Hazır sistem vs Toplama sistem

troxel

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar oyuncu bilgisayarı dizmek istiyorum. Şu an elimde bununla ilgili sadece klavye ve mouse var haricinde hiçbir şeyim yok ve çok fazla tedirginim hazır sistem mi alayım yoksa tek tek mi toplayayım emin değilim ve bilgim de yok o yüzden paramın boşa gitmesinden korkuyorum. Bana yardımci olursanız sevinirim. Bütçemi soracak olursanız asgari ücret çalışıyorum o yüzden paradan yana sıkıntım yok yani tüm parayı direkt yatırabilirim.

Arkadaşlar oyuncu bilgisayarı dizmek istiyorum. Şu an elimde bununla ilgili sadece klavye ve mouse var haricinde hiçbir şeyim yok ve çok fazla tedirginim hazır sistem mi alayım yoksa tek tek mi toplayayım emin değilim ve bilgim de yok o yüzden paramın boşa gitmesinden korkuyorum. Bana yardımci olursanız sevinirim. Bütçemi soracak olursanız asgari ücret çalışıyorum o yüzden paradan yana sıkıntım yok yani tüm parayı direkt yatırabilirim.
Hazır al toplama çok pahalıya gelir.
bütçeni belirtirsen güzel bir sistem tavsiye ederiz

Merhaba size tavsiyem sitelerin kişiselleştirilebilir hazır sistemlerini iyice değerlendirip almanız.Ayrı ayrı alacak olursanız pahalı olacaktır.

Şahsen ben itopyanın doğumgünü ne denk gelmiştim (Mart ayında) ve bir kaç şey ekleyerek almıştım.

Hazır sistemler F/P oluyor ama her hazır sisteme de ucuz diye atlamamak lazım. Sırf performans adına düşük kalite bileşenler almak da mantıklı değil. Gaming.Gen.TR ''genellikle'' iyi hazır sistemler çıkartıyor, parça kalitesi fena olmuyor.

Eğer yüksek bütçeli bir sistem toplayacaksan parça parça alınabilir. 20-25K ve altı sistem toplayacaksan hazır sistemler daha mantıklı genelde.

Geçmiş yıllarda hazır sistemler bu kadar yaygın değildi. Bugün 10 tane çıkıyorsa o zaman 2 tane çıkıyordu. Tek tek toplamayla arasında da pek fiyat farkı olmuyordu. O zaman hep parça parça öneri yapıyorduk ama günümüzde artık hazır sistemler çok cazip hale geldi. Tek tek toplamayla arada bayağı fiyat farkı çıkabiliyor. Örnek veriyorum bugün RX 6600'lü bir sistemi aşağı yukarı 13 bin liraya hazır sistem halinde alabiliyorsunuz, parça parça toplamaya kalksanız 18 bin liraya kadar uzanıyor.

Hazır sistemler F/P oluyor ama her hazır sisteme de ucuz diye atlamamak lazım. Sırf performans adına düşük kalite bileşenler almak da mantıklı değil.

Böyle olunca da ortalık "performans sorunu, sıcaklık sorunu" vb. konularla dolup taşıyor. Takmışlar çırılçıplak anakart VRM'ler alev atıyor, çöp kalite SSD koymuşlar %70 dolulukta hızı SATA'nın bile altına düşmüş.

Benim bilgisayarda 2016 modelden 2023 modele kadar ayrı parçalar var, kendim topladım yükselttim. Hayatımda 1 kere performans sorunu görmüşlüğüm yoktur Valorant'tan tut Starfield'a kadar.

Bu fosil ekran kartlı sistemi hazır da alsan, tek tek de toplasan 15K'dan fazla etmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı