Hazır sistemlerde cayma hakkı

M.U.M

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Incehesap.com üzerinden bir hazır sistem satin aldım ve 5-6 gün sonra (14 Ağustos 2020) ürün elime ulaşmadan cayma hakkımı kullanarak iade etmek istedim. Ürünün kişiye özel olduğunu iddia ederek iade kabul etmediler. Ben de konu ile ilgili yasaları araştırdım ve iç çamaşırları gibi kişisel ürünler kişiye özel yaptirilmis yiyecek-içecek, kişiye özel düzenlenmiş veya kişiye özel üretilmiş veya toner gibi zamanla tükenen ürünlerde cayma hakkının geçerli olmadığını öğrendim.

Ve benim satın aldığım şeyin kişiye özel olmakla uzaktan yakından alakası olmadığı kanısına vardım. Tek yaptıkları piyasada olan parçaları montajlamak oldu, bana özel üretim yapmadılar. Veya kalkıp da anakartın üzerinde ismimi yazmadılar. Nasıl bunun kişiye özel olduğunu iddia ediyorlar anlamış değilim. Kaldı ki sistemin içinde bulunan ekran kartı, işlemci, SSD... Ne varsa hepsi tek tek alındığı takdirde 14 gün içerisinde sebep dahi belirtmeksizin kullanıp memnun kalınmadığı takdirde (veya kullanılmadan) cayma hakkı gerekçesi ile iade edilebiliyor. Yani montajını ben yaptığımda iade edebiliyorum montajını ben yapmıyorum, elimi dahi sürmüyorum ve iade hakkım yok bu bana hiç ama hiç inandırıcı gelmedi. Bence İncehesap yasalara aykırı iş yapıyor.

Bu olayın üzerinden yaklaşık bir ay geçti ve hala herhangi bir sonuca bağlanılamadı. Bu süreçte neler olduğunu anlatayım: İncehesap ile mesajlaşmam sonuca bağlanamadığı ondan ötürü ürünün gelmesini beklemek zorunda kaldım, ürün kapıma ulaştığında hiçbir şeye elimi sürmeden ürünü getiren kargocu ile İncehesap'a geri gönderdim. Hemen akabinde internetten İncehesap'ın sitesinde bir iade talebi oluşturdum.

(Talepte yazdığım yazı: Cayma hakkimi kullaniyorum. Urunu elime ulastigi an kutusunu dahi acmadan urunu getiren kargocu ile birlikte geri gonderdim. Bu urun tuketicinin haklari yasasi'na gore kisiye ozel urun kategorisine girmez cunku sahsima ozel bir şey yaptirmadim bu urunde. Nasil ki internetten siparis etigimiz bir kalemin secenekler kismindan rengini veya boyutunu sectikten sonra cayma hakkimi kullanabiliyorsam ayni sekilde burada da kullanabilirim. Kaldi ki ben bu siparisimde hiçbir ozellestirme secenegini dahi secmedim. Para iademi bekliyorum.)

O günden bu güne kadar geçen süreçte de tüketici hakem heyeti'ne başvurdum ve İncehesap'la birkaç telefon görüşmesi yaptım her seferinde derdimi anlattım fakat ısrarla bu ürünün kişiye olduğunu söylediler, süreç hala devam ediyor. Bu konulara hakim olan biri bana yardımcı olabilir mi? Haklı mıyım, ne yapmalıyım?

Belki tüketici hakem heyeti talebi reddeder beklentisine girmişler şanslarını deniyorlar hocam. Heyette iade kararı çıkar büyük ihtimalle. Ama sonuca bağlanması ne kadar sürer bilemiyorum malesef.

Fazlasıyla haklısın brom mahkeme uğraştırır ama sonunda kazanırsın, ya da istiyorsan satıcıyı korkut iade ettir.

Belki tüketici hakem heyeti talebi reddeder beklentisine girmişler şanslarını deniyorlar hocam. Heyette iade kararı çıkar büyük ihtimalle. Ama sonuca bağlanması ne kadar sürer bilemiyorum malesef.
Hocam ben de öyle düşündüm hatta bugünkü görüşmede ilk günden beri başka bir ürün ile değiştirmeyi kabul etmiyorlarken değişim yapalım dediler.
Şikayetvar.com a yazabilirsiniz oraya bakan firmalar var.
Yazdım geri dönüş de aldım lakin sonuca bağlanmadı

O anakartı, işlemciyi, ekran kartını ve diğer bileşenleri sen sipariş verdiğin için kutularından çıkartıyorlar, senin siparişin olmasa adamlar o ürünü tekli satacaklar,senin siparişin için kutusundan çıkarınca ne oluyor? Parçanın satılabilirliği bozuluyor. Sen bir ekran kartını tek ürün olarak almak istediğinde, sana kutusu açık ürün gönderseler, ''bunu başka bir kullanıcımız için kutusundan çıkarmıştık ama kullanıcımız vazgeçti, bizde size gönderdik.'' deseler kabul eder misin o parçayı, o haliyle? Birde ne hikmetse ben daha bugüne kadar tüketici hakları kanununda kendini ilgili maddelere göre haksız göreni de görmedim. Herkes tüketiciyi bağlayan bir sürü ürün sayar, ama bir Allah'ın kulunun da çıkıp ya evet benim ürünüm tüketici hakları kanununa göre cayma hakkından iadeye uygun değil dediğini duymadım. Ne kanunmuş arkadaş, herkes hem satıcıyı hem alıcıyı bağladığını kabul ediyor ama daha bir alıcıyı bağlayamadı.
Şikayetvar.com a yazabilirsiniz oraya bakan firmalar var.
Tabi tabi, hiç vakit kaybetmesin, ağlamayana meme yok değil mi? Sen sesini çıkart, millet film seyretmeye meraklı, biraz mağdur edebiyatı, biraz ajitasyon, millete reklam yapmakla da firmayı tehdit, mis gibi iş. Ne güzel dünya yahu. :) Kimse haklılığına haksızlığına bakmadan,sonuç almak için her yolu mübah sayıyor.

Bu konudaki kanun ürünün tekrar satılabilir durumda olup olmadığıyla alakalı sayılır aslında. Yani siz ürünü özelleştirip aldıysanız, ekran kartını değiştirme vs gibi, ürünü değiştirme veya iade etme imkanınız biraz zor.

Tüketici hakem heyetine başvurduysanız sonucu beklemeniz gerekiyor ama aleyhinize çıkabileceğini de unutmayın. Durum bilirkişiye gittikten sonra hallolacak gibi duruyor.

Hocam ben de öyle düşündüm hatta bugünkü görüşmede ilk günden beri başka bir ürün ile değiştirmeyi kabul etmiyorlarken değişim yapalım dediler.

Yazdım geri dönüş de aldım lakin sonuca bağlanmadı
Madem kişiye özel ürünü iade alamıyorlar değişim yapınca sizin gönderdiğiniz ürün ne olacakmış? Tabiki başkasına satacaklar. O zaman iade de alabilirler.
Dediğim gibi hocam işi yokuşa sürüyorlar. Üyeliğiniz olan bütün online ortamlarda bu durumu anlatın. En kötü ihtimalle hakem heyetiyle sonuç alırsınız diye tahmin ediyorum.
Bu arada keşke Hepsiburada gibi bir mağazadan alsaydınız. Bir arkadaşım geçende RAM kiti aldı, taktı denedi beğenmedi yolladı, sorgusuz sualsiz parayı hesaba geri yatırdılar.

O anakartı, işlemciyi, ekran kartını ve diğer bileşenleri sen sipariş verdiğin için kutularından çıkartıyorlar, senin siparişin olmasa adamlar o ürünü tekli satacaklar,senin siparişin için kutusundan çıkarınca ne oluyor? Parçanın satılabilirliği bozuluyor. Sen bir ekran kartını tek ürün olarak almak istediğinde, sana kutusu açık ürün gönderseler, ''bunu başka bir kullanıcımız için kutusundan çıkarmıştık ama kullanıcımız vazgeçti, bizde size gönderdik.'' deseler kabul eder misin o parçayı, o haliyle? Birde ne hikmetse ben daha bugüne kadar tüketici hakları kanununda kendini ilgili maddelere göre haksız göreni de görmedim. Herkes tüketiciyi bağlayan bir sürü ürün sayar, ama bir Allah'ın kulunun da çıkıp ya evet benim ürünüm tüketici hakları kanununa göre cayma hakkından iadeye uygun değil dediğini duymadım. Ne kanunmuş arkadaş, herkes hem satıcıyı hem alıcıyı bağladığını kabul ediyor ama daha bir alıcıyı bağlayamadı.
Adamlar montajlarken ürünlerin kutudan çıktığında satılabilirligi bozulduğu için iade edilemez diyorsunuz değil mi? Peki ben tek tek ürün alıp hepsini tek tek iade edersem ne değişiyor. Tek tek alıp montajlayıp iade etme hakkım var da adamların montajladigi şeyi iade etme hakkım yok mu? Daha önce birçok kez cayma hakkını kullanarak bu şekilde birçok ürün iade ettim. (ekran kartı dahil)
Bu konudaki kanun ürünün tekrar satılabilir durumda olup olmadığıyla alakalı sayılır aslında. Yani siz ürünü özelleştirip aldıysanız, ekran kartını değiştirme vs gibi, ürünü değiştirme veya iade etme imkanınız biraz zor.

Tüketici hakem heyetine başvurduysanız sonucu beklemeniz gerekiyor ama aleyhinize çıkabileceğini de unutmayın. Durum bilirkişiye gittikten sonra hallolacak gibi duruyor.
Örneğin bir ekran kartı alındığımda 14 gün içerisinde kullanıcı tarafından zarar verilmediği müddetçe sebep belirtmeksizin cayma hakkı gerekçesiyle iade hakkım var. (Bu durumu bizzat yaşadım.) Bu bütün bilgisayar donanımlarında geçerli. Arastirabilirsiniz... Yani Bu ürünler iade edilebilen ürünler tek tek edilebiliyorsa toplu halde niye edilmesin? Haksızsam söyleyin

Son düzenleme:
Adamlar montajlarken ürünlerin kutudan çıktığında satılabilirligi bozulduğu için iade edilemez diyorsunuz değil mi? Peki ben tek tek ürün alıp hepsini tek tek iade edersem ne değişiyor. Tek tek alıp montajlayıp iade etme hakkım var da adamların montajladigi şeyi iade etme hakkım yok mu? Daha önce birçok kez cayma hakkını kullanarak bu şekilde birçok ürün iade ettim. (ekran kartı dahil)
Sadece bu konuda haklısınız. Buna söylenebilecek hiçbirşey yok,yasada bu konuda açık var, evet. Aynı ürünü başka bir ürünle etkileşime soktuğunuzda iade edemezsiniz fakat tek olarak aldığınızda edebilirsiniz. Şu an yasanın tam çevirisi bu, ama bunda da şöyle birşey var, madem ki tüketici olarak siz yasal hakkınızı sonuna kadar hiçbir şekilde karşı tarafı düşünmeden kullanabiliyorsunuz ve buna karşı tarafın itiraz etme veya sizin hakkınızda sosyal medya vb. platformlarda ileri geri yorumda bulunma hakkı yoksa ve hakkınızı kullanmanızı seve seve kabullenmek zorundaysa, o zaman aynı durum sizin için de geçerli.

Benim tepki gösterdiğim nokta dediğiniz gibi zaten karşı tarafı uğrattığı maddi zararı umursamadan sadece kişisel tatmini için düşünmeden ürünleri alıp kullanılamaz hale getirip, sonrasında yasadaki boşluklardan faydalanan kullanıcılar yüzünden firmalar bu ekonomik kriz zamanında daha da fazla zarara uğratılıyor. Bunun karşılığında firmanın zaten kendini koruyabildiği bu durum gibi çok kısıtlı sayıda savunma mekanizması var, onu da artık batma noktasına gelmemek adına kullanmak durumunda kalıyor.

Ben de bir özel sektör çalışanıyım,sektörün,pozisyonun hiç önemi yok,içinden geçtiğimiz bu zor zamanlarda bile birbirimize anlayış göstermeden,geleceğimizi düşünümeden yaptığımız harcamaların veya aldığımız kararların sonucuna katlanma kısmına gelindiğinde etraftan yardım istemek bana sıkıntılı geliyor.

Bu son paragrafın özeti şu; ayağını yorganına göre uzat arkadaş. Ne kişisel zevklerin,merakın veya tatmininden ötürü milletin canını sık,milleti zarara uğrattığını düşünmeden sadece istediğim olsun diye diret, ne de kendi canın sıkılsın. Bu son söylediğim sizin özelinizde bir özet değil,ben bir düşünceyi eleştiriyorum.

Tutturmuşuz koskoca firma diye, bir döngü var ya, nasılsa zararı hangi koşulda olursa olsun kabullenseler bile onlara dokunmaz. Çok net söylüyorum, yok böyle bir dünya.

Yüzlerce insan orada ekmek yiyor ve bu düşünce ile uğratılan zarar karşılığında o insanlar hergün ne sıkıntılar çekiyor. Sizin için sizin durumunuz tek, fakat sizin gibi çok fazla insan o adamların kapısını çalıyor, çünkü bu durum o adamlar için bir hayat tarzı olmuş, o adamlar online alışverişte incehesabın kapısını çalıyor,sonra dönüp aynı şeyi farklı yollardan dolanarak başka işlerinde de yapıyorlar. Buna alışıp bencilce sadece kendini düşünen insanların uğrattıkları zararlar yüzünden kaç firma battı bugüne kadar. Müşteri memnuniyeti kisvesi altında hakkı olmayanı almaya çalışan insanlardan bir kurtulalım artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı