Hepsiburada'dan alınan ürün yanlış geldi ve ürün zamlandı

Bu gerekçeler ile bir halt yapamazsınız. THH de başarılı olursanız ne mutlu size fakat öyle bir durum söz konusu değildir.

Bence burada satıcının hatası var herif 2020 ürünü 2023 ilanına koyuyor ben bunu fark etmeseydim ürünü 2020 olarak 2000TL daha fazla para vermiş olarak kullanacaktım değişim/iade sormadan direk tarafıma iade yaptı yeni yıl zamları ile 5900 olan klavye 7000TL oldu ve Hepsiburada'ya bile söyledim satıcı bir hata yapmış olabilir ben zaten 6000TL ödemişim satıcıda 1000TL versin ürünümü alayım hem satıcı hatasını telafi etmiş olur hem de bende almış olduğum ürünü almış olurum diye düşünüyordum onu geçtim ürünün kutusuna herhangi bir zarar vermeden ambalajları bile dururken kargodan alıp aynı gün geri kargolattım zaten fiyatlarda zam falan olmasaydı iade işime yarardı ama yeni yılla beraber hem dolar artması hem her sitede fiyatların artması ile satıcının hatasını beni ödeyecek olmam canımı sıktı o yüzdende zaten satıcının hatasını telafi etmesini istiyorum satıcıda monitör ekipman bir sürü satış yapan birisi ilanı koyarken dikkat etselermiş en zararlı kişi ben çıkmış oldum buradan.

Bence burada satıcının hatası var herif 2020 ürünü 2023 ilanına koyuyor ben bunu fark etmeseydim ürünü 2020 olarak 2000TL daha fazla para vermiş olarak kullanacaktım değişim/iade sormadan direk tarafıma iade yaptı yeni yıl zamları ile 5900 olan klavye 7000TL oldu ve Hepsiburada'ya bile söyledim satıcı bir hata yapmış olabilir ben zaten 6000TL ödemişim satıcıda 1000TL versin ürünümü alayım hem satıcı hatasını telafi etmiş olur hem de bende almış olduğum ürünü almış olurum diye düşünüyordum onu geçtim ürünün kutusuna herhangi bir zarar vermeden ambalajları bile dururken kargodan alıp aynı gün geri kargolattım zaten fiyatlarda zam falan olmasaydı iade işime yarardı ama yeni yılla beraber hem dolar artması hem her sitede fiyatların artması ile satıcının hatasını beni ödeyecek olmam canımı sıktı o yüzdende zaten satıcının hatasını telafi etmesini istiyorum satıcıda monitör ekipman bir sürü satış yapan birisi ilanı koyarken dikkat etselermiş en zararlı kişi ben çıkmış oldum buradan.

Allah yardımcınız olsun hocam, fakat boşa zaman kaybetmeyin. Evet sizi anlıyorum fakat bu öyle bir durum değil.

Hocam THH başvursanız bile malın ayıpsız muadiliyle değişim veya iade hakkı doğuyor. O da aylar sonra. Yani burada apaçık TKHK'ye göre Ayıplı mal söz konusu çünkü satış sözleşmesinde kararlaştırılan ürün gönderilmemiş size. Bunu da ancak faturayla ispat edebilirsiniz. Faturayı ürünle birlikte fiziki göndermiş olmaları lazım aslında çok ilginç bir durum gerçekten. Ancak ürünü iade aldılarsa bir anlamı yok iade etmeden THH 'ye başvurman gerekirdi iadelerini kabul etmeyip.

Ürünü geri gönderince genelde değişim/iade talebi birlikte alınıyor gibi değerlendiriliyor. Aslında siz sadece değişim istemişsiniz ancak değişimin mümkün olmadığını söylediklerinde ürününüzü geri göndermelerini isteyip faturasıyla THH gidebilirdiniz. Bu durumda da ürünün sözleşmeye uygun ya da muadili bir malla değişimine karar verilirdi ancak genelde satıcılar bundan kaçıyor. Para iadenizde bir eksiklik yok anladığım kadarıyla. Ancak sözleşmede satın almak istediğiniz malın satıcı yüzünden tedarik edilememesi nedeniyle oluşan piyasadaki değer artışı kaynaklı kayıp menfi zararlarınızı ancak tazminat yoluyla alabilirsiniz. Bu da ancak büyük firmaların yaptıkları bir zarar davası oluyor yani tüketicilerin bu konuda koruması yok maalesef.

Son düzenleme:
Hocam THH başvursanız bile malın ayıpsız muadiliyle değişim veya iade hakkı doğuyor. O da aylar sonra. Yani burada apaçık Tkhk'ye göre ayıplı mal söz konusu çünkü satış sözleşmesinde kararlaştırılan ürün gönderilmemiş size. Bunu da ancak faturayla ispat edebilirsiniz. Faturayı ürünle birlikte fiziki göndermiş olmaları lazım aslında çok ilginç bir durum gerçekten. Ancak ürünü iade aldılarsa bir anlamı yok iade etmeden THH'ye başvurman gerekirdi iadelerini kabul etmeyip.

Ben ürün yanlış geldiği zaman kargo şirketin önünde müşteri hizmetlerini arayıp söyledim ürün yanlış gelmiş benim aldığım ürün bu değil diye iade istemiyorum değişim istiyorum diye özellikle belirtmiştim sonra işte ürünü aynı gün kargoladım. Ürünün geri gitmesi ürünün incelenmesi kontrol edilmesi derken satıcı iade ettiğini gördüm. Müşteri hizmetlerini 2 defa daha arayıp teyit etmiştim değişim istediğimi hafta sonu olduğu için pazartesine kadar bekledim ardından çözüm merkezi aradı ve değişim yapamıyoruz satıcının stokunda yokmuş iade yapılmış dedi bende dedim ki fiyat yeni yıl zamları ile beraber artmış satıcı bir hata yapmış olabilir zaten 6000 lira gibi yüksek bir meblağ ödemişim satıcı bir hata yapmış ise onun hatasını neden ben ödemek zorundayım satıcıdanda alın 1000TL internetten bir yerden temin edin aramızdaki sorunu çözün ben müşteriyim satıcıda sizin sitenizde ürünü satıyor siz burada aracılık yapıyorsunuz aramızdaki sorunu çözmekte sizin göreviniz sonuçta ürün sizin sitenizde sizin açtığınız ilanda satılıyor böyle anlattıktan sonra fiyat farkı istedim ve fiyat farkı için ayrı kayıt açmanız gerekiyor deyip müşteri hizmetlerini yolluyor oradanda kayıt açıp 3-4 gün yine bekliyorum ve bir anda talebim kapanıyor aradık ulaşamadık diye mesaj atıyorlar ama aramadılar 29 Aralık günü verdiğim sipariş 12 ocağa kadar bu şekilde bekliyorum belki bir ümit sonuçlanır diye ek olarak 1000-1500 TL ek fiyat vereceğimi yani müşteri hizmetlerini yaklaşık 3-4 defa arayıp değişim yaparlar merak etmeyin dedikleri için beklemeseydim bu fiyat bandına çıkmışken 7500TL Wireless modelini alabilirdim Hepsiburada premium olmasına rağmen taleplerime hızlı dönüş yapmayı bırakın en geç taleplere 3 gün içinde cevap veriliyor diyerek 3. günün sonunda talebimi aradık ulaşamadık diye kapatıyorlar.

Son düzenleme:
Ben ürün yanlış geldiği zaman kargo şirketin önünde müşteri hizmetlerini arayıp söyledim ürün yanlış gelmiş benim aldığım ürün bu değil diye iade istemiyorum değişim istiyorum diye özellikle belirtmiştim sonra işte ürünü aynı gün kargoladım. Ürünün geri gitmesi ürünün incelenmesi kontrol edilmesi derken satıcı iade ettiğini gördüm. Müşteri hizmetlerini 2 defa daha arayıp teyit etmiştim değişim istediğimi hafta sonu olduğu için pazartesine kadar bekledim ardından çözüm merkezi aradı ve değişim yapamıyoruz satıcının stokunda yokmuş iade yapılmış dedi bende dedim ki fiyat yeni yıl zamları ile beraber artmış satıcı bir hata yapmış olabilir zaten 6000 lira gibi yüksek bir meblağ ödemişim satıcı bir hata yapmış ise onun hatasını neden ben ödemek zorundayım satıcıdanda alın 1000TL internetten bir yerden temin edin aramızdaki sorunu çözün ben müşteriyim satıcıda sizin sitenizde ürünü satıyor siz burada aracılık yapıyorsunuz aramızdaki sorunu çözmekte sizin göreviniz sonuçta ürün sizin sitenizde sizin açtığınız ilanda satılıyor böyle anlattıktan sonra fiyat farkı istedim ve fiyat farkı için ayrı kayıt açmanız gerekiyor deyip müşteri hizmetlerini yolluyor oradanda kayıt açıp 3-4 gün yine bekliyorum ve bir anda talebim kapanıyor aradık ulaşamadık diye mesaj atıyorlar ama aramadılar 29 Aralık günü verdiğim sipariş 12 ocağa kadar bu şekilde bekliyorum belki bir ümit sonuçlanır diye ek olarak 1000-1500 TL ek fiyat vereceğimi yani müşteri hizmetlerini yaklaşık 3-4 defa arayıp değişim yaparlar merak etmeyin dedikleri için beklemeseydim bu fiyat bandına çıkmışken 7500TL Wireless modelini alabilirdim Hepsiburada premium olmasına rağmen taleplerime hızlı dönüş yapmayı bırakın en geç taleplere 3 gün içinde cevap veriliyor diyerek 3. günün sonunda talebimi aradık ulaşamadık diye kapatıyorlar.
Ürünü geri gönderince genelde değişim/iade talebi birlikte alınıyor gibi değerlendiriliyor. Aslında siz sadece değişim istemişsiniz ancak değişimin mümkün olmadığını söylediklerinde ürününüzü geri göndermelerini isteyip faturasıyla THH gidebilirdiniz. Bu durumda da ürünün sözleşmeye uygun ya da muadili bir malla değişimine karar verilirdi ancak genelde satıcılar bundan kaçıyor. Para iadenizde bir eksiklik yok anladığım kadarıyla. Ancak sözleşmede satın almak istediğiniz malın satıcı yüzünden tedarik edilememesi nedeniyle oluşan piyasadaki değer artışı kaynaklı kayıp menfi zararlarınızı ancak tazminat yoluyla alabilirsiniz. Bu da ancak büyük firmaların açtıkları bir zarar davası oluyor yani tüketicilerin bu konuda koruması yok maalesef.

Aslında bu nedenlerden dolayı büyük yatırımcılar ülkeye gelmek istemiyor. Fiyat istikrarı bu yüzden önemli çünkü hem yatırımcılar için hem de tüketiciler için öngörülemez boğa ve ayı piyasası söz konusu.

Son düzenleme:
Satıcının kasıtlı olarak yanlış ürün gönderdiğini düşünün. Eğer öyleyse ortada çok büyük bir mağduriyet var.

Bir şekilde faturayı temin edin, müşteri hizmetleriyle tekrar tekrar konuşun ve faturayı alın hocam. Ardından durumu THH'ye başvurup satıcının sizi mağdur etmesine değinerek değişim talebinizin reddedildiğini belirtin. Ürünü satmayı bıraktı diye değişim talebinizi reddedemez, ürün üretilmeye devam ettiği gibi satışı da devam ediyor ve satıcı zararı kendisi karşılayarak temin edip sizin talebinizi yerine getirmek zorunda.

(Hiçbir satıcı kafasına göre değişimi reddedemez, ilk arkadaşın dediği gibi işlemez, iade etti kurtuldu yok. Kanun seçimi tüketiciye vermiş ve tüketici değişim istiyorsa ve ürün temin edilebiliyor satıcıda ürünü temin etmek zorunda, ürün üretimi devam ediyorsa sorumluluk distribütöre kadar gider.)

Öncelikle faturayı almak zorundasınız. Fatura aldıktan sonra değişim için başvuru yaparsınız. Ne zaman açıklanırsa açıklansın kazandığınızda iade edilen tutarı verip sıfır 2023 model ürünü alırsınız. O zamana kadar yeni ürün de alsanız, değişim edilen ürünü sıfır olarak satıp zararınızı minimuma indirirsiniz hocam.

Hocam size ne kadar teşekkür etsem az normalde pes etmiştim 7000 liraya MediaMarkt'tan alacaktım lakin sizin dediğiniz gibi biraz daha uğraşıp şikayetvara yazdıktan sonra Hepsiburada bana ulaştı ve fiyat farkını hesabıma kupon olarak tanımladılar ne kadar teşekkür etsem size az çok teşekkür ederim.

Yakın zamanda Hepsiburada adresi üzerinden SteelSeries Apex Pro (2023) kablolu model klavye satın aldım. Aldığım zaman 29 Aralıktı yeni yıl zamları gelmeden almak istedim özellikle 2020-2023 arasındaki farkları iyice araştırıp dikkat ederek aldım. Ürünün başlığında kocaman 2023 yazdığını görünce ürünü sipariş verdim ve ürün elime ulaştıktan sonra 2020 modelini gönderdiklerini gördüm. 2020 model 29 Aralık günü 3900 TL Hepsiburada adresinde başka bir ilanda satışdayken ben 5900 liraya SteelSeries Apex Pro (2023) ilanını satın aldım. Müşteri hizmetlerini arayıp durumu söyledim. Dedim 2020 model almak isteseydim zaten 2000 TL daha az verip alırdım dedim. Değişim talep ettiğimi fiyatın çok arttığını başka bir yerden alamayacağımı söyledim. Satıcının elinde 2023 model olmadığı için değişim yapılmadı. Aldığım ürün yeni yıl zamları ile beraber 8500TL fiyat etiketinde satılıyor ve birçok sitede artık 7000TL olmuş durumda.

Hepsiburada'ya bunu söylüyorum diyorum ben aldığım vakit 5-6 sitede 5900TL fiyat etiketine sahipti. Ona rağmen sizi tercih edip sizden ürünü aldım ve yanlış geldi. Şimdi ise ürünün fiyatı çok arttı burada hem satıcı 3900'lük ürünü bana 5900 liraya satmaya çalıştığını hem de fiyatlar zam yediği için artık ürünü alamadığım söyledim. 2-3 gün önce tekrar müşteri hizmetlerini arayıp aradaki fiyat farkını kupon olarak istedim lakin fiyat farkını ödemeyip talebimi kapattılar. THH başvurmak istesem bile faturayı da hesabımdan kaldırdıkları için faturayı da görüntüleyemiyorum. Yani kısacası Hepsiburada'yı tercih ederken yani 1. önceliğim yaparken hata yaptığımı görüyorum. Daha kendi koydukları 2023 yazılı ilandaki ürünü getirmeyi bırakın satıcının hatasını ben ödemek zorunda kalıyorum. Hepsiburada'ya da söyledim satıcı bir hata yapmış olabilir ama fiyat dehşet artmış. Ben zaten ürüne 6000TL vermişim diğer sitelerde 7000TL versin 1000TL satıcı fiyat farkını anlaşalım diyorum yok. Fatura olmadan THH başvurabilirim acaba? Diğer sinirlendiğim nokta ise 29 Aralıkta aldığım ürünü 11 ocağa kadar bekliyorum bir şey sonuçlanacak mı diye.
Takıldığım tek nokta şu. Satıcı Hepsiburada mı yoksa üçüncü bir kişi mi?

Herkes için söylüyorum, ürünlerinizi Hepsiburada satıcısından almaya özen gösterin. Başka bir satıcıdan almak zorundaysanız da değerlendirmeleri, yorumları dikkatlice inceleyin. Hepsiburada üzerinden alıyorsunuz diye gözünüz kapalı güvenmeyin. 3 kuruş fazla olsun gerekirse, mağduriyet yaşamamak adına yine de Hepsiburada satıcısını tercih ediyorum. Allah'ıma şükürler olsun ki bir kere bile mağduriyet yaşamadım.

Farklı satıcılardan 2 kez mağduriyet yaşadım, ayıplı mal gönderdiler iade aldılar değişim yapmadılar, 3-5 kuruş farkla tekrar Hepsiburada satıcısı üzerinden sipariş verdim, maddi olarak kaybım 3-5 kuruş oldu. Giden zaman da cabası.

Aktif Hepsiburada kullanıcısıyım.

Takıldığım tek nokta şu. Satıcı Hepsiburada mı yoksa üçüncü bir kişi mi?

Herkes için söylüyorum, ürünlerinizi Hepsiburada satıcısından almaya özen gösterin. Başka bir satıcıdan almak zorundaysanız da değerlendirmeleri, yorumları dikkatlice inceleyin. Hepsiburada üzerinden alıyorsunuz diye gözünüz kapalı güvenmeyin. 3 kuruş fazla olsun gerekirse, mağduriyet yaşamamak adına yine de Hepsiburada satıcısını tercih ediyorum. Allah'ıma şükürler olsun ki bir kere bile mağduriyet yaşamadım.

Farklı satıcılardan 2 kez mağduriyet yaşadım, ayıplı mal gönderdiler iade aldılar değişim yapmadılar, 3-5 kuruş farkla tekrar Hepsiburada satıcısı üzerinden sipariş verdim, maddi olarak kaybım 3-5 kuruş oldu. Giden zaman da cabası.

Aktif Hepsiburada kullanıcısıyım.

3. bir kişiydi ama satan kişide böyle monitör vs birçok şey satan birisiydi ismini vermem belki uygun olmaz genelde zaten Hepsiburada'dan alıyorum ama biliyorsunuzdur Hepsiburada ilk ilan açıp ürünleri koyar sonra elindekiler bittiğinde diğer satıcılar ilana koyuyor Hepsiburada aracı olmuş oluyor şansıma Şikayetvar'da yazdığım gibi hesabıma kupon tanımlandı ve ürünü sipariş verdim bununda 2020 çıkacağını sanmıyorum çünkü zaten 8500 TL etikete satılıyor diğer yerlerde 7000TL Hepsiburada desteğini özellikle Türkiye için iyi bulsamda kendi sattığı ürünlerde mükemmel destek sağlıyor ama diğer satıcılarda aynısını söyleyemeyeceğin keşke satıcıları denetleyip kendi markalarını böyle kirletmelerine izin vermeseler Türkiye'nin Amazon'u olmaya çalışıyorlar ama daha gidecek çok yolları var ne yazık ki.

Hocam size ne kadar teşekkür etsem az normalde pes etmiştim 7000 liraya MediaMarkt'tan alacaktım lakin sizin dediğiniz gibi biraz daha uğraşıp şikayetvara yazdıktan sonra Hepsiburada bana ulaştı ve fiyat farkını hesabıma kupon olarak tanımladılar ne kadar teşekkür etsem size az çok teşekkür ederim.

Ne mutlu bana hocam, geçmiş olsun. Bilinçli bir tüketici olarak hakkınızı aradığınız için bende size ayrıca teşekkür ederim.

Hepsiburada'nın müşteri memnuniyeti için inisiyafit alması güzel bir artı.

Yeni konular

Geri
Yukarı