Hazır OEM Sistemlerin avantaj ve dezavantajları?

senna27

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Böyle bir konu açmayı uygun gördüm. Sebebine gelirsek internetten sistem toplarken parçaları ayrı ayrı kendimiz seçince aynı sistemin satıcının sunduğu hazır oem sisteme kıyasla 1000-2000 ₺ fiyat farkı oluyor. Bunun sebebi öncelikle nedir? Konuyu bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

Benim aklıma gelen çoğu online satıcı özellikle tek parça fiyatlarını olağandan yüksek tutup(hazır sistemlerdeki diğer bileşenlerle satmak için) -doların da son zamanlarda sürekli yükselmesini de fırsat bilip- ellerindeki satılmayan diğer parçaları da eritmek için mi bunu yapıyorlar? Yoksa yanlış bir gözlem midir?

İkinci bir sebepse ayrı ayrı tüm parçaları özelleştirip orta kalite bir sistem toplarken satıcının bazı tercih etmek istemediğiniz parçalarına mecbur kalmamız oluyor. Örneğin daha iyi bir psu gibi.

AMD R5 3600XT-ASUS DUAL RTX2070-ASUS TUF B550M-PLUS-KINGSTON 500GB NVME-8GB RAM
Yukarıdaki sistemin fiyatı sitede 10773 ₺ iken parçalara tek tek tıklayıp fiyatlarına bakarsanız toplamı 1100₺ daha fazla ediyor.Kampanya filan da belirtmemiş. Kafam karıştı açıkcası :)

Son düzenleme:
Daha ucuz olmasının sebebi satıcıların stok eritme çabası. Genelde OEM sistemlerdeki ekran kartı ve işlemci güçlü seçilip diğer parçalar dandik seçiliyor. Vatan'ın OEM sistemleri mesela Kasa'yı ve PSU'yu genel olarak Frisby/Rampage seçiyorlar ve bazı sistemlerdeki SSD'ler kronik sorunlu olabiliyor. Tabii iyi parçaları olan OEM sistemlerde var.

Bazı sözde avantajlı sistemler haricinde gerçekten güzel fiyata OEM PC'ler bulunabiliyor, avantajı güzel fiyat.

Dezavantajı: Senin zevkine hitap eden parçaları seçip değiştiremiyorsun, senin istediğin kasa değil de başka bir kasa oluyor.

Farklı farklı sitelerden toplamak en mantıklısı, her parça için ayrı indirim kovalıyorsun, hem senin zevkine uyan parçaları alıyorsun hem de daha uygun fiyata bulabiliyorsun.

Hazır OEM sistemler bence daha avantajlı oluyor. Özellikle DA ve PCH sistemler bayağı iyi oluyordu.

Ama Unlost gibi kan emici sistemlerden uzak durulmalı. İnsan o sisteme o parayı koyarken utanmalı ama yok insanları en yüksek FPS diye kandırıp dururlar anca. TurboX'den en ufak farkları yok.

Daha ucuz olmasının sebebi satıcıların stok eritme çabası. Genelde OEM sistemlerdeki ekran kartı ve işlemci güçlü seçilip diğer parçalar dandik seçiliyor. Vatan'ın OEM sistemleri mesela Kasa'yı ve PSU'yu genel olarak Frisby/Rampage seçiyorlar ve bazı sistemlerdeki SSD'ler kronik sorunlu olabiliyor. Tabii iyi parçaları olan OEM sistemlerde var.

Yani hocam açıkcası ben de bundan çekiniyorum. Özellikle M2 ssd ve Ramleri çok ucuzlarını koyuyorlar keza orta ayar bir sistemde iyi bir psu markası görmedim henüz hazır sistemlerde.

Asus tabanlı sistem bu, Asus istediği için satılıyor. Yan parçaları da stoklarında hangisi fazlaysa onu seçiyorlar.

Hocam tamam Asus istiyordur da 1100₺ fiyatı daha ucuz. İyi bir şey tabiki ama o zaman ben o anakartı veya ekran kartını yine Asus seçeyim ve avantajdan parçaları tek tek seçince de yararlanabileyim :)

Hazır sistemi uygun fiyatlı alıp hadi diyelim güzel bir anakartla yakaladık. ram, ssd tek tek değiştir, başka bir siteden sat yerine daha iyi parçaları koy bununla uğraşacağıma gider sıfır sistemi tek tek seçip toplarım. Tabiki fiyat artsa da alternatifi yok ne yazık ki.

Eskiden herkeste bu kadar bilgi yoktu ama şuan bu kadar bilgili insan varken hazır sistem alınmaz. Bilmeyen birisi buraya gelip bütçe ve kullanım amacını söylerse en iyi sistem tavsiyesi alır. Hazır sistemler uygun gözükebilir ama içinde ki donanımlar kaliteli olmuyor maalesef. İşlemci yüksek tutup ekran kartını düşük seviye kullanıyorlar ama 2 veya 4 GB modeller kullanıyorlar. Gören direk sazan gibi atlıyor. 4GB her oyunu açar diyip alıyor. Casper hele değişik, bilinmedik anakartları kullanmakta usta. Kasa ve güç kaynağı desen çöp firmaların hep. Harddiskleri de yenileyip piyasaya süren firmalar var. Arkadaşımda İstanbul’dan getirip, fotoğrafçılara veya PlayStation ikinci el işi yapan adamlara satıyor.

Yani hocam açıkcası ben de bundan çekiniyorum. Özellikle M2 ssd ve Ramleri çok ucuzlarını koyuyorlar keza orta ayar bir sistemde iyi bir psu markası görmedim henüz hazır sistemlerde.

Hocam tamam Asus istiyordur da 1100₺ fiyatı daha ucuz. İyi bir şey tabiki ama o zaman ben o anakartı veya ekran kartını yine Asus seçeyim ve avantajdan parçaları tek tek seçince de yararlanabileyim :)

Hazır sistemi uygun fiyatlı alıp hadi diyelim güzel bir anakartla yakaladık. ram, ssd tek tek değiştir, başka bir siteden sat yerine daha iyi parçaları koy bununla uğraşacağıma gider sıfır sistemi tek tek seçip toplarım. Tabiki fiyat artsa da alternatifi yok ne yazık ki.
Attığınız sistem gayet iyi bence alınabilir. 10700TL'ye daha iyisini toplamak mümkün değil. Kasa ve PSU ile de idare edersiniz artık.

Attığınız sistem gayet iyi bence alınabilir. 10700TL'ye daha iyisini toplamak mümkün değil. Kasa ve PSU ile de idare edersiniz artık.
Tek tek bu fiyata toplanmıyor ne yazık ki. Eskiden sistemi tek tek toplamak avantajlıyken şimdi toptan satıcılar bu işe de set koymuş sanki. Ne istediğimiz parçayı seçebiliyoruz ne de uygun fiyatlısıyla değiştiremiyoruz. itopya ya bakıyorsun onda da değiştirebileceğin bileşenler sınırlı tutuluyor hazır sistemlerde.

Hazır OEM sistemler bence daha avantajlı oluyor. Özellikle DA ve PCH sistemler bayağı iyi oluyordu.

Ama Unlost gibi kan emici sistemlerden uzak durulmalı. İnsan o sisteme o parayı koyarken utanmalı ama yok insanları en yüksek FPS diye kandırıp dururlar anca. TurboX'den en ufak farkları yok.
Avantajlı mı değil mi açıkcası kararsızım. :) Hazır sistemlerin fiyatı yerine göre gerçekten çok uygun. Ama hep bir hileleri var :)

Yeni konular

Geri
Yukarı