HDMI ile 144 Hz alınır mı?

Taylan Gürbüz

Hectopat
Merhaba, laptop aldım uzun yola giderken vs taşıması kolay olsun diye fakat RTX3050 var içerisinde ve benim eski bir monitöre bağlayınca daha yüksek FPS aldığımı gördüm. Araştırdım NVIDIA optimus özelliğinden dolayı darboğaz oluyormuş sanırsam bunun için harici bir monitör alacağım ve benim laptopun HDMI girişi 2.0 yazıyor sitesinde alacağım monitörde HDMI 1.4 yazıyor 144Hz monitör alıyorum HDMI'dan bağlayacağım için 144 Hz alabilir miyim? Veya HDMI kablosu alırken monitör girşine mi? Bakmalıyım ekran kartına mı? HDMI sürümü olarak.

Son düzenleyen: Moderatör:
İkisine de bakmalısın. Laptopta HDMI 2.0 olduğundan eminsen 144-165 Hz modern bir laptop alırsan kaliteli bir HDMI ile 144 alabilirsin muhtemelen.
Garanti olsun dersen, laptopunda mini DP ya da Thunderbolt destekli Type-C var mı onu bir kontrol et.

Notebook ekranında oyun oynarken harici GPU'da çizilen görüntü dahili GPU üzerinden geçip ekrana iletiliyor Bu da FPS kaybı yaşatıyor. Monitör kesin olarak 1.4 destekliyorsa 1080p 144Hz alabilirsin. Yeni notebooklarda Type-C üzerinden görüntü alınabiliyor DisplayPort gibi fakat bunun icin monitördede Type-C girişi olmalı veya dönüştürücü kullanmalısınız. HDMI yeterli olacaktır ama. Yakın zamanda monitör alıp kendime yapmayı düşünüyorum.

İkisine de bakmalısın. Laptopta HDMI 2.0 olduğundan eminsen 144-165 Hz modern bir laptop alırsan kaliteli bir HDMI ile 144 alabilirsin muhtemelen.
Garanti olsun dersen, laptopunda mini DP ya da Thunderbolt destekli Type-C var mı onu bir kontrol et.

HDMI Girşinin yanında bir adet Type-C girişi var SS yazıyor yanında bir de siteden bakayım.

Laptop HDMI 2.0 monitör HDMI 1.4

Type-C olması yeterli değil. Görüntü çıkışı olarak kullanılabilmesi için ya Thunderbolt destekli Type-C olacak ya da Type-C portunun yanında " D " harfi olacak. Yoksa düz Type-C üzerinden görüntü aktarımı yok.

“Monitordede Type-C girişi olmalı” dedim notebookta Type-C çıkışı olmalı demedim arasından seçmeyin. Kendi ROG STRIX notebookumda Type-C üzerinde SS ve DP logosu var, yeni notebooklarin çoğu bunu destekliyor zaten eski notebooklarda HDMI ve mini DP çıkışı vardı yenilerde mini DP kaldırılıp yerine görüntüde sağlayabilen Type-C eklendi.
426CED7C-8C95-46C1-B000-80654E97E649.jpeg

Mini display port yok mu? Laptop modelini at biz de bakalım.

144 Hz desteklemesi gerekir. Paugge 2.0b HDMI kablo öneririm.
Excalibur G770.1140-bvj0x-b hocam bu

“Monitordede Type-C girişi olmalı” dedim notebookta Type-C çıkışı olmalı demedim arasından seçmeyin. Kendi ROG STRIX notebookumda Type-C üzerinde SS ve DP logosu var, yeni notebooklarin çoğu bunu destekliyor zaten eski notebooklarda HDMI ve mini DP çıkışı vardı yenilerde mini DP kaldırılıp yerine görüntüde sağlayabilen Type-C eklendi.Eki Görüntüle 1507401

Monitörde sadece HDMI DP girişi var.

“Monitordede Type-C girişi olmalı” dedim notebookta Type-C çıkışı olmalı demedim arasından seçmeyin. Kendi ROG STRIX notebookumda Type-C üzerinde SS ve DP logosu var, yeni notebooklarin çoğu bunu destekliyor zaten eski notebooklarda HDMI ve mini DP çıkışı vardı yenilerde mini DP kaldırılıp yerine görüntüde sağlayabilen Type-C eklendi.Eki Görüntüle 1507401

"Monitörde DE Type-C girişi olmalı" diyorsan görüntü aktarmak için açılan bir konuda, "netobookta da Type-C çıkışı olmalı" demiş oluyorsunuz. Ben bu yanlış demiyorum ama eksik diyorum lütfen çarpıtmayın.
Tek düzeltmeniz gereken bu Type-C portunun yanında yıldırım ya da D sembolü olması gerektiğini belirtmeniz.

Yeni notebooklarda Type-C üzerinden görüntü alınabiliyor DisplayPort gibi fakat bunun icin monitördede Type-C girişi olmalı

Geri
Yukarı