Hayatımın en büyük pişmanlığı

alitility

Hectopat
Makaleler
13
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, MSİ B550 GAMİNG PLUS, XPG 3200 MHZ 8+8 16 GB, SAPPHİRE PULSE RX 580 4G, CORSAİR VS550, GAMEBOOSTER GB-G1956BW, WDC SN530 256G NVME, X2 JD 120
Yaklaşık 1.5 2 sene önce HTML öğrenmeye başlamıştım, web odası mı neydi onu izleyerek dandik de olsa çift monitör ile kendimce bir şeyler yapmaya çalışıyordum.
Altımda da 3000 TL'ye aldığım i7 4790K işlemcili ve o işlemcinin takılacağı zamanın en baba anakartı vardı, şimdi tam hatırlamıyorum.
Daha sonrasında kasamı satılığa koymuştum satıp daha iyisini alırım diye, Mehmet adında 50 yaşında saygıyı gram hak etmeyen biri yazmıştı.
Başta birkaç soru sordu falan derken aradı, yaklaşık telefonda 5 saat kadar konuştuk ve beni zorla işlemcinin tek çekirdeğinin bozuk olduğuna ikna etmişti.
Halbuki öyle bir şey yoktu, sadece sıvı soğutmanın ömrü dolmuştu ama o zamanlar bunu bilmiyordum.

Ben de bu sorunları belirterek kasayı aldığım fiyattan satarak bir tane laptop almıştım. O zamanlar teknolojiyi takip etmeyi uzun süredir bırakmıştım.
i5 6200U işlemciye sahip bir laptop aldım, keşke almaya giderken tramvaydan geçip o elemanın yanına giderken tramvay bana çarpsaydı da almasaydım.
Her neyse, laptopu aldım ve aldığım kişiyi hatırlıyorum, sahtekar sivilceli ergenin tekiydi. Benim bildiğim sorunları klavyesinde a tuşu yok ve bir de ekran menteşesine 2 tane somun atmış.
Normalde aldığım şeyleri kontrol ederim ama bunu etmedim ve o elemanla da bayağı konuştuk. Birçok resim ve video attı falan ama tam manası ile atmamış.
Eve geldim, laptopu çıkardım ve ilk gördüğüm şey aletin savaştan çıkmış gibi pislik içinde olduğuydu. Ergen olduğunu buradan anlıyoruz.

Touchpadin sol kısmında sanki zımpara ile zımaparalanmış gibi bir kısım vardı, ekranın sağ köşesinde yapıştırıcı lekesi vardı ve bunlar ilk aldığımda gördüğüm şeylerdi.
Sonradan gördüğüm şeyler ise USB yuvalarının aşırı bol olması ve iç kısımlarının oynaması, Ethernet kısmının kabloyu gevşek tutması, Wi-Fi kartının vidasının yalama olması, bataryanın kısa devre sorunu olması.
Neyse dedim, bu fiyata en fazla bunu alırım herhalde deyip geçtim.

Daha sonrasında 50'lik Mehmet ile HTML hakkında konuşurken aklıma girip kimsenin benim yaptığım siteyi almayacağını ve Wix gibi platformların olduğunu söyledi.
Ben de o zamanlar enayi olduğum için inandım ve öğrenmeyi bıraktım. Şimdi düşününce kızıyorum kendime, ulan zaten sadece HTML öğrenip site yapmayacaksın bunun bir sürü dili var.
Wix'te en dandik siteyi yapıyorsun. Bunları öğrendikten sonra site yapmana bile gerek yok, en kötü bir şirkette işe girebilirsin kendini geliştirdiğin için.
Ama işte yıllarca dediler bize büyüklerin sözü dinlenir, büyükler akıllıdır. Meğerse değillermiş, bugün öylesine dedim işlemciye bakayım kaç para olmuş diye ve sadece işlemci 3000 TL olmuş doğal olarak.
Hayatımın en büyük pişmanlığının olma sebebi hem elimdeki bal gibi kasayı sattım, hem de geleceğimi kurtarıp güzel bir işte çalışabilecekken 2. elde insanları manüple edip eşyalarını ucuza satın almaya çalışan bir ucube yüzünden bu tür şeyleri öğrenmeye küstüm.
Sonrasında da zaten hastalık vurdu, 1 yıldır hayatım kaymış durumda. Ölen bir insanı özlemiş gibi uykuyu özlüyorum, istediğimi yemeyi özlüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşte bu yüzden bir şey bir şey almadan veya satmadan önce sosyalde konu açın. Bu arada geçmiş olsun.

Konusunu açmıştım hatırlıyorum bayağı tartışma olmuştu, forumda belli bir kesim var örnek diyorsun ki bütçem 3K eleman gelip diyor 20k ekle RTX al bu beyin yoksunları cidden forumda var, bana da onlar musallat olmuştu bende dinlemeyip almıştım güzel sistemdi.

Hocam sizi iyi anlıyorum siz siz olun hiçbir zaman itibarınızı ve kişiliğinizi kaybetmeyin her zaman kendi bildiğinle yola çık zaten böyle ölücü insanlar ticaretin içinde sıkça bulunan insanlardır fiyat neyse o o paranın altında kafana silah bile dayasa düşmeyeceksin.

Hocam sizi iyi anlıyorum siz siz olun hiçbir zaman itibarınızı ve kişiliğinizi kaybetmeyin her zaman kendi bildiğinle yola çık zaten böyle ölücü insanlar ticaretin içinde sıkça bulunan insanlardır fiyat neyse o o paranın altında kafana silah bile dayasa düşmeyeceksin.

Bunu kötü yoldan da olsa öğrendim ya, o kadar ölücler ki adam farklı hesaplar açıp aynı aleti ucuza falan koymuş 3 kuruş indirimli almak için.

Bunu kötü yoldan da olsa öğrendim ya, o kadar ölücler ki adam farklı hesaplar açıp aynı aleti ucuza falan koymuş 3 kuruş indirimli almak için.

Hocam bende ekran kartı satıyordum 3 ay önce adamla 1700 TL anlaştık Letgo'dan sonra gittim buluştum 2 saat evinde sisteminin sorununu çözmekle uğraştım sonra adam ATM'ye gitti parayı 1700 TL çekti sonra parayı saymaya başladı taak 1600'e geldi elime 1600 verdi sonra kalan 100 TL yide yanağında okşadı dedi yap bir güzellik yap yap diye diye bildiğin kesik atı herif bana çok zoruma gitti o olay benim de.

Hocam bende ekran kartı satıyordum 3 ay önce adamla 1700 TL anlaştık Letgo'dan sonra gittim buluştum 2 saat evinde sisteminin sorununu çözmekle uğraştım sonra adam ATM'ye gitti parayı 1700 TL çekti sonra parayı saymaya başladı taak 1600'e geldi elime 1600 verdi sonra kalan 100 TL yide yanağında okşadı dedi yap bir güzellik yap yap diye diye bildiğin kesik ATI herif bana çok zoruma gitti o olay benim de.

Benzeri başıma gelmişti, telefon satıyordum uzun uzun konuştu altında milyonluk araba ile geldi almaya, kapının önünde utanmadan indirim istedi, lan 600 TL 600 o arabanın benzini bu para değil Allah bilir cebinde kaç bin TL vardı, bunlar böyle zengin oluyor işte, öyle durumlarda en iyisi yok hocam fiyat sabit deyip kalkıp gidiceksin.

Benzeri başıma gelmişti, telefon satıyordum uzun uzun konuştu altında milyonluk araba ile geldi almaya, kapının önünde utanmadan indirim istedi, lan 600 TL 600 o arabanın benzini bu para değil Allah bilir cebinde kaç bin TL vardı, bunlar böyle zengin oluyor işte, öyle durumlarda en iyisi yok hocam fiyat sabit deyip kalkıp gidiceksin.

Bende hatayı şurada yaptım direk adamın elinde verdim keşke çantadan çıkarmasaydım ekran kartını vermiyorum derdim geçerdim yok PC PSU alacağım zor durumdayım diye ayak yapıyor bana ben sana zaten uygundan veriyorum kartı.

Bende hatayı şurada yaptım direk adamın elinde verdim keşke çantadan çıkarmasaydım ekran kartını vermiyorum derdim geçerdim yok PC PSU alacağım zor durumdayım diye ayak yapıyor bana ben sana zaten uygundan veriyorum kartı.

O tür adamlar beni koparıyor ya, 3 4 sene önce kasa satarken 1000 TL yazmışım en uygunu bende, gelip diyor ki öğrenciyim 500 olur mu yav 500 TL paran varsa git ona göre bak 500 TL indirim istemek ne oradan bakınca şirket sahibi gibi mi duruyorum bende öğrenciyim yani, ama yine de o tür anlarda yüzsüz olacaksın hocam elinden alıp yok deyip geçip gideceksin.

O tür adamlar beni koparıyor ya, 3 4 sene önce kasa satarken 1000 TL yazmışım en uygunu bende, gelip diyor ki öğrenciyim 500 olur mu yav 500 TL paran varsa git ona göre bak 500 TL indirim istemek ne oradan bakınca şirket sahibi gibi mi duruyorum bende öğrenciyim yani, ama yine de o tür anlarda yüzsüz olacaksın hocam elinden alıp yok deyip geçip gideceksin.

Hep iyi niyetten kaybediyoruz hocam işin içinde bir de acele olunca daha kötü oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı