Hangi Linux dağıtımı daha iyi?

Hangi Linux dağıtımı daha iyi yazmak istemeyenler oy verebilir.

• Oy verenlerin toplamı
    15
  • Anket kapandı .
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

tecnoemo

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Evet Technopat'lar bugün Linux olarak hangisinin iyi olacağını soracağım...
Bende pisi ile Pardus'un indirme dosyaları da var.
Hard diskimin ikinci bölümüne kurmak istiyorum bu Linux dağıtımlarından birisini.
Pardus mu, Pisi Linux mu, Ubuntu mu, Debian mı, Linux Mint mi daha iyi?
Hangisinin iyi olduğunu söyleyebilirsiniz.
Ben iki Türk Linux dağıtımından birini kurmak istiyorum ama hangisi daha iyi ise söyleyebilirsiniz.
Sistem özeliklerimi yazdım hangisinin daha iyi olduğunu söyleyebilirsiniz.
Konuma yorum yazabilir seniz teşekkür ediyorum.

İşlemci AMD Phenom(tm) II X4 840 Processor 3.20 GHz
Takılı RAM 4,00 GB
Sistem türü 64 bit işletim sistemi, x64 tabanlı işlemci
Kalem ve dokunma Bu görüntü biriminde kalem girdisi veya dokunarak giriş yok
İkinci Disk bölümümün boyutu 82.5 GB

Ben Pardus kullandım arayüzünü fazla beğenmedim, pisi hakkında bir fikrim yok ama logosu kötü duruyor. Mint Xfce kurun derim.

Gunluk kullanim icin Pardus tercih etmenizi onermem.
Pisi ile Mint kullanabilirsiniz.

Tavsiyem Debian, Mint'ya da PiSi kullanman yönünde. Pardus zaten Debian'ın makyajlanmış hali, Ubuntu ise başlı başına sorunlu bir dağıtım.
Dipnot: GNU/Linux dağıtımları gibi GPL lisanslı yazılımları veya işletim sistemlerini Türk malı diye yerelleştiremezsiniz; dünya üzerindeki herkesin o dağıtımı kullanma ve istekleri doğrultusunda içeriğinde değişiklik uygulama hakkı vardır.

Mesaj yazanlara teşekkürler yazmak istemeyenler oy verebilir.
Tavsiyem Debian, Mint'ya da PiSi kullanman yönünde. Pardus zaten Debian'ın makyajlanmış hali, Ubuntu ise başlı başına sorunlu bir dağıtım.
Dipnot: GNU/Linux dağıtımları gibi GPL lisanslı yazılımları veya işletim sistemlerini Türk malı diye yerelleştiremezsiniz; dünya üzerindeki herkesin o dağıtımı kullanma ve istekleri doğrultusunda içeriğinde değişiklik uygulama hakkı vardır.
doğru yazı ama ikisi yerli o yüzden öyle dedim ayrıca bütün Linux işletim sistemleri özgürdür.

Dağıtımlar arasındaki üstünlüğü tartışmak gereksiz, sanal makine ortamında sistemine en uyumlu olanı dene ve keyfince kur.

Dağıtımlar arasındaki üstünlüğü tartışmak gereksiz, sanal makine ortamında sistemine en uyumlu olanı dene ve keyfince kur.

Ben burada hangisinin hatasız olduğunu öğrenmek istiyorum üstünlük değil ben şu anlık Pardus kuracağım fakat sorun yaşarsam Mint'e geçeceğim.
Ama Mint'e Türkçe dil desteği var mı?

Doğru yazı ama ikisi yerli o yüzden öyle dedim ayrıca bütün Linux işletim sistemleri özgürdür.

Kernel yerli değil ve şunu söyleyeyim Android, Chrome OS gibi Linux dağıtımı olup özgür olmayan kütüphaneleri kullanan ve kapalı kaynak kodlu işletim sistemleri de var. Bir dağıtım veya programın özgür yazılım sınıfına girmesi için GPL, BSD gibi lisanslara sahip olması gerekiyor.
Buradan özgür yazılım lisanslarını inceleyebilirsiniz: Çeşitli Lisanslar ve Haklarında Yorumlar - GNU Projesi - Özgür Yazılım Vakfı
Dipnot: Mint'in Türkçe dil desteği var; ayrıca Pardus kullanmak yerine saf Debian kullanın direkt, çünkü Pardus'un RAM tüketimi gereğinden fazla ve saf Debian'ın makyajlanmış hali.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı