HDD sağlığı nasıl anlaşılır?

Düzgün başlatılamadı yazıyor yeniden başlatmayı deneyin yazıyorda ondan soruyorum. İşlemleri yine yapamadı mı acaba?
Normalde o ekranın gelmemesi lazımdı.

Chkdsk baştan mı başladı? Baştan başladıysa bitmesini bekleyiniz. Stage 2 bittikten sonra otomatik onarım ekranı gelirse yeniden başlatınız ve disk kontrolünü bir tuşa basarak geçiniz.

Normalde o ekranın gelmemesi lazımdı.

Chkdsk baştan mı başladı? Baştan başladıysa bitmesini bekleyiniz. Stage 2 bittikten sonra otomatik onarım ekranı gelirse yeniden başlatınız ve disk kontrolünü bir tuşa basarak geçiniz.

Yok yeniden başlata tıkladım chkdsk yeniden başlamadı Windows açıldı.

Geçenlerde sıfırlama işlemi yapacaktım format ekranı gelmeyince (yani siyah ekranda kalınca ) yine böyle güç düğmesinden kapatıp açtım o ekran gelmişti o zamanda da stage 1 ve 2'yi yapıp Windows açılmıştı.
Evet zayıf nokta halen 224'te 240'dan 224'e düşmüştü yani daha fazla düşme olmadığına göre dediğiniz gibi yapmadan geçmiş.
Tekrar denesem mi acaba yine aynısı olacağını düşünüyorum ama. Bir de bu zayıf noktalar 203'tü 208 oldu bugün de 224'de yani bu artarak giderse hard diski kesin değiştireyim mi siz artıyorsa sıkıntı var demiştiniz ondan.

Evet zayıf nokta halen 224'te 240'dan 224'e düşmüştü yani daha fazla düşme olmadığına göre dediğiniz gibi yapmadan geçmiş.
Yapsaydı bile zayıf sektörlerde bir azalış olmayacaktı. Chkdsk o zayıf sektörleri bulduktan sonra onları onarmaz. Dosya sisteminde onları kullanıma kapatır. Bad Cluster File'a ekler onları. (Bozuk dosya kümelerine ekler.)
Birde bu zayıf noktalar 203'tü 208 oldu. Bugün de 224'de yani bu artarak giderse hard diski kesin değiştireyim mi siz artıyorsa sıkıntı var demiştiniz ondan.
Artıyorlarsa bir sıkıntı vardır doğru ama bu diskin arızalı olduğu anlamına gelmiyor. Elektrik kesintileri, virüslerden dolayı zayıf sektörler oluşabilir. Bu yüzden bir virüs programı ile virüs taraması yapmanızı tavsiye ederim.

Kaspersky ile bir tarama yapmıştım 1 tane trojan buldu ve temizledi elektrik kesintisi 4-5 sefer üst üste oldu ama benimki laptop elektrik gidince pilden çekmeye devam ediyor ondan olacağını zannetmiyorum ara ara kasmalar donmalar oluyor bozuk yerlerden dolayı.
Yapsaydı bile zayıf sektörlerde bir azalış olmayacaktı. Chkdsk o zayıf sektörleri bulduktan sonra onları onarmaz. Dosya sisteminde onları kullanıma kapatır. Bad cluster File'a ekler onları. (Bozuk dosya kümelerine ekler.)

Dosya sisteminde onları kapattıktan sonra kasmalar yavaşlamalar düzelirse bugün yaptığımız işlemi bir kez daha deneyim.
Yani zayıf noktaları kullanıma kapatınca PC'de bir düzelme olur mu sizce?
Bugünde 256 oldu.
.

Dosya Ekleri

• 2.JPG
    2.JPG
    135,1 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Yani zayıf noktaları kullanıma kapatınca PC'de bir düzelme olur mu sizce?
Düzelme olabilir ama garantisi yok. Yüzey testinde 0. sektörde bir sıkıntı gözüküyor. Sıfırıncı sektörde Master Boot Record bulunur. Eğer bu kayıt bozulduysa sistem bir daha açılmayabilir. HDD Regenerator gibi programlarla sıfırıncı sektörü onarmayı deneyebilirsiniz. HDD Regenerator denem sürümünde sadece 1 sektörü onaracaktır. Bütün sektörleri onarmak isterseniz satın almanız gerekir ya da full bir sürümünü bir yerden indirmeniz gerekir

Sanırım sistem güç tuşundan kapandığı için sıkıntı olduğunu sanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı