Hepsiburada iade/değişim süreci

Sorunu yetkili servis çözmedi. Satıcı zaten Hepsiburada idi Şikayetvar üzerinden şikayet yazdım durumu belirttim biraz uğraştırdıktan sonra kendileri otomatik sipariş oluşturup bana gönderdiler. Ben %100 haklı idim 1-2 tane bile ölü piksel yoktu çok fazla toplu halde vardı.

Benim kulaklığımda sorun çıktı garantiden ürün raporu aldım iade ve değişim üstüne. Üstüne basa basa değişim istediğimi söyledim kayıt açtılar benim adıma. Kayıtta iade etmek istiyorum yazıyordu bende desteğe ulaştım başlıkta iade yazıyor ama değişim yapılacak dedi. Mesaj kayıtları hala duruyor. Az önce ise bilgim dışında iade kabul edildi para iadesi yapıldı. Şikayet edeceğim. Sizce haklı mıyım?

Son düzenleme:
Benim kulaklığımda sorun çıktı garantiden ürün raporu aldım iade ve değişim üstüne. Üstüne basa basa değişim istediğimi söyledim kayıt açtılar benim adıma. Kayıtta iade etmek istiyorum yazıyordu bende desteğe ulaştım başlıkta iade yazıyor ama değişim yapılacak dedi. Mesaj kayıtları hala duruyor. Az önce ise bilgim dışında iade kabul edildi para iadesi yapıldı. Şikayet edeceğim. Sizce haklı mıyım?
Şikayette bulunun.

Firmaların veya satıcıların kafalarına göre elimizde stok yok iade ediyoruz deme hakları bulunmamaktadır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde ''imkan varsa'' şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz

Somut durumuzda firmanın ''elimizde stok yok iade edeceğiz'' argümanı sizi bir tercihe zorlamaktadır ve bu tutum hukuka aykırıdır. Siz değişim talep ediyorsanız ve ellerinde stok yoksa tedarik edecekler. Etmek zorundalar. Aksi hareket sizin olayınızda olduğu gibi kötü niyet teşkil eder ve kanun kötü niyeti hiçbir zaman korumaz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Geri
Yukarı