Hasar alarak dönen bir savaş uçağında, nereleri güçlendirirsiniz?

Cevabı biliyorum fakat ben onu yapmazdım.

Kanat kirişlerini ve flapları güçlendirirdim. Uçak onlara emanet, çok daha güçlü olmaları lazım. Pervanelere koruma takardım. Kuyruk dikmesindeki kirişi çeliğe çevirirdim.
Herhangi bir uçak flaplar olmadan da uçabilir. Kuyruktaki kirişi çelik yapmak uçakta dengesizliğe sebep olur büyük ihtimalle.

Kanadı kopup dönen savaş uçağı da var. Güzel bir bakış açısı ama tutmayabilir :D
Hocam böyle bi' şeyi çocukken annem anlatırdı, popüler bi' bilmece 😁

Hikaye şu: Savaşta sürekli kanatları hasarlı uçaklar geri dönüyor, mühendisler de hep kanatları hasar alıyor diye kanatları güçlendiriyor. Bir gün birisi çıkıp kanatları dışındaki yerleri güçlendiriyor ve uçaklar sağ salim dönmeye başlıyor şeklindeydi.

Çıkarılan ders: Farklı düşünmekten korkma🙂

Herhangi bir uçak flaplar olmadan da uçabilir. Kuyruktaki kirişi çelik yapmak uçakta dengesizliğe sebep olur büyük ihtimalle.
Evet, uçabilir fakat bence iniş yapamaz ve kesin olarak dönemez. 2. dediğiniz doğru olabilir. Uçağı mühendisler yapacağı için çelik kullanıldığında dengesizliğe sebep olmayacak şekilde dizayn ederler bence.

Cevap çıktı zaten detaylar burada yazıyor. İsteyen okuyabilir.

Hocam böyle bi' şeyi çocukken annem anlatırdı, popüler bi' bilmece 😁
1985'den beri(!) havacıyım, ilk defa duyuyorum :D

Yine de ciddiye alıp cevapladığım ilk mesajım yanlış sayılmaz. O uçağın tekrar havalanabilmesi için kontrol yüzeylerine el atılması şart... :D

Kanadı kopup dönen savaş uçağı da var. Güzel bir bakış açısı ama tutmayabilir :D

Bu arada bu soru garip geldi bana biraz, yani hasar var hasar var. Özellikle bakımcılık zamanlarımda çok fazla hasar çeşidi gördüm ki, yok yani tek bir senaryo.

Dur olaya mühendislik katma, katarsan işin içinden ne sen ne ben çıkabiliriz. Bunun hidrolik hattı var, yakıt hattı var, kabin basıncı var. :)

@Shimada Sensei asıl cevabı söylemiş aslında. Dediği gibi gerçek bir olaydan gelen bir hikayeye dayanıyor.

Aslında burada dikkat çekilmeye çalışılan şey, farklı düşünebilmek ve ortada olanın yanılgısına kapılıp gitmemek. Çok benzer bir soruyla daha önceden karşılaşmıştım, knunun ilk mesajında dediğim gibi. Bugün bir yerde daha karşıma çıkınca açayım dedim.

Bu önemli bir düşünme yetisi ve aslında her yerde işe yarayabiliyor. Özellikle birden fazla alt sistemin birbiri ile uyum için çalışması gereken büyük sistemleri ele alınca, "Hasar alan parça mı uçağı kurtardı, yoksa sağlam kalan mı?" sorusu mantıklı geliyor. :)

Umarım farklı bir bakış açısı katabilmişimdir okuyanlara.

Yeni konular

Geri
Yukarı