Hangi masaüstü ortamını kullanıyorsunuz?

WSL tam bir vasat ürün. Micros*ft çoğu şeyi batırdığı gibi bunu da batırdı. WSL ile yapabileceğin şeyler kısıtlı ve kimse komut satırlı bir "işletim sistemi" sevmez.

Senin o sevgi aleminde WSL ile masaüstü ortamı çalışıyor mu bakalım?

Eki Görüntüle 885719
Hocam ben stabil kullanıyordum, herhangi bir hata logum yoktu.
Eki Görüntüle 886531

Bu arada Microsoft konusunda aslında haklısın. Evet dev ekibi gerçekten batırmış durumda ve yalnız değil, aynı zamanda Canonical da batırmış durumda. İşim gereği mecburiyetten dual boot'a geçtim.
Bir de sizin gibi arkadaşların neden bu WSL konusuna, bu kadar tepki verdiğini pek anlamıyorum. İki sistemi konuşturmak için API'nin de ötesine geçmişler güzel birşey yapmışlar. Bu başlık altında değil, ama farklı bir başlıkta tartışalım.
Saygılar.

Bu arada Microsoft konusunda aslında haklısın. Evet dev ekibi gerçekten batırmış durumda ve yalnız değil, aynı zamanda Canonical da batırmış durumda. İşim gereği mecburiyetten dual boot'a geçtim.
Bir de sizin gibi arkadaşların neden bu WSL konusuna, bu kadar tepki verdiğini pek anlamıyorum. İki sistemi konuşturmak için API'nin de ötesine geçmişler güzel birşey yapmışlar. Bu başlık altında değil, ama farklı bir başlıkta tartışalım.
Saygılar.
Canonical'ın batırdığını ve yeni Microsoft olmak istediğini biliyorum. Ki bu yüzden Ubuntu kullanmıyorum.

API olarak geçebiliriler, fakat herşeyi Linux'a benzetememişler. Ve WSL ikinci kez oluşturulmuş bir proje. 2004 senesine kadar SFL diye bir proje vardı.

WSL sadece küçük işleri görmek isteyenler için vazgeçilmez. Mesela bende 2 WSL kurulu, gerektiğinde oradan çabuk işimi hallediyorum.
Linux özelleştirmesi isteyen, gerçek kernelle uğraşmak isteyen direkt olarak Linux dağıtımına geçer, hiç WSL'e bakmaz bile. Hatta bunu burda tartışmamız bile saçma. Çünkü neyin ne olduğunu ikimiz de biliyoruz.

Canonical'ın batırdığını ve yeni Microsoft olmak istediğini biliyorum. Ki bu yüzden Ubuntu kullanmıyorum.

API olarak geçebiliriler, fakat herşeyi Linux'a benzetememişler. Ve WSL ikinci kez oluşturulmuş bir proje. 2004 senesine kadar SFL diye bir proje vardı.

WSL sadece küçük işleri görmek isteyenler için vazgeçilmez. Mesela bende 2 WSL kurulu, gerektiğinde oradan çabuk işimi hallediyorum.
Linux özelleştirmesi isteyen, gerçek kernelle uğraşmak isteyen direkt olarak Linux dağıtımına geçer, hiç WSL'e bakmaz bile. Hatta bunu burda tartışmamız bile saçma. Çünkü neyin ne olduğunu ikimiz de biliyoruz.
Linux deneyimini WSL ile; bir geliştirici olarak ben beğenmiştim. Neden; terminal, arayüz, hızlı SSH işlemleri, özellikle server tarafındaki işlemler için açıkçası VScode'a eklenmesine de hayran olmuştum. Düşünsenize, nasıl bir rahatlık? Tabiki kısa sürdü. ☺️
Çünkü gerçekten Linux deneyimini WSL ile komut satırında yaşamak, xserver ile ağır ağır yürüyen desktop ortamı vesaire çok saçma ve siz de haklısınız. Keşke herkesin özgür yazılımlara biraz merakı olsa.

Manjaro KDE 😛 😛

1613750513222.jpeg

Ben anlamıyorum. Neden herkes Windows 10 masaüstü görüntüsü atmış? Tabii daha ilk sayfalara baktım. Umarım diğer sayfalarda da öyle şeyler yoktur. Konu başlığında MASAÜSTÜ ORTAMI yazıyor. Masaüstü fotoğrafı değil. Hayatında en fazla 2-3 kere Linux kullanmış birisi olarak bile bunu biliyorum. Windows 10 masaüstü tasarımını atmaktan vazgeçecek misiniz? İşletim sistemi, dağıtım ve masaüstü ortamı ayrı şeyler. Ek olarak konu zaten GNU/Linux bölümünde.

Arkadaşlar, daha önce birçok konu açılmış ancak masaüstü ortamları güncellemeler aldı.
Bu yüzden siz hangi masaüstü ortamını hangi dağıtımla kullanıyorsunuz?
Eğer mümkünse bir de ekran görüntüsü bırakabilirsiniz

Ben başlıyorum: Manjaro Xfce.
Xfce kullanma nedenim:
Hafif ve daha çok performans vermesi ayrıca isteğim biçime şekle girdirebiliğim için.

Eki Görüntüle 829784
i3

1614548430798.jpeg

Son düzenleme:
Arkadaşlar, daha önce birçok konu açılmış ancak masaüstü ortamları güncellemeler aldı.
Bu yüzden siz hangi masaüstü ortamını hangi dağıtımla kullanıyorsunuz?
Eğer mümkünse bir de ekran görüntüsü bırakabilirsiniz

Ben başlıyorum: Manjaro Xfce.
Xfce kullanma nedenim:
Hafif ve daha çok performans vermesi ayrıca isteğim biçime şekle girdirebiliğim için.

Eki Görüntüle 829784
Gentoo ve moddwm (dwm forku).
Gentoo kullanma sebebim:
Hafif, özelleştirilebilir ve benim bilgisayarımda Arch'tan daha stabil.
preview.png

Geri
Yukarı