Her şey Para mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Her şey değil ama çoğu şey paradır. Sevdiğin kız sen fakirken yüzüne bakmaz piyango çıkar sana yakınlaşır. Olur bunlar. Mesela ben elektro gitar hastası biriyim. Biraz kaliteli ekipmanım olsun dersem 2400 TL tutuyor boru mu? Hayır değil... Ama sağlık her şeydir. Ağzımda yara çıktı adam gibi yemek yiyemiyorum mesela. Param olsa şimdi döner alsam sağlıktan yiyemezdim.

Para güzel bir şey değil. Ancak takas olsa daha mı iyi. Bence daha kötü. Ancak eğer doğaya gidip yaşarsan bile ( Doğa derken köy falan değil bildiğimiz ormanda avatar hayatı. ) paraya ihtiyaç duyarsın.

Şimdi ev almak istesem para dır mesela. Eğer mutlu bir hayatın varsa paran çok olmadan da mutlu olursun. Ancak çok olursa aşırı mutlu olursun. Paran hiç olmaz ise sürünürsün. Evsiz yaşarsın... Düşündüm de, para omadan olmaz be.

Eski Türklerin zamanında paranın lafı geçmezmiş, İslamı kabul etmeden Türklerde herşey eşitmiş. Mesela Metehan'ın evinde 4K elmas kaplamalı televizyon varsa, diğer kişilerde de 4K elmas kaplamalı televizyon varmış. Herkes insan olduğu kendi olduğu için değerliymiş. Hayvanlarla iç içe suç oranın olmadığı, huzurlu göçebe bir hayat.

Taki Türkler İslamiyeti kabul edene kadar, ne olduysa ondan sonra olmuş, İslamiyeti Türkler istememiştir, zorla kabul ettirmişlerdir. Türklerin iyi niyetini suistimal etmişlerdir.

Sent from my Recep Baltas Hayranı using Technopat Sosyal mobile app
Siz tarih profesörü falansınız herhalde. İslam falan...

Bu mesajında İslamın ne olduğunu bilmediğin anlaşılıyor...

Herkese selamlar. Dün forumunuza üye oldum, bir sıkıntım vardı, paylaştım ve Türkçe Yazım Kuralları adı altında, üye olduktan 10 dakika sonra ilk cezamı aldım. Umarım yazacaklarım kurallara uygundur ve bir daha aynı sebepten ötürü ceza almam.

Şimdi soruya gelelim. Her şey para mıdır? Bu büyük bir genelleme ve bence yanlış bir bakış açısı. Her şey para mıdır sorusunu, "paraya olan ihtiyaç o kadar büyük müdür?" olarak değiştirirsek, evet, paraya olan ihtiyaç, bizim gibi orta direkleri her seferinde şaşırtacak kadar büyüktür. Sana bu soruyu sorduran "şey" umarım, paraya olan ihtiyaç kadar büyük bir sorun değildir. Sana, para mutluluğu satın alamaz, gibi bir klişeyle yaklaşmayacağım. Youtube'da ilk defa dinlediğin ve hoşuna giden bir müziğin altında, aynı senin gibi hissetmiş ve yorum yazmış bir insanla karşılaşmak, sokakta yürürken bir bebeğin sana bakarak güldüğünü görmek, dışarı çıktığında havanın ne kadar güzel olduğunu iliklerine kadar hissetmek vb. gibi manevi duyguların parayla pek alakası yok. İnan romantik bakmıyorum olaya, kişisel tecrübelerimdir bunlar. Tabi zengin kişilere göre fakir edebiyatı da olabilir bu yazdıklarım.

İnsanoğlunun o kadar geniş bir dünya var ki etrafında, imkanlar o kadar büyük ki, para ile yapılabilecekler inan bana küçük bir kısım. İşin özü kendini tanıyıp, hissetmek ve sevmekte. Bu bahsettiğim olay o kadar kolay olmuyor maalesef. Gerek felsefede, gerek dinlerde her zaman odaklanılan konu olmuştur bu. Gece uzanınca yatağına, soyutlamaya çalış zihnini ve kendine odaklan. Ayak parmaklarından başla hissetmeye, dizler, bacaklar diye çık yukarı. Gözlerine geldiğinde derin nefes almaya başla 10-15 saniye kadar. Ve aklına gelenlerin peşinden git.

Korkutucu olabiliyor bazen, insan bu tarz bir olayı daha önce hiç yapmamış, kendini hiç dinlememiş ise ne çıkacağını bilemez içinden. Yeni birisiyle tanışır gibi düşün. Kapalı bir kutu. İşte bu sırada sor kendine istediğini. Para o kadar önemli mi gerçekten? Alacağın cevap belki %100 gerçek hayata uygun bir cevap olmayabilir ama, en azından benliğinin paraya bakış açısını görmüş, öğrenmiş olursun. Kendini tanımaya, sevmeye bir adım daha yaklaşırsın.

En kötüsü ne biliyor musun? Sabah gerçek dünyanın kurallarına uymak zorunda olduğun gerçeği ile uyanmak. Ve sana bu soruyu sorduran şeylerle teker teker yüzleşmek. Ama hiç korkma güzel kardeşim, sen kendini bildiğin sürece, senin gibi bu hayatı sorgulayanlar, akıllı insanlar olduğu sürece umut var.

Hayatın için savaşırken bir çocuğu gülümsetmek sana her zaman yardımcı olur. Sen de başkalarına yardımcı olmaya çalış ve unutma, hayatta hiçbir şey, her şey demek değildir.
Haklısın tabi, herkesin kendine göre haklı sebebi var ama bana göre'de haklısın... Öyle bir konuştun ki beni rehberlik'çi bir hocam var aynı onun gibi eline sağlık dostum.

Fakir edebiyatı yapmanın lüzumu yok. Tabikide paradır.

Yazılanlanları- anlatılmak istenenleri "tabii ki de" yerine "tabikide" kadar yanlış anlamış olmalı ki olayı fakir edepiyatına dökmüş birileri :rolleyes:

@er36po abi bence hedefi kadar parası olmalı insanın hayali kadar.
Mesela şu marka model arabam olsun, aile kurayım 3+1 evim olsun gibi gibi hedefleri gerçekleştirdiğinde mütevazi bir hayatın olsa da artık sen zenginsindir bu örnekler artırıla bilir kimi ev demezde yalı der villa der.

Yukarı da arkadaş demiş paran olduğun da sevgilin bakar olmadığın da bakmaz diye, kaçırdığı bir nokta var o kişi zaten sevmiyordur, :D:D seviyor olsa paran olsun veya olmasın sen onun zenginliğine kavuşmuş huzurunu bulmuş olursun.

Her şey para değildir. Paranında lazım olduğu yerler vardır. Çok zengin olup mutlu olanda vardır fakir olup mutlu olanda. Burada önemli olan insan. Çoğu insan zengin olmak ister parayla her şeyi almak ister insanın doğasının bu olduğunu düşünüyorum hatta. Zengin olup güç sahibi olmak her şeyi alabilmek ve yapabilmek ister.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı