Hangi yazılım diliyle başlamalıyım?

Udemy rehber almak mantıklı mı? internet de binlerce rehber videosu varken neden Udemy'den rehber almalıyız? Farkı nedir?
Ben oradakilerin pek iyi öğrettiğini düşünmüyorum Udemy'dekiler özenerek yapıyorlar çünkü güzel yapamazsan pek satmıyor ayrıca çok daha detaylı.

Son düzenleme:
Şimdi C++ öğrenin mi diyorsunuz ?

Hayır öyle bir şey demedim. C öğrenmeyin, C öğrenmek istiyorsanız C++ öğrenin diyorum. C++ aslında C'dir, ek olarak OOP desteği bulunur. Bir dil seçmek için iyice düşünüp karar vermen lazım, ben ne yapacağım diye düşünün. Desktop üzerinde GUI yazacaksanız C++ ve C# çok iyidir, CLI yazacaksanız C++, C#, javaScript ve Python çok iyidir. Web tabanlı çalışacaksanız C# ve javaScript çok iyidir. Yapay zeka tasarlayacağım derseniz Python, JavaScript ve C# çok iyidir. Devre ve tümleşik sistem yazılımları yazacağım derseniz PICK ve Assembly çok iyidir. Robotik sistemler ve devre programlayacağım derseniz GO, PICK ve Assembly çok iyidir.
Bende kendim programlama dili biliyorum ve HTML ile başladım. Bence HTML ile başlayıp tabanı atmalısın ardından CSS sonra istediklerinle devam edebilirsin.

O dediklerin işaretleme dili. Algoritma mantığı konusunda katkı sağlamaz, programlama algoritma yazmaktır.
Bende onu düşünmüştüm ama bir şekilde öğrenmeye çalışırım. mobil taraf olarak söylediklerimden hangisini önerirsiniz ?
Mobil için Java ve C#, C++ ve Python iyidir.

Bir dil öğrenmek bir nevi tüm dilleri öğrenmek demektir. C++ güzel bir başlangıç olur, C++ öğrendiğin zaman zaten diğer dilleri çok rahat öğrenirsin işin özünü kavradığın için. C++ da belli bir seviyeye geldiğin zaman C# diline de giriş yapmanı öneririm, zevkli bir dildir ve yapabileceğin çok şey vardır, örneğin başlangıç olarak hastane için bir hasta kayıt sistemi ya da bir depo için ürünler veritabanı oluşturabilirsin, ufak tefek oyunlar yapabilirsin.

Eğer hiç programlama bilgin yoksa dil öğrenmenin pek bir amacı yok. 2 yıllık sektör tecrübe dayanarak söylüyorum ortalık udemyden ders alıp ben programcıyım diyen insanlarla dolu. Benim en büyük eksiğim akıcı İngilizcedir işe İngilizce öğrenerek işe başla dilleri resmi kaynaklarından öğren.
İnsanlar programlama dilini kaynağından öğreniyor bir dili öğrenmek ortalama olarak 1 haftamı alıyor.
ama dilde uzmanlaşmak insanların yıllarını alıyor. Ayrıca dil öğrenmenin pek bir önemi başlangıç için yok onun yerine biraz programlama kültürünü geliştir.

Yola şuradan başlayabilirsin:
Nesne yönelimli programlama (Object oriented programming)
Agile (Çevik) yazılım geliştirme
Temel Yazılım Algoritmaları(Huffman,Shortest Job First,Sorting gibi algoritma ve algoritma türlerini)

Bu üç temel konu senin düşünme yetenekleri ve kod yazma süreni kısaltacaktır.
Yazılımcı olacaksan izleyerek değil okuyarak öğren yoksa insanlar gelişirken onları da izlersin.

Isini iyi yapan her turlu para kazanir, hele yazilimciysa x10 kazanir. Burda atip tutanlar ya yazilimci degil, ya da kotu yazilimcilar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı