Hangi yazılım dili ile başlanmalı?

Mergen Tengri

Hectopat
Makaleler
8
Daha fazla  
Meslek
Tekno-Lokum
İleride bilgisayar Mühendisi olmak istiyorum. Şu an 16 yaşındayım ve şimdiden yazılım dili öğrenmeye başlamak istiyorum. Sizce ilk olarak hangi yazılım dilini öğrenmeliyim? Hangi yazılım dili daha kolay?
Şimdi yalnızca Scratch dilini biliyorum o da çok basit ve hiçbir işe yaramıyor. Daha gelişmiş bir dil öğrenmek istiyorum.
Şimdiden teşekkürler...

Hocam ilk olarak sağlam bir üniversite için ygs-lys sınavlarına çalışman gerekir, şu an yazılım dili öğrenmek için erken yaştasın. Bu sorunun cevabına gelirsek hangi dilden başlanmalı diye bir koşul yok. Algoritma mantığını anladıktan sonra ilgin olan istediğin dilden başlayabilirsin.
Erken yaş değil de, odaklanması gereken daha önemli işler vardır bunlardan. Onları halletmesi daha iyi olur. Daha üni sınavına var sanırım arkadaşın o yüzden şu anki rahat zamanında bakabilir aslında bu tarz şeylere ama geliştirmesi gereken asıl şeyleri geliştirmesi daha iyi olur bence. Ayrıca ben de algoritma mantığını anlamasını tavsiye ederim önce. Faydalı olacaktır.

İleride bilgisayar mühendisi olmak istiyorum. Şu an 16 yaşındayım ve şimdiden yazılım dili öğrenmeye başlamak istiyorum. Sizce ilk olarak hangi yazılım dilini öğrenmeliyim? Hangi yazılım dili daha kolay?
Şimdi yalnızca scratch dilini biliyorum o da çok basit ve hiçbir işe yaramıyor. Daha gelişmiş bir dil öğrenmek istiyorum.
Şimdiden teşekkürler...

Ben kolaylıktan çok kullanılabilir olmasına bakıyorum bence Python ile temelleri atıp ileride Java öğrenmek çok iyi olur bu benim hedefim ama seninde kendi hedeflerini koyup onu başarmak için çabalamalısın.

Erken yaş değil de, odaklanması gereken daha önemli işler vardır bunlardan. Onları halletmesi daha iyi olur. Daha üniversite sınavına var sanırım arkadaşın o yüzden şu anki rahat zamanında bakabilir aslında bu tarz şeylere ama geliştirmesi gereken asıl şeyleri geliştirmesi daha iyi olur bence. Ayrıca ben de algoritma mantığını anlamasını tavsiye ederim önce. Faydalı olacaktır.

Aynen ben de onu demek istedim :)

Ben olsam C ile başlardım. Düzgünce C ve ardından C++ öğrenen kişinin yapamayacağı şey yok. Sadece vakit ayırmak kalıyor. Ama diğer popüler dillerde istediğin kadar bil. C'de ancak integer tanimlarsin.

Once Assembly diyen arkadaşa selamlar. Ne kullanıyorsa bize de söylesin.

C ile başla ardından Cpp'e geç zaten bunları öğrenirsen gerisi rahatlıkla gelir. Python'a başlarsan başka bir dile geçeceğin zaman çok zorlanırsın.

Öyle demeyin hocam her şeyin temeli Assembly :D

Artı -1 Eksi
Ben olsam C ile başlardım. Düzgünce C ve ardından C++ öğrenen kişinin yapamayacağı şey yok. Sadece vakit ayırmak kalıyor. Ama diğer popüler dillerde istediğin kadar bil. C'de ancak integer tanimlarsin.

Temelden başlasın diye söyledim. Ben yine insaflıyım bazıları makine dilinden başla diyor.

Hiçbir yazılım dili bilmiyorum ama bir yerden başlamak istiyorum. Python ne işime yarayabilir?
Hiç yazılım bilmiyorsan öğreneceğin herhangi bir dil sana programlama mantığını öğretir. Veri yapıları, koşullar, döngüler, fonksiyonlar, OOP vb... Eğer somut nedenler istiyorsan, Python sana şunları verir:

- Data analizi
- Bot programlar
- Hacking toolları
- Web için backend (Django, Flask)
- GUI programlama

Hepsinden önce Algoritma ile başla algoritma mantığını geliştir. Ondan sonra

Python --> C# --> C++ --> JavaScript

şeklinde gidebilirsin. Zaten birini öğrenince diğeri de kolay gelmeye başlıyor. Mantığı aynı sadece kodlar farklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı