Hangi yazılım dili ile başlanmalı?

Bay Soru

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel i7-11800h, RTX 3050Ti, 16 Gb Ram
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Ben bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Eylül ayında 1. sınıf olarak başlayacağım. Okulda C# öğretilecek. Ben işimi yazılım yönünden ilerletmek istediğim için farklı bir yazılım diline başlamak istiyorum. Genelde Python tavsiye ediliyor. Ama Python basit bir dil. Bana biraz daha zor ve geniş kapsamlı bir dilden başlamak istiyorum. Bu işi yapan veya öğrencisi olan varsa tavsiye verebilir mi?

Not: Şu an kafamda Java ve HTML var.

Python basit bir dil yorumu biraz kötü olmuş hocam, gayet kapsamlı bir dildir kendileri :) eğer okulunuzda da c# gösterilecekse c# ile başlayabilirsiniz önden, web geliştirme üzerine ilerleyecekseniz eğer c# tabanlı sistemler gayet popüler, özellikle .net.. Bence öncelikle ne geliştirmek istediğinize yoğunlaşın, sonrasında dil seçmek çok da sorun olmayacaktır.

Merhaba. Ben bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Eylül ayında 1. sınıf olarak başlayacağım. Okulda C# öğretilecek. Ben işimi yazılım yönünden ilerletmek istediğim için farklı bir yazılım diline başlamak istiyorum. Genelde Python tavsiye ediliyor. Ama Python basit bir dil. Bana biraz daha zor ve geniş kapsamlı bir dilden başlamak istiyorum. Bu işi yapan veya öğrencisi olan varsa tavsiye verebilir mi?

C# yazılım dili değil mi ?

Okulda öğretilen dışında farklı bir dil daha öğrenmeye çalışırsan bir süre sonra kafan karışır ve diller arasındaki farkları birbiri ile karıştırırsın. Python C#'tan daha zor bir dil. Kod yazımının daha kısa olması daha kolay yapmıyor.

Hocam direk zordan başlamaz eğer çok istiyorsanız buyurun C++ var. C# idealdir başlangıç için sonra zaten hepsi çok kolay gelecek. C#'dan ilerleyin hem daha okulların açılmasına 2 ay var.

Python basit mi?
En basitinden Python ile mathplotlibe bile braz baksan bir noktadan sonra ne kadar kompleks bir yapıya büründüğünü fark edersin.
Python'un sadece yazımı daha basit. Ve çok library barındııryor.

Python basit bir dil yorumu biraz kötü olmuş hocam, gayet kapsamlı bir dildir kendileri :) eğer okulunuzda da c# gösterilecekse c# ile başlayabilirsiniz önden, web geliştirme üzerine ilerleyecekseniz eğer c# tabanlı sistemler gayet popüler, özellikle .net.. Bence öncelikle ne geliştirmek istediğinize yoğunlaşın, sonrasında dil seçmek çok da sorun olmayacaktır.
Python basit mi?
En basitinden Python ile mathplotlibe bile braz baksan bir noktadan sonra ne kadar kompleks bir yapıya büründüğünü fark edersin.
Python'un sadece yazımı daha basit. Ve çok library barındııryor.
Ya aslında basit den kastım olay şu. Bir çok kişiye sordum ve bana C# veya Java'yı öğrenirsen Python'u çok rahat yaparsın dediler. Ondan basit dedim. Yoksa dile kolay demedim.

Henüz okula bile başlamadan o dil kötü bu dil iyi diye düşünceye girilmesi ironik geldi.
Hangisine kötü dedim ????

Hocam direk zordan başlamaz eğer çok istiyorsanız buyurun C++ var. C# idealdir başlangıç için sonra zaten hepsi çok kolay gelecek. C#'dan ilerleyin hem daha okulların açılmasına 2 ay var.
Ne kadar çok yazılım dili bilinse o kadar iyi değil mi ? Benim şahsi düşüncem, yanlış olabilir, ne kadar çok bilsem o kadar iyi. Zaten C# öğretilecek, bende farklı bir dile çalışsam daha iyi değil mi? Dediğim gibi yanlış düşünüyor olabilirim ?

Ya aslında basitden kastım olay şu. Birçok kişiye sordum ve bana C# veya Java'yı öğrenirsen Python'u çok rahat yaparsın dediler. Ondan basit dedim. Yoksa dile kolay demedim.

Hangisine kötü dedim?

Ne kadar çok yazılım dili bilinse o kadar iyi değil mi? Benim şahsi düşüncem, yanlış olabilir, ne kadar çok bilsem o kadar iyi. Zaten C# öğretilecek, bende farklı bir dile çalışsam daha iyi değil mi? Dediğim gibi yanlış düşünüyor olabilirim?

Hocam değişkenleri if ì ve for u öğrenin ve bir hesap makinesi yapın geri kalanı su gibi geliyor. Java ile C# syntax ı hatırladığım kadarıyla benzer yani C# iyidir. Hem derste de uyursunuz.

Geri
Yukarı