Hangi yazılım diliyle başlamalıyım?

Ben şahsen c# başlamıştım ama c++ ile de bailayabilirsin sorun değil mantıı aynı çoğunda değişkenler , operatörler , döngüler , diziler , jagged dizi , matrix dizi , kontroller , işleçler sonrası ise görsellik buton listbox vs geliyor kısaca bi sorun olmaz

Kursu satın aldım sizce iade edip C# kursu alayım mı ? Araştırdım C ve C++ öğrendikten sonra diğer diller çok hızlı öğrenirsiniz diyorlar.

Alakasız, C# öğrenirseniz de diğer dilleri daha kolay öğrenirsiniz. Python, GO veya herhangi başka bir dil için de bu geçerli. Programlamayı öğrendikten sonra dil öğrenmek kolaydır.

Bu arada C ve C++ kursları size üstüne koyabileceğiniz temel bilgiyi verecek gibi görünüyor. C# da öğrenebilirsiniz tercihine kalmış bir şey. Diğer sorunuza gelelim, peki bu dillerle ne yapabilirim?

C++ ve C# ile birçok şey yapabilirsiniz. İkisi de oldukça hızlı bir dildir ve profesyonel yazılımlar geliştirebilirsiniz. C++ düşük seviyeli, C# ise yüksek seviyeli bir dildir. Bu çok karıştırılan bir konu, burada aklınızda canlanan seviye kast edilmiyor. Yüksek seviyeli diller günümüz dillerine daha yakındır, düşük seviye diller ise daha uzaktır.

C++ ve C# üzerinde Console ekranına "Merhaba Dünya" yazdırma örneği veriyorum. Aklınızda canlandırmanıza yardımcı olsun.
C++:
cout << "Merhaba Dünya";
C#:
Console.Write("Merhaba Dünya");

C++ C# dilinden yapabileceğiniz şeyler olarak fazladan bir şey sunmaz ikisi ile de aynı şeyleri yapabilirsiniz, işlevsellik farkı yok. Teknik farklar var örneğin C++'ın doğrudan Binary, C#'ın ise yorumlayıcıya derlenmesidir. Yani buradan da bir fark daha çıkıyor, C++ devrelerde vb. yerlerde çalışırken C# çalışamaz çünkü tamamen Binary kodu değil. C# çalışmak için bir işletim sistemine ihtiyaç duyar, yapısı bu şekilde. Yani ek olarak C++ ile devre programlayabilirsiniz ancak, burada bir ancak var. C++'ı devre yazılımlarında kullanmak GO, PICK ve Assembly gibi diller varken çok saçma olur. Ek olarak C++ ile Cross-Platform geliştirmek daha kolaydır, C#'da ise Windows harici bir platform üzerine destek sunmak zor denilebilir. Mono gibi ek altyapılar kullanmak gerekir. İki dil ile de IOS, Android, Desktop yazabilirsiniz. Desktop üzerinde GUI ve CLI gibi arayüzlere destek sunuyorlar. Web tabanlı da çalışabilirsiniz. C# Web konusunda C++'ın üstünde onu da söylemekte fayda var, ayrıca en çok tercih edilen dillerden birisidir Web programlamada. C++ ise Web üzerinde kısmen imkan sunar ve bu da zordur. İki dil ile de oyun programlayabilirsiniz. Ancak şunu belirteyim, C# Microsoft tarafından geliştirildiğinden çok fazla desteklenmekte ve birçok teknolojiyi de destekliyor ve desteklediği teknolojiler hızla artıyor. Bunu da belirtmek istedim, ancak bu demek ki C++ destek bakımından fakir, hayır sadece C# daha fazla ve modern.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı