Hem Müslüman olunup hem de bir akım savunulabilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
O işin sencesi bencesi yok, LGBT yani eşcinsellik doğrudan Kuran'da geçen ayetlerde Lut kavminin helak nedeni olarak gösterilmiştir.
Edit: LGBT sadece eşcinsellikten ibaret değil evet biliyorum, şimdi linç ekibi toplanmasın hemen.

Tabii ki haklısınız ama sonuçta o insanların kararı ben herkesin kararına saygı duyuyorum. İleride çocuğum böyle bir karar verdim dese hayır demem.

Sen istediğin şeyi savunursun. Bu sana ve düşüncene kalmış.
Eğer ben bu dinin mensubuyum diyorsan ve bu sadece lafla sınırlı değilse dinin açıkça yasakladığı bir şeyi gidip savunamazsın veya dinin bir parçasına inanmamazlık yapamazsın, o zaman dinden çıkmış olursun.

Yahu bu tür ilkel sorunlarla uğraşmak yerine direkt arınsanız da, temiz bir sayfa açarak istediğiniz şeyi savunsanız. Osursanız küfre gireceğiniz bir dinden bahsediyoruz.
İsteyen istediği akımı destekler, istediği dine inanır kimse de karışamaz.

Kimse size ''Osursanız küfre gireceğiniz bir dine'' inanmanızı zorlamıyor ama siz başkasının inandığı şeye laf atabiliyorsunuz. Tebrikler 👏👏

Yani son çıkardığım sonuç şu: Eğer kitaba ve İslam'a aykırı değil ise herhangi bir akımı savunmakta bir sorun yok.

Yani sen bir düşünceyi göreceksin, sana bu düşünce çok mantıklı-haklı-adaletli gelecek. Sonra inandığın din tarafından yasak olduğunu anlayacaksın ve ışık hızında o düşünceden uzaklaşacaksın. Dinden çıkmamak için. Doğru mu anladım arkadaşım?

O insanların kararı ben herkesin kararına saygı duyuyorum. İlerde çocuğum böyle bir karar verdim dese hayır demem.
Savunmak başkadır, ne halleri varsa görsünler demek başkadır. Sokakta yürüyen adamın biri gelip ben eşcinselim derse "Ee ne yapayım?" deyip yoluna devam edebilirsin ama onların insan olmaktan gelen hakları dışında (yaşama hakkı gibi) mesela evlilik haklarını vs. savunamazsın. Çocuğun için de böyle bir karar verirse senin üstüne düşen kabul etmiyorum deyip düzeltmeye çalışmaktır, baktın olmuyor o zaman sorumluluk senden çıkmış olur, kendisi kendi cezasını çeker. Ancak hayır demeyip direkt kabullenirsen sen de vebal altına girmiş olursun, çünkü çocuğunu öyle şeylere düşmeyeceği şekilde yetiştirmek senin yükümlülüğün.

Olmayan ne? Bir düşünceyi savunmak veya bir modern akımın içinde olmak mı yoksa LGBT'yi veya evrimi mi desteklemek?
Bence, Müslüman bir birey mevcut Türkiye kanunlarını kabul edemez, evrimi kabul edemez, LGBT bireyleri kabul edemez, gördüğü her kafiri öldürmelidir, mümkünse 4'e kadar eş almalıdır, evlenmeden seks yapamaz. Bir sürü ayet dolu. Bunlar yazıyor. Açıyorsun, bakıyorsun bunlar var.

Bu kadar basit.
İsteyen istediği akımı destekler, istediği dine inanır kimse de karışamaz.

Kimse size ''Osursanız küfre gireceğiniz bir dine'' inanmanızı zorlamıyor ama siz başkasının inandığı şeye laf atabiliyorsunuz. Tebrikler 👏👏
İsteyen istediği akımı destekler, istediği dine inanır. Bunu ben derim. Bunu bir Müslüman diyemez. Anlatmaya çalıştığım şey oydu.

Hiçbir şeye laf atmadım. İfade özgürlüğünü eleştirmenizi geçiyorum, zaten kitapta yazan bir şeyi söylemem anormal mi?

Yani son çıkardığım sonuç şu: Eğer kitaba ve İslam'a aykırı değil ise herhangi bir akımı savunmakta bir sorun yok.
Akım dediğin şeyler fikir ve fikir gruplarıdır. Bu fikirlerin en ufak bir parçası bile İslam'a ters düşüyorsa ve sen yine de o akımı savunursan, dinden çıkarsın.

Bir Müslümanın ölçütü şudur: "Ben kimim ki Allah'ın tersine düşüneceğim?"

Son düzenleyen: Moderatör:

Aynen öyle, mesela ekonomide serbestçiliği veya devletçiliği savunmak aykırı değildir. Sağ görüş veya sol görüş savunmak yine aykırı değildir ama mesela o görüş okullarda başörtü olmamalı diyorsa o zaman senin dinine ters düşmüş olur, onu savunamazsın.

Olmayan şey, din ve kitabına ters düşen fikir ve akımlar. Verdiğiniz örneklerden yola çıkarsak LGBT ve evrim yoktur mesela.

Bu deyip bırakmışsın da o yüzden sordum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı