz modelde RAM yükseltmesi yaptığı için 13'den daha avantajlı gelecek güncellemeler için. Tüm 14 serisi 6 GB RAM ile geliyor. Daha önce Apple 12 Pro'dan başlayarak sadece Pro modellere 6 GB RAM koyuyordu. Düz 14 geçen sene ki 13 Pro'nun donanımını aynen alıyor.

iPhone 13 pil anlamında güzel bir telefon hatta pil konusunda ilk devrimi o yapmıştır ama 14 ondan çok çok daha iyi ve RAM avantajı da onu uzun kullanım için öne çıkartıyor. Bu yüzden alabiliyorsanız 14 alın 13'ü pas geçin derim. 120 Hz ekran, çelik kasa, en iyi kamera sistemi umurunuz da değilse 14 Pro almayın. Donanımsal olarak hemen hemen aynı cihazlar çünkü.
Hocam 14 alıp 14 Pro almasam ne kaybederim ?

Hocam 14 alıp 14 Pro almasam ne kaybederim ?
A15 Bionic ve A16 Bionic arasında günlük kullanımda ve hatta oyunlarda hissedeceğiniz belirgin bir fark olmaz. Oyun oynuyorsanız 120 Hz olduğu için 14 Pro daha avantajlı olur PUBG gibi oyunlarda. Çok bir şey kaybetmezsiniz ancak tabii ki 14 Pro hem kamera hem kasa hem ekran olarak çok daha kaliteli hissettirir size. Fotoğrafçılık için de telefoto kamera avantajı var. Portre fotoğraflarınız profesyonel bir kamera ile çekilmiş gibi hissettirir. Düz 14'de ve 13'de telefoto kamera yok bu yüzden çektiği portre fotoğraflar daha yüzeysel basit.

Arkadaşlar;
iPhone 13 256 GB
iPhone 14 256 GB
iPhone 14 Plus 256 GB modelleri arasında kaldım. Günlük kullanım ve fotoğraf için alacağım.
14 Pro 256 modelini alacaktım ancak özellik bakımından benim kullanımıma fazla olduğunu düşünüyorum.
Yorumlarınızı bekliyorum.

iPhone 13, bütçeni arttırabilirsen iPhone 14 Pro.

A15 Bionic ve A16 Bionic arasında günlük kullanımda ve hatta oyunlarda hissedeceğiniz belirgin bir fark olmaz. Oyun oynuyorsanız 120 Hz olduğu için 14 Pro daha avantajlı olur PUBG gibi oyunlarda. Çok bir şey kaybetmezsiniz ancak tabii ki 14 Pro hem kamera hem kasa hem ekran olarak çok daha kaliteli hissettirir size. Fotoğrafçılık için de telefoto kamera avantajı var. Portre fotoğraflarınız profesyonel bir kamera ile çekilmiş gibi hissettirir. Düz 14'de ve 13'de telefoto kamera yok bu yüzden çektiği portre fotoğraflar daha yüzeysel basit.
Teşekkürler 14 Pro 256 Gold alacağım indirimli oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı