Her gün ülkemizde 7 doktor istifa ederek yurt dışına gidiyor

Doktorlar maaşlarını veya çalışma şartlarını beğenmeyip gidiyorlar. Peki doktorlardan katbekat daha düşük maaşla çalışan normal- sıradan vatandaşlar ne yapsın?

Onlar için hava hoş, bir çok ülkeye gidip krallar gibi maaşlarını alıp hayatları sürdürebilirler. Peki ya sıradan vatandaş nereye gidecek? Asıl özülesi durum bu.

Savaş olacak, sıradan vatandaş, koş.
Açlık, kriz var, sıradan vadandaş, şükret.
Ama vatan zorlukları atlattıp sıra ganimete geldi mi, sıradan vatandaş toz ol.
Bu nasıl bir düzen, anlamıyorum.

Ve şunu da bilin ki, işini iyi yapan Doktorlar benim kutsalım, onlara verdiğim değer ölçülemez.

Karın deliğimde bir iltihaplanma sonucu ultrason çektirmek istemiştim.

Adamlar bana 6 gün sonraya randevu verdiler. 6 gün. sadece 10 dakika süren bir işlem için 6 gün.

Kızacaksınız belki ama tamam gidebilirler. En kötü 10 sene 20 sene erken ölürüz. Giden mesleğini iyi icra etmek için gitmiyor. Kendi rahatı için gidiyor. O zaman fetö soruşturmaları yapıldığında yoğunluktan sıkışan yargıtay hakim ve savcıları da yerel mahkeme hakim savcıları da biz gidiyoruz deselerdi. Ha gidenleri oldu. Fetö irtibatlıları soruşturmalar başlamadan tüydüler.
Veya askerler. Fetö ile irtibatı olmayan askerler o yoğun dönemlerde istifa edip gitselerdi. Ama gitmediler. Çünkü insanı sorumluluklarının bilincinde idiler.
Açık ve net söyleyeyim zaten bu şekilde düşünen doktor güruhuna ben sağlığımı emanet ederken şüphe ederim. Para için beni zora sokacak mı diye?
Bu nedenle kendi fikrim işini insani yapan Arap hekime muayene olmayı tercih ederim.
İster kızın ister hak verin.

Peki doktorlardan katbekat daha düşük maaşla çalışan normal- sıradan vatandaşlar ne yapsın?
Bu doktorların suçu değil ki?
Açık ve net söyleyeyim zaten bu şekilde düşünen doktor güruhuna ben sağlığımı emanet ederken şüphe ederim.
Sırf doktor diye kendi hayatını önemsemeyecek mi yani? Adam yurt dışında çalışsa çalışma koşulları olsun refah seviyesi olsun alım gücü olsun her şey düzelecek. Burada kalması için bir sebep var mı? Şu duygusal cümleleri bırakın artık ya adam dünyaya bir kez gelmiş doktor olmuş ondan sonra hala uğraşsın mı?

Babam doktor ve kendisi bugün bir arkadaşına bir hasta yönlendirecekti. Arkadaşını aradı ve aldığı cevap "Abi ben Amerika'ya gittim." Babamda istese şuan Arnavutluk, Kırgızistan gibi ülkelere gidebiliyor ancak kendi isteği ile kalmak istiyor. Diğer arkadaşları için aynı şeyi söylemek zor. Şimdi yeni bir söylenti çıktı, diğer hastane çalışanlarının maaşına zam yapmak için doktor maaşları düşürülecekmiş. Doğal olarak yıllarca zor şartlar altında okumuş ve çalışan doktorlar yurt dışına kaçıyor.

Bu doktorların suçu değil ki?

Sırf doktor diye kendi hayatını önemsemeyecek mi yani? Adam yurt dışında çalışsa çalışma koşulları olsun refah seviyesi olsun alım gücü olsun her şey düzelecek. Burada kalması için bir sebep var mı? Şu duygusal cümleleri bırakın artık ya adam dünyaya bir kez gelmiş doktor olmuş ondan sonra hala uğraşsın mı?
Ben de onu diyorum abi bıraksın gitsin. Duygusal cümle kurmuyorum. Bu sorumluluk meselesi. Kendisini nereye kime ait hissediyorsa nerede rahat oturacaksa oraya gitsin. Ben aynı noktadayım, rahatı için giden adama zaten sağlığımı emanet edemem.

Doktorlar maaşlarını veya çalışma şartlarını beğenmeyip gidiyorlar. Peki doktorlardan katbekat daha düşük maaşla çalışan normal- sıradan vatandaşlar ne yapsın?

Onlar için hava hoş, bir çok ülkeye gidip krallar gibi maaşlarını alıp hayatları sürdürebilirler. Peki ya sıradan vatandaş nereye gidecek? Asıl özülesi durum bu.

Savaş olacak, sıradan vatandaş, koş.
Açlık, kriz var, sıradan vadandaş, şükret.
Ama vatan zorlukları atlattıp sıra ganimete geldi mi, sıradan vatandaş toz ol.
Bu nasıl bir düzen, anlamıyorum.

Ve şunu da bilin ki, işini iyi yapan Doktorlar benim kutsalım, onlara verdiğim değer ölçülemez.
Normal vatandaşla doktoru bir mi tutuyorsun herkes yeteneğiyle bir yerlerde olur

Yeni konular

Geri
Yukarı