Hangi Nitro 5 seçilmeli?

Bütçe
14k civarı

522223

Decapat
Arkadaşlar laptop arayışı içindeyim. Kafamda iki tane model var ama kararsız kaldım ve buraya sormak istedim. Birisi Ryzen 5 5600H GTX 1650 ve 512 GB SSD var fark olarak. Diğeri Ryzen 5 5600u RTX 3050 ve 256 GB SSD var. İnternete genel olarak baktığımda 5600u işlemcili hiçbir Nitro 5 modeli görmedim fakat Teknosa'ya girince 5600u işlemci olduğu yazıyor. O da bir soru işareti oluşturdu. Fakat eğer doğru ise u işlemci düşük güç tüketiminden dolayı güven vermiyor açıkçası. Hangisi daha iyi olur benim için hangisi daha uzun yıllar götürebilir acaba? Cevap veren herkese teşekkürler şimdiden.

Hocam biz de bu modeli düşünüyoruz nasıl beğendiniz mi? Durumlar nedir? @522223

Hocam laptoptan genel olarak Windows 11 dışında memnun kaldığımı söyleyebilirim. Yani laptopu aldığım 4 gündür sadece Windows ile uğraşıyorum resmen. İlk günün akşamı Windows 10 da kullandığım ayarları yaparken çöktü birden ve sıfırlamak zorunda kaldım. Bundan birkaç saat önce de alt-Z kısayolu açılmadı. GeForce Experience Wi-Fi kartının yetersiz olduğunu söyledi sonra gelen isteğe bağlı Windows güncellemesinden sonra düzeldi. Yani aldığınızda Windows 10 kurarsanız iyi olur tavsiyem. Soğutma manasında ortalama diyebilirim cihaz. Normal masada dururken işlemci Max 88 ekran kartı Max 75 derece gördü. Cihazı yükseltince bir 5 derece kadar düştü sıcaklıklar işlemci 82 ekran kartı da 72 civarı çalıştı. Bir de aldığınızda bir 8'lik RAM daha eklerseniz iyi olur. RAM doluyor ve normal FPS değerlerinden düşük değerler almak kaçınılmaz oluyor. Yani burada da örnek verecek olursam Minecraft'ta shader kurdum ve açtım oyun 45 FPS çalışıyordu nedenine baktığımda GPU kullanımı %30 RAM kullanımı %96. chunkları biraz indirince RAM kullanımı 80'e doğru verileri GPU %60'a doğru çıktı ve 90 FPS almaya başladım. Başka aklınıza takılan bir şey olursa yine etiketleyebilirsiniz.

Hocam laptoptan genel olarak Windows 11 dışında memnun kaldığımı söyleyebilirim. Yani laptopu aldığım 4 gündür sadece Windows ile uğraşıyorum resmen. İlk günün akşamı Windows 10 da kullandığım ayarları yaparken çöktü birden ve sıfırlamak zorunda kaldım. Bundan birkaç saat önce de alt-Z kısayolu açılmadı. GeForce Experience Wi-Fi kartının yetersiz olduğunu söyledi sonra gelen isteğe bağlı Windows güncellemesinden sonra düzeldi. Yani aldığınızda Windows 10 kurarsanız iyi olur tavsiyem. Soğutma manasında ortalama diyebilirim cihaz. Normal masada dururken işlemci Max 88 ekran kartı Max 75 derece gördü. Cihazı yükseltince bir 5 derece kadar düştü sıcaklıklar işlemci 82 ekran kartı da 72 civarı çalıştı. Bir de aldığınızda bir 8'lik RAM daha eklerseniz iyi olur. RAM doluyor ve normal FPS değerlerinden düşük değerler almak kaçınılmaz oluyor. Yani burada da örnek verecek olursam Minecraft'ta shader kurdum ve açtım oyun 45 FPS çalışıyordu nedenine baktığımda GPU kullanımı %30 RAM kullanımı %96. chunkları biraz indirince RAM kullanımı 80'e doğru verileri GPU %60'a doğru çıktı ve 90 FPS almaya başladım. Başka aklınıza takılan bir şey olursa yine etiketleyebilirsiniz.
Teşekkür ederim hocam yardımcı oldunuz sağ olun ekstra konudan bağımsız ram öncesi sonrası fps değerleri ne oldu hani böyle somut olarak gözlemleriniz nedir? Bende de Asus Tuf var da ağırlıklı hikaye oyunları oynuyorum yer yer drop ve düşük fps oluyor bundan kaynaklıdır diyorum sizin gözlemleriniz nedir çok teşekkür ettim tekrardan ❤️

Teşekkür ederim hocam yardımcı oldunuz sağ olun ekstra konudan bağımsız RAM öncesi sonrası FPS değerleri ne oldu hani böyle somut olarak gözlemleriniz nedir? Bende de ASUS TUF var da ağırlıklı hikaye oyunları oynuyorum yer yer drop ve düşük FPS oluyor bundan kaynaklıdır diyorum sizin gözlemleriniz nedir çok teşekkür ettim tekrardan ❤️

Rica ederim hocam ben daha RAM yükseltmesi yapamadım maalesef. En kısa sürede yapmayı planlıyorum. Ama yükselttiğimde FPS'te gözle görülür bir fark olacağına inanıyorum dediğim gibi RAM kullanımı düşünce biraz GPU kullanımı artıyor ve yüksek FPS değerleri almaya başlıyorum. Bir de zaten AMD işlemciler çift kanal RAM de 2 kat daha yüksek performans veriyor diye biliyorum. Yani sizde stop yerken vs arkada Görev Yöneticisi'ni açık bırakıp RAM kullanımını bir takip ederseniz daha iyi karar verebilirsiniz.

Reis windows 10 lite sürüm kur ramini yükseltene kadar işini görür

Geri
Yukarı