Hangi yazılım diliyle başlanmalı?

Hangi yazılım diliyle başlamaylım? Ne yapacagımı bilmiyorum. Back endde Java'ya başadım sonra arkadaş geldi Java çok zor yapamazsın HTML, CSS, C bunlardan başla sonra ilerlersin dedi. Yeni başlayanlar ve matematik bilgisi ilkokul seviyesinde olanlar için Java zor bir dil midir? Ne yapmalıyım bir türlü karar veremedim.

Hangi alanda kullanacağına bağlı.

Her bir kimse bir şey söylediğinde, hemen ona geçerek başlayabilirsin. Herkes te mutlaka farklı bir şey söyleyecektir.

Mesela: Ne yapmak istiyorsun? Diye sorabilirler.
Programlama bilmeyen biri ne yapmak isteyebilir ki?

Small Basic (microsaoft'un kini) öneririm. İnglizce bilmiyorsan, kılavuzunun Türkçe çevirisini arayıp bulmayı öğrenerek başlayabilirsin.

Java ile de devam edebilirsin. Sıkıntı olmaz. Ben izin veriyorum.

Buna ben de katılıyorum. Abi daha dur bir şey bilmiyor bana ne yapmak istiyorsun diyor? Birçok şey yapmak istiyorum mobil programda yapmak sıtıyorum, masaustu programda.

İstediğinizle başlayın. Şu noktada hangi yazılım dili diye düşünmenin fırsat maliyeti belki ileride çok da kullanmayacağınız bir dili öğrenmenin maliyetinden fazla. Java’da bir yere geldiyseniz böyle devam.

Ayrıca Java zor deyip C önermek çok saçma. HTML programlama dili değil zaten. C de nesne tabanlı bir dil olmadığı ve daha “low-level” olduğu için daha zor bile görülebilir. Bence bir önemi yok zorluk açısından ama bu şekilde bir açıklamanın yine mantıklı yanları var.

Buna ben de katılıyorum. Abi daha dur bir şey bilmiyor bana ne yapmak istiyorsun diyor? Birçok şey yapmak istiyorum mobil programda yapmak sıtıyorum, masaustu programda.
Zaman bolsa yazılımın mantığını öğrenmek ve alışmak için web tasarımla ( html & css) başlanabilir.

İstediğinizle başlayın. Şu noktada hangi yazılım dili diye düşünmenin fırsat maliyeti belki ileride çok da kullanmayacağınız bir dili öğrenmenin maliyetinden fazla. Java'da bir yere geldiyseniz böyle devam.

Ayrıca Java zor deyip C önermek çok saçma. HTML programlama dili değil zaten. C de nesne tabanlı bir dil olmadığı ve daha “low-level” olduğu için daha zor bile görülebilir. Bence bir önemi yok zorluk açısından ama bu şekilde bir açıklamanın yine mantıklı yanları var.

HTML CSS botstrap Angular net Core C# diyte devam ediyor eğitim daha dogrusu komple web tasarım ardından back End'e donmek ıstıyorum. Bana başlangıc olarak ön taraf daha kolay gibi geldi sonradan arka tarafa geçmek istiyorum sizce yanlış mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı