Lazca bir şive değildir!

Ğormotik goxelas, xoca-çkimi. :D
Ğormotik oşi tzana ar ndğa gişinas. Aklıma geldi sen diyince.

"xoca"yı salladım hocam. Tuttu mu? :D Muhtemelen "hoca" demektir diye düşündüm.
doğru kabul edelim. hoca da yazsanız kabuldu.

hocaçkimi veya hocaşkimi demek yerine cumaçkimi/cumaşkimi deseniz daha hoş olurdu.

Ğormotik oşi tzana ar ndğa gişinas. Aklıma geldi sen diyince.
Bunu yaşlılar sık kullanır.

Laz ırkı da, Lazca da Türklerden ve Türkçeden tamamen bağımsız şeyler.

Karadeniz'de Lazca konuşan kişilerin araya Türkçe vs sıkıştırması falan oldukça normal. Bu kadar uzun süre Türk etkisinde yaşayınca dil karışıyor doğal olarak. Birçok Kürt de karman çorban bi' Türkçe-Kürtçe konuşuyor.

Şöyle bir şey var ki Lazların çoğu kendi ırkladı hakkında cahil. Lazların Türk ırkına dahil olduğunu sanan bir sürü Laz var.

Laz ırkı da, Lazca da Türklerden ve Türkçeden tamamen bağımsız şeyler.

Karadeniz'de Lazca konuşan kişilerin araya Türkçe vs sıkıştırması falan oldukça normal. Bu kadar uzun süre Türk etkisinde yaşayınca dil karışıyor doğal olarak. Birçok Kürt de karman çorban bi' Türkçe-Kürtçe konuşuyor.

Şöyle bir şey var ki Lazların çoğu kendi ırkladı hakkında cahil. Lazların Türk ırkına dahil olduğunu sanan bir sürü Laz var.
Haklısınız malesef. Ben Rize ve Artvin belediyelerinin Laz tarihi ve Lazca'yı yaşatması için çalışma başlatması gerektiğini düşünüyorum. BİTSİN BU ASİMİLE.

Hocam cidden bir insanın konu hakkında bu kadar az bilgiye sahip olup insanlarla inatla tartışmasını en son ilkokul veya ortaokulda görmüştüm. Tekrar hatırlattığınız için teşekkürler.

:D benim yengem laz kökenli, bana öğretirken sözlü anlattığı için yanlış öğrenmişim.

😲Dostum bu kadar zamandan sonra bu konuya tekrar cevap gelmesinemi şaşırayım yoksa beni durduk yere aşığılamanamı ben orada inatla falan tartışmadım o konuları yeni öğreniyordum öyle bir sürü şey anlatılınca kafam karıştı ve düşündüğüm gibi mi olduğunu öğrenmek için normal bir ileti yolladım zaten o zaman ortaokulda sayılırdım buzamana kadar bir şeyler öğrendim. Tekrar söylüyorum tartışmaya orada girmedim zaten bununda şu an bir hükmü yok ve buradanda yeni bir tartışma açılmasını istemem iyi akşamlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı