Hangi RX 590 Modeli Alınmalı?

Sapphire NITRO+ alabilirsin. Çoğu kişinin önermesinin bir nedeni var elbette. Soğutma olarak çok başarılı. Yine de Recep Baltaş'ın neden önermediğini çıkaramadım. Herhalde zamanında sürekli problem çıkıyordu Sapphire kartlarda veya kullandıkları bileşenler falan düşük seviyede olabilir. Yine de forumda Pulse modeli dahil hiç şikayete rastlamadım.

Bu seçimde sapphire ağır basar çünkü AMD nin birincil partneri yani nvidia için evga neyse amd için sapphire odur sapphire pulse modelleri nitro+ lardan soğutma olarak bir tık geride 590 gibi bir karta nitro+ alırsanız başınız ağrımaz gibi. Rx 590 çünkü 580 overclocklanmış hali resmen bu yüzden bir tık daha fazla ısınıyor.

Powercolor eskiden Türkiye pazarında kendisini gösteriyordu, şu an durum nedir bilmiyorum. Alınabiliyorsa Powercolor alınmalı insanlar Sapphire öneriyor genellikle çünkü adı çıkmış dokuza inmez 8'e hesabı var Türkiye özelinde. Benim şahsi görüşüm AMD ekran kartı alacak olsam Powercolor alırdım. Sapphire ekran kartına o kadar para vereceğim kutusu bile kıytırık bir kartondan olacak. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

Kutu içeriği çok kötü ya yumurta kartonu ile geliyor statik poşeti bile güzel değil. Kutu içeriğini hiç değiştirmedi Sapphire. Asus Rog Strix'te öyle şuan da.

Bende araştırma yaptım bir miktar. XFX'in ve MSI'ın 80 derecenin üstüne çıktığını düşünürsek onu almak mantıklı değil. Gigabyte'ta sorun olmadığı kanısına daha az konu açıldığından vardınız fakat Gigabyte bu model ekran kartının Rev. 2.0 modelini çıkardı. Madem sorunu yok neden aynı serinin yeni neslini çıkardı? Geriye ASRock, Powercolor, Asus ROG kalıyor. Peki siz Sapphire kullandınız mı ki böyle söylediniz? En iyi RX 590 bu model diye geçiyor ama siz böyle söyleyince aklım karıştı. Peki Powercolor ve ASRock modellerine ne diyorsunuz?

Şu revize edilmiş ürün konusu çok karışık zira çoğu firma revizyona uğradığını bile belirtmeden aynı ürünü satmaya devam edebiliyor. Bunu yapan firmaların başında MSI ve ASUS ilk sırayı çekiyor.
Sapphire ise ürüne revizyon sürümü olduğunu belirtmek yerine ismini değiştirip sürüyor. Hepsi aynı şeyin laciverti.

Ürünün revizyona uğrama nedeni performans iyileştirmesi veya daha az devre elemanı ile aynı sonucu elde etmek gibi tonla farklı neden olabilir fakat performans olarak FPS değerinde sorun yoksa revizyona uğramasının kötü bir durum olarak nitelendirmek yanlış olur. Bunun araştırmasını Youtube üzerinden elbet bulunabilir.

Revizyonda konusunda korkulması gereken kısım ekran kartlarından çok anakartlardır. Anakartlarda revizyon yapacağız diye güç besleme bileşenlerde ciddi derece eksiltme yoluna gidiliyor. Orası daha tehlikeli.

Bir dönem Sapphire R9 380 kullandım. Ondan önce HD7850 vardı. Anlık GTX 1050 Ti kullanıyorum. Aldığım GTX 1050 Ti MSİ marka ve revizyona uğramış olduğunu kutusunun üstünde netçe yazıyor.

R9 380 ekran kartımı arkadaşıma satmıştım, 1 yıl kadar kullandım. Devre kartının kalitesi yıllar önce kullandığım HD7850'den halliceydi. Keşke 100-150₺ fazla verip ASUS almadığım için pişman olmuştum.

Sapphire kötü bir marka değil fakat aşırı kaliteli bir markada değil, uzun kullanımda sorunlara çok gebe bir kart. Bütçe dostudur, sistem toplarken kısıtlı bütçeli arkadaşlar için önerdiğimiz markadır. Yalan söylemeye gerek yok. En sık görülen sorun ise GPU ile devre kartının arasında yer alan lehimlerin özelliğini çabuk yitirip "Reballing" işlemine maruz kalması gerektiği.

Powercolor, Sapphire, XFX ucuz etin yahnisi desem yeridir.

ASROCK ise ne yaptığı belli değil, kimi ürünü çok iyiyken kimi ürünü giriş seviyesine anca erişiyor. Eski bir marka olmasına rağmen genelde OEM üreticiler için kart sağlayan bir firma.

En iyi RX 590 diye bir durum yok zira 3 aşağı 5 yukarı hepsi aynı FPS değerini veriyor. En iyi marka diye bir markada yok. Kimi markanın Y ürünü güzelken kimi markanın Z ürünü berbat olabiliyor.

Mesela ASUS TUF serisinden GTX 1660 olması lazımdı, soğutması acayip berbatken TUF anakartlar çok daha başarılı ürünler.

Peki en iyi RX 590 hangisi o zaman diye soracak olursanız, diğer bileşenlerden kısılmadan bütçeye uyan ürün hangisi ise bizim için en iyi RX 590 o ürünüdür.

Bütçe sorumun yok derseniz ROG 590 alın geçin.

Şu revize edilmiş ürün konusu çok karışık zira çoğu firma revizyona uğradığını bile belirtmeden aynı ürünü satmaya devam edebiliyor. Bunu yapan firmaların başında MSI ve ASUS ilk sırayı çekiyor.
Sapphire ise ürüne revizyon sürümü olduğunu belirtmek yerine ismini değiştirip sürüyor. Hepsi aynı şeyin laciverti.

Ürünün revizyona uğrama nedeni performans iyileştirmesi veya daha az devre elemanı ile aynı sonucu elde etmek gibi tonla farklı neden olabilir fakat performans olarak FPS değerinde sorun yoksa revizyona uğramasının kötü bir durum olarak nitelendirmek yanlış olur. Bunun araştırmasını Youtube üzerinden elbet bulunabilir.

Revizyonda konusunda korkulması gereken kısım ekran kartlarından çok anakartlardır. Anakartlarda revizyon yapacağız diye güç besleme bileşenlerde ciddi derece eksiltme yoluna gidiliyor. Orası daha tehlikeli.

Bir dönem Sapphire R9 380 kullandım. Ondan önce HD7850 vardı. Anlık GTX 1050 Ti kullanıyorum. Aldığım GTX 1050 Ti MSİ marka ve revizyona uğramış olduğunu kutusunun üstünde netçe yazıyor.

R9 380 ekran kartımı arkadaşıma satmıştım, 1 yıl kadar kullandım. Devre kartının kalitesi yıllar önce kullandığım HD7850'den halliceydi. Keşke 100-150₺ fazla verip ASUS almadığım için pişman olmuştum.

Sapphire kötü bir marka değil fakat aşırı kaliteli bir markada değil, uzun kullanımda sorunlara çok gebe bir kart. Bütçe dostudur, sistem toplarken kısıtlı bütçeli arkadaşlar için önerdiğimiz markadır. Yalan söylemeye gerek yok. En sık görülen sorun ise GPU ile devre kartının arasında yer alan lehimlerin özelliğini çabuk yitirip "Reballing" işlemine maruz kalması gerektiği.

Powercolor, Sapphire, XFX ucuz etin yahnisi desem yeridir.

ASROCK ise ne yaptığı belli değil, kimi ürünü çok iyiyken kimi ürünü giriş seviyesine anca erişiyor. Eski bir marka olmasına rağmen genelde OEM üreticiler için kart sağlayan bir firma.

En iyi RX 590 diye bir durum yok zira 3 aşağı 5 yukarı hepsi aynı FPS değerini veriyor. En iyi marka diye bir markada yok. Kimi markanın Y ürünü güzelken kimi markanın Z ürünü berbat olabiliyor.

Mesela ASUS TUF serisinden GTX 1660 olması lazımdı, soğutması acayip berbatken TUF anakartlar çok daha başarılı ürünler.

Peki en iyi RX 590 hangisi o zaman diye soracak olursanız, diğer bileşenlerden kısılmadan bütçeye uyan ürün hangisi ise bizim için en iyi RX 590 o ürünüdür.

Bütçe sorumun yok derseniz ROG 590 alın geçin.
Bu Sapphire için dediğiniz cümleler RX Vega serisi içinde geçerli mi?

Vega'nın bir incelmesini gördüm, onun dışında çevremdeki arkadaş grubundan tercih eden bile olmadı.

Yazdığım bütün kelimeler Sapphire için tüm ürün gamıyla geçerlidir.
Teşekkür ederim. O zaman Asus ROG RX 590 alayım. Peki son sorum, siz olsanız MSI GTX 1660 Gaming X mi alırdınız yoksa Asus ROG RX 590 mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı