HDD'de en iyi çalışacak Linux dağıtımı hangisidir?

349398

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Türkiye
Arkadaşlar 5400 RPM HDD'de en rahat çalışacak dağıtım hangisidir? Ayrıca merak ettiğim bir şey var, ben GIMP tarzı programlar kullanmak istiyorum da, sizce açılma süresi dışında SSD'den bir farkı olur mu? Yani kullanılamayacak kadar yavaş falan olur mu? Şimdiden teşekkürler.

Ubuntu iyidir HDD'li bir sistemde gayet hızlı açılıyor.
HDD ve SSD karşılaştırması yaparsak SSD her platformda hızlı çalışır.
Tabii ki SSD daha hızlıdır ancak sistemimde zaten Ubuntu çok ağır çalışıyor, MX Linux veya Kubuntu kurmayı düşündüm.

Sistem: HP BW019nt
AMD A9-9420
Radeon 520
4 GB RAM
1 TB HDD + 120 GB SSD
SSD'de Windows var ve bölmek istemem. Alan çok azalıyor.

Geçen yıl merak edip HDD disklerde hangi dağıtım ve hangi masaüstü iyi gider diye denemeler yapmıştım, hızlı açılma, hızlı çalışma ve performans gibi bir çok özelliklerde Debian diğerlerinden açık ara önde gitti. Denediğim masaüstleri JWM, Openbox, Lxde, Xfce, Mate, Budgie ve Deepin.
Bu denemeyi 2 GB Ram olan 14 yıllık bilgisayarda yapmıştım, bilgisayarın eski olduğuna ve HDD diske hiç aldırmadan mükemmel çalışmıştı. Debian gerçekten bilgisayar dostu, bilgisayarlara oldukça adil ve anne şefkatiyle davranıyor.:)

Arkadaşım notebookuna SSD aldı, gnome tabanlı bir Linux kurduk. Windows 10 daha hızlı açılıyordu.
Ya Deepin ya da Ubuntu'ydu. Bunlar ile çok uğraşıyordu arkadaş.
Sonra Windows 10'a dönüyordu geri.

GIMP, Windows 10'da var. İlla Linux olsun diyorsanız; Debian 7 Whezzy (İsmi buysa artık, eskiden kullandım ve sevmiştim) öneririm.
Görsel performansı artan Linux'lar, sistemi zorlar.
Özelleştirmeye fazla açık Linux'lar, fazla özelleşince zorlanır gibi.

Örnek vereyim; KDE ortamlı bir Linux'u fazla araçlar ile yapılandırdığınızda işlemci kasıyor. Gnome, araç ile yapılandırılır mı bilmiyorum.

Windows 10 ile pek sıkıntım yok. HDD kullanıyorum 5400 RPM ile, kastığını söyleyemem. Çünkü yalan söylemiş olurum.

Ayrıca bir sistemin gücü HDD'ye pek de bağlı değil. İşlemci ve RAM ön planda daha çok.
Ben bu işlerin "Piri" değilim. Ama donanımların çoğu Windows 10 ile daha uyumlu çalışıyor gibi. Özellikle yeni nesil donanımlar.

Benim gibi oyun delisiyseniz, Windows 10 kullanın.

Kişiselleştirme de Linux kadar olmasa da;

Simgeleri değiştirebiliyorsunuz,
Tema kurabiliyorsunuz,
Karanlık ve açık mod var,
Renk paletleri var ve neredeyse dilediğinizi rengi seçebiliyorsunuz,
Metro Başlatıcı var. Özellikleri;
---> Her bir kutunun; boyutunu ve yerini ayarlayabiliyorsunuz,
---> İstediğiniz klasörleri atayabiliyorsunuz
---> Tam ekran seçeneği ile, kullanımını çok pratik oluyor ve eğlenceli.
Güç planı oluşturabiliyorsunuz; Örneğin indirme yapıp uyuyacaksınız, güç seçeneklerinden işlemci hızını kısabiliyorsunuz ve hatta buna göre bir profil oluşturabiliyorsunuz.
Kilit ekranını da bir güzel özelleştirebiliyorsunuz; Hava durumu, uygulama ve araçlar ile.
Mesela şu özelleştirme ayarı çok güzel;

Adsız.png

Linux'ta da böyle bir şey vardır belki ama ben bunu seviyorum.
Bilgisayarın görünümünü az bir şeyde olsa derinlemesine ayarlayabiliyorsunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçen yıl merak edip HDD disklerde hangi dağıtım ve hangi masaüstü iyi gider diye denemeler yapmıştım, hızlı açılma, hızlı çalışma ve performans gibi bir çok özelliklerde Debian diğerlerinden açık ara önde gitti. Denediğim masaüstleri JWM, Openbox, Lxde, Xfce, Mate, Budgie ve Deepin.
Bu denemeyi 2 GB Ram olan 14 yıllık bilgisayarda yapmıştım, bilgisayarın eski olduğuna ve HDD diske hiç aldırmadan mükemmel çalışmıştı. Debian gerçekten bilgisayar dostu, bilgisayarlara oldukça adil ve anne şefkatiyle davranıyor.:)
Teşekkürler hocam dikkate alacağım.
Arkadaşım notebookuna SSD aldı, gnome tabanlı bir Linux kurduk. Windows 10 daha hızlı açılıyordu.
Ya Deepin ya da Ubuntu'ydu. Bunlar ile çok uğraşıyordu arkadaş.
Sonra Windows 10'a dönüyordu geri.

GIMP, Windows 10'da var. İlla Linux olsun diyorsanız; Debian 7 Whezzy (İsmi buysa artık, eskiden kullandım ve sevmiştim) öneririm.
Görsel performansı artan Linux'lar, sistemi zorlar.
Özelleştirmeye fazla açık Linux'lar, fazla özelleşince zorlanır gibi.

Örnek vereyim; KDE ortamlı bir Linux'u fazla araçlar ile yapılandırdığınızda işlemci kasıyor. Gnome, araç ile yapılandırılır mı bilmiyorum.

Windows 10 ile pek sıkıntım yok. HDD kullanıyorum 5400 RPM ile, kastığını söyleyemem. Çünkü yalan söylemiş olurum.

Ayrıca bir sistemin gücü HDD'ye pek de bağlı değil. İşlemci ve RAM ön planda daha çok.
Ben bu işlerin "Piri" değilim. Ama donanımların çoğu Windows 10 ile daha uyumlu çalışıyor gibi. Özellikle yeni nesil donanımlar.

Benim gibi oyun delisiyseniz, Windows 10 kullanın.

Kişiselleştirme de Linux kadar olmasa da;

Simgeleri değiştirebiliyorsunuz,
Tema kurabiliyorsunuz,
Karanlık ve açık mod var,
Renk paletleri var ve neredeyse dilediğinizi rengi seçebiliyorsunuz,
Metro Başlatıcı var. Özellikleri;
---> Her bir kutunun; boyutunu ve yerini ayarlayabiliyorsunuz,
---> İstediğiniz klasörleri atayabiliyorsunuz
---> Tam ekran seçeneği ile, kullanımını çok pratik oluyor ve eğlenceli.
Güç planı oluşturabiliyorsunuz; Örneğin indirme yapıp uyuyacaksınız, güç seçeneklerinden işlemci hızını kısabiliyorsunuz ve hatta buna göre bir profil oluşturabiliyorsunuz.
Kilit ekranını da bir güzel özelleştirebiliyorsunuz; Hava durumu, uygulama ve araçlar ile.
Mesela şu özelleştirme ayarı çok güzel;

Eki Görüntüle 684310

Linux'ta da böyle bir şey vardır belki ama ben bunu seviyorum.
Bilgisayarın görünümünü az bir şeyde olsa derinlemesine ayarlayabiliyorsunuz.
Öncelikle zaman ayırıp uzun uzun yazdığınız için teşekkürler. Sistemimde zaten Windows mevcut. Ayrıca evet GIMP Windows'da da var ama gözlemlediğim kadarıyla Linux üzerinde arayüzü daha iyi ve daha düzgün çalışıyor.

Teşekkürler hocam dikkate alacağım.

Öncelikle zaman ayırıp uzun uzun yazdığınız için teşekkürler. Sistemimde zaten Windows mevcut. Ayrıca evet GIMP Windows'da da var ama gözlemlediğim kadarıyla Linux üzerinde arayüzü daha iyi ve daha düzgün çalışıyor.
GIMP'den daha sağlıklı çalışan, güzel uygulamalarda vardır hocam. Neden GIMP ?
Eğer " sanane " gibi bir şey derseniz, kusura bakmayın o zaman.

Son düzenleyen: Moderatör:
GIMP'den daha sağlıklı çalışan, güzel uygulamalarda vardır hocam. Neden GIMP ?
Eğer " sanane " gibi bir şey derseniz, kusura bakmayın o zaman.
Uzun zamandır GIMP kullanıyorum. Hoşuma gitti ve biraz alıştım denilebilir. Bildiğiniz ücretsiz Photoshop alternatifi program varsa söyleyebilir misiniz hocam?

Yeni konular

Geri
Yukarı