Her karadenizli laz değildir !

Daha fazla  
Her karadenizli laz değildir. Bugün ülkemizdeki çoğu insan tüm karadeniz illerini laz sanıyor ancak sandıkları gibi değil. Lazlar Rize'nin Pazar, Ardeşen, Fındıklı ilçeleri ile Artvin'in Arhavi, Hopa, Kemalpaşa ve Borçka ilçelerinde ağırlıklı olarak yaşarlar. Ayrıca Rize ve Artvin'de Laz'ların yanısıra Hemşin'li ve Gürcü insanlarda yaşarlar. Hemşinliler Ermenice'nin alt dili olan Hemşince'yi konuşurlar. Ancak Laz'ca ve Hemşince UNESCO'nun 2021 yılında yaptığı araştırma ile birlikte Laz'ca ve Hemşince dilleri yok olma tehlikesi ile karşıya karşıya olduğu görülmüştür.
Gürcü ve Laz insanları aynı güney kafkas dillerinden gelmektedir.Gürcüce, Megrelce, Svanca, Lazca dilleri aynı dil soyundan gelmektedir. Ben Artvin Gürcülerindenim konuştuğumuz bazı kelimeler Lazca da aynı anlama geliyor.
Karadeniz ağzı Laz'ca değildir Lazca'nın kendine özel dili vardır, Karadeniz Ağzına örnek verecek olursak:
-"Uy uşağım haburaya gel da !
-Celeyrum."

Böyle konuşanları laz sanıyorlar ancak sandıkları gibi değil zaten lazca konuşan insanları anlamanız mümkün değil. Fransızca Almanca gibi kendine özel bir dil. Örneğin Trabzon'da geleyrum derler Artvin'de Celeyrum derler il il ağız farklılık gösterebilir ancak bu şive değil lazca değil Karadeniz ağzıdır !
Şive ağız lehçe nedir kısaca tanımlayalım:
Lehçe: Bir dilin tarihsel, bölgesel, siyasal sebeplerden dolayı ses, yapı ve söz dizimi özellikleriyle ayrılan kolu, diyalekt.
Şive: Bir dilin izlenebilen tarihi dönemlerinde ayrılmış koludur. Ayrılıklar, lehçede olduğu kadar değildir. İstanbul’da gelirim derken, Türkistan şivesinde kelür men denir. Ayrılık yazı diline girmiştir. Sınıflamalar da yazı dillerine göre olur.
Ağız: Aynı dil içinde ses, şekil, söz dizimi ve anlamca farklılıklar gösterebilen, belli yerleşim bölgelerine veya sınıflara özgü olan konuşma dili. Karadeniz ağzı, Konya ağzı Ankara ağzı gibi.
Örneğin kara lahana'ya (G)ara Lahana demek lazca değil karadeniz ağzıdır.
Yani Trabzon'da Giresun'da ve diğer Karadeniz illerinde "uy uşağum, celeysun, cideysun" gibi şeyler diyen kişiler laz değil Karadeniz Ağzıyla konuşuyordur ve Büyük ihtimal Karadenizlidir.
Ben Artvin Gürcülerindenim Lazlar ile iç içe yaşıyoruz Tatlı insanlar 😄

Hele hele Rize ve Artvindeki insanların çoğunluğu laz bile değil. Yani düşünün Laz köylerinin çoğu orada ancak oranın insanının çoğusu Türk.

Doğru söylüyorsunuz. Özellikle birisi Karadeniz'li olduğunu söyleyince. Laz'mısın, lazca biliyor musun ya da, laz şivesi yapsana diye soranlar çok oluyor. Lazca kendi başına bir dildir. Şive değildir.

Lazlar da Karadeniz ağzı konuşmuyor mu? Ben Lazcayı fiilen ölü bir dil diye biliyorum.
Lazca UNESCO'nun 2021 yılında yaptığı yok olma tehlikesi olan diller sıralamasında Lazca vardı, günümüzde Lazca çok az kişi tarafından biliniyor, eskilerden örnek verecek olursak Kazım Koyuncu (Allah Rahmet Eylesin) Laz Kökenli Artvinliydi. Yaptığı Laz şarkılar vardı. O Lazca'yı bilen nadir kişilerdendi.
Dediğiniz gibi Lazca dil olarak ölmek üzere.

Yeni konular

Geri
Yukarı