Çözüldü HDD ile Windows 10 kilitleniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Cem Tibuk

Attopat
Dün 5400 RPM 320 GB HDD'ye Windows 10 kurdum ve tüm güncelleştirmeleri yaptım. 5400 RPM HDD ile Windows 10'nun yavaş çalışacağını biliyordum fakat hiç çalışmamaya başladı.

Bugün bilgisayarı açtığımda 'Hoş geldiniz' yazısı sonrası bilgisayar 'kilitleniyor' yazarak kendini kapattı. Bilgisayarı yeniden açtığımda ise, 'yeniden başlat' dedikten sonra 'kilitleniyor' diyerek yine kendini kapattı. Şans eseri üçüncü seferde Windows 10'u açtım ve hızlı başlat ayarını devre dışı bıraktım.

Şu anda Windows 10 çalışıyor. Bilgisayarda ısınma sorunu yok, bu durum neden kaynaklanıyor olabilir?

Çözüm
İlk önce Windows Update tarafından kurulan ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırdım. Ardından en son yayınlanan sürücüyü Intel'in sitesinden yükledim.

Şu anda sorun çözüldü.
Dün 5400 RPM 320 GB HDD'ye Windows 10 kurdum ve tüm güncelleştirmeleri yaptım. 5400 RPM HDD ile Windows 10'nun yavaş çalışacağını biliyordum fakat hiç çalışmamaya başladı.

Bugün bilgisayarı açtığımda 'Hoş geldiniz' yazısı sonrası bilgisayar 'kilitleniyor' yazarak kendini kapattı. Bilgisayarı yeniden açtığımda ise, 'yeniden başlat' dedikten sonra 'kilitleniyor' diyerek yine kendini kapattı. Şans eseri üçüncü seferde Windows 10'u açtım ve hızlı başlat ayarını devre dışı bıraktım.

Şu anda Windows 10 çalışıyor. Bilgisayarda ısınma sorunu yok, bu durum neden kaynaklanıyor olabilir?
Hocam HDD den kaynaklıda olmuyor olabilir. Ben SSD kullanırken de aynısı oluyordu eski bilgisayarımda. Okuma yazma hızı ile ilgili galiba.

Artı -1 Eksi
Okuma yazma hızı ile alakalı.
80 MB/sn okuma ve yazma hızı var.
Bad sector var mı test yapın HD Tune programını kullanabilirsiniz.
HD Tune, Hard Disk Sentinel gibi yazılımları konu açmadan önce kullandım. HDD'de bir sorun bulunamadı, Windows 8.1'de hiç bu sorunu yaşamamıştım.
Hocam HDD den kaynaklıda olmuyor olabilir. Ben SSD kullanırken de aynısı oluyordu eski bilgisayarımda. Yanlışım varsa düzeltin.
Hocam neden kaynaklanıyor olabilir?

Düzeltme yaptım, okuma yazma hızından kaynaklandığını düşünüyorum. CrystalDiskMark ile test yapar mısınız?
Ekran Alıntısı.PNG

Tam sisteminizi yazar mısınız?
Intel Core i3-2350M.
4 GB RAM.
Intel HD Graphics 3000.
Muhtemelen diskte sorun var. HD Tune ya da Hard Disk Sentinel ile SMART verilerini ve bozuk sektör haritasını kontrol eder misiniz?
Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı.PNG

Yeni konular

Geri
Yukarı