Her şeyden bıktım

IAvalonI

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Backend Developer
Evet dostlar herkese iyi akşamlar ve iyi günler. Açık liseye geçip yazılım öğrenen ve bu konuda en azında bir yerlere geldim diyebilen biriyim. Açık öğretime geçme meselesi yeni oldu, herkes "aa araştırdın mı iyice, zor olur bak, yapamazsın bence, üniversite sınavında ne yapacaksın?" vs. şeyler söylüyor. Ama o kadar böyle umursamıyorum ki artık bir bıkmışlık var üstümde, ne olursa olsun tarzı. Nasıl desem sanki istediğim kadar çabalasam da Türkiye'de yaşıyorsun diyorum kendime, boşa nefes tüketmek gibi geliyor. Sadece oturup saatlerce yazılım çalışıyorum ve ilerisini hiç düşünmüyorum çünkü düşünemez oldum. Diyorum acaba bu ülke bu ortam bu hayat hep mi böyle gidecek? Yani bilmiyorum boşa çırpınıyormuş gibi geliyor. Hayat felsefem çalış, çabala ve kazan tarzından, elinden geleni yap gerisi zamana kalmışa döndü. Kendime soruyorum böyle düşünmek doğru mu, her şeyi aşırı plan üzere kurmak ve bir saat gibi tıkırında yürütmek mi? Dediğim gibi artık gram umursamıyorum. Şunu anladım ki bize gerçekten bir hayat, bir gençlik borçlular.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şunu anladım ki bize gerçekten bir hayat, bir gençlik borçlular.

Hayatın gerçeklerine hoş geldin. Ben de 5 yıl önce lise 3'deyken başladı hayattan keyif alamama. Geçim derdi de yoktu, daralmada. Bu sıkıntıları çekip atlatırım diye düşünüyordum 5 yıldır atlatacağım. Okusam diploma işe yaramaz kyk borcum olur, iş arasam işveren tecrübeli eleman arıyor (örn: özel sektörlerde yeni mezun 5 sene tecrübeli 2000 lira maaş :D).

Son düzenleme:
Bu sektörde olmak için bence çok ama çok azimli olmak gerekir ve biraz da şans.
Çünkü yazılımda bir çok firma en üst düzeyde ve yapılmış bir çok şey yapılmış.

Ama şunu da unutmamak gerekir, en iyisi olmaya gerek yok. Topluluklara yönelik işler de yapılabilir.

Selam dostum, ben de benzer düşüncelerdeydim. Liseden geçtiğimiz yıl mezun oldum ve inan ne yapacağımı bilmiyordum. Lise diplomam ile AVM içerisinde gezdim ve şansıma spor mağazalarından birisinden dönüş yapıldı tarafıma. İşe girdim yarı zamanlı olarak, zaman geçtikçe farklı şeylere yöneldim. Bisiklet, spor, vücut geliştirme, resim, yabancı dil, enstrüman... Bu böyle böyle gider. Ben sana şunu şunu yap demeyeceğim ama şunun farkına vardım. Kendimden örnek verebilirim bu konuda. Ülkenin gidişatına müdahale edemem, elimden gelen bir şey yok. Bu sebeple kafama takıp da moralimi ve enerjimi düşürmüyorum. Çünkü o enerji bana lazım. Her zaman bana iyi gelen şeylere kafamı yönelttim. Benim kendimi farklı odak noktalarına çekmem gerçeği değiştirmiyor farkındayım ama gerçekleri de değiştirebilme kapasitem veya gücüm olmadığından gereksiz yere düşünüp kendimi üzmüyorum. Şu anda kafamda güzel bir bisiklet alma düşüncesi var, bir yandan İngilizce ve Almanca öğreniyorum. İnternette o kadar çok kaynak var ki. Kendime güzel bir kulaklık aldım, farklı tarzlarda müzikler dinliyorum. Çok yönlü olmaya çalışmasın bence. Çünkü bu tarz durumlarda en çok ihtiyacın olan şey, kendi içine kapanıp agresifleşmek yerine; kafanı dağıtabileceğin uğraşlar bulmak. Hem bir işte belli bir seviyeye geldiğinin farkına varınca üstüne katmak istiyorsun sürekli.
Hayatın gerçeklerine hoş geldin. Ben de 5 yıl önce lise 3'deyken başladı hayattan keyif alamama. Geçim derdi de yoktu, daralmada. Bu sıkıntıları çekip atlatırım diye düşünüyordum 5 yıldır atlatacağım. Okusam diploma işe yaramaz kyk borcum olur, iş arasam işveren tecrübeli eleman arıyor (yeni mezun 5 sene tecrübeli 2000 lira maaş :D).
Bu arkadaşın yorumunu kaale almamalısın. Ben yarı zamanlı asgari bir işte 2.500 üstü maaş alıyorum :)

Yani neden bu kadar kendini sıkarak gelecek kaygısı yapıyorsun acaba ileride maddi sıkıntım olur mu diye korkuyorsun çoğu kişinin kaygıları vardır lakin kaderi Allah belirler ben de iyi bir mesleğim olsun iyi bir yaşamım olsun istiyorum ama ileride para sıkıntım olur mu iş bulamazsam gibi düşünceler yapmam, yapmamalısın. eğer siz Allah'a gereği gibi güvenseydiniz, (Allah), kuşları doyurduğu gibi sizi de rızıklandırırdı. Kuşlar sabahları kursakları boş olarak çıktıkları halde akşam dolu kursaklarla dönerler.” (tirmizî zühd 33. ayrıca bk. İbni Mac'e, zühd 14)

Yani neden bu kadar kendini sıkarak gelecek kaygısı yapıyorsun acaba ileride maddi sıkıntım olur mu diye korkuyorsun çoğu kişinin kaygıları vardır lakin kaderi Allah belirler ben de iyi bir mesleğim olsun iyi bir yaşamım olsun istiyorum ama ileride para sıkıntım olur mu iş bulamazsam gibi düşünceler yapmam, yapmamalısın. eğer siz Allah'a gereği gibi güvenseydiniz, (Allah), kuşları doyurduğu gibi sizi de rızıklandırırdı. Kuşlar sabahları kursakları boş olarak çıktıkları halde akşam dolu kursaklarla dönerler.” (tirmizî zühd 33. ayrıca bk. İbni Mac'e, zühd 14)

Herkes Müslüman değil onu da hesaba katalım :)

Herkes Müslüman değil onu da hesaba katalım :)

Asıl sıkıntı orada başlar zaten, kişinin bir inancı olmadığında insan yaşamından ne mutluluk alır ne dayanağı olur yaşamasının ne anlamı olur sonuçta onun için ölünce her şey bitecek şimdi inanmayan bir kişi için yaşamın başlarında böyle sıkıntıları düşünmez peki son nefeslerini aldığı zaman yine aynı şeyleri düşünür mü?

Geri
Yukarı