Her görüşe saygı duymalı mıyız?

Yasa yazılı ve belli. Asırları, nesilleri bağlamaz. 600 yıl önce yaşayan insanların şartları ile bugünün şartları bir değil. Yasalar yazılırken zaten mevcut halkın etik anlayışı göz önünde bulunduruluyor. Bence sizin mevcut düzende işinize gelmeyen, yediremediğiniz başka bir şey var, ve söylemekten çekiniyorsunuz.

Mesele Teröre destek verenler ise bu konuda kanun zaten çok sıkı, nedir rahatınızı bozan? Söyleyin açık açık üzeri kapalı konuşuyorsunuz :)
Dostum, böyle devlet ajanıymış gibi milleti sorgulayan bir üslup kullanman biraz tuhaf. Burada resmi bir sıfatın falan yok öncelikle. Alttan alta adamı tehdit eder gibi konuşuyorsun. Öncelikle yasalar halkın etiğine göre falan yapılmaz, güçlü olanların istediklerini göz önünde bulunduran kurallardır sadece. "mevcut düzen" konusunda kendini otorite olarak görüyorsan buyur eline silahı al savaşa çık. adamı köşeye sıkştırıp tahrik etmenin bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.

Dostum, böyle devlet ajanıymış gibi milleti sorgulayan bir üslup kullanman biraz tuhaf. Burada resmi bir sıfatın falan yok öncelikle. Alttan alta adamı tehdit eder gibi konuşuyorsun. Öncelikle yasalar halkın etiğine göre falan yapılmaz, güçlü olanların istediklerini göz önünde bulunduran kurallardır sadece. "mevcut düzen" konusunda kendini otorite olarak görüyorsan buyur eline silahı al savaşa çık. adamı köşeye sıkştırıp tahrik etmenin bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.

birçok mesajı okudum. şu an Mustafa Kemal Atatürk'ü sahiplenen partinin Kürt milliyetçileriyle bağlantıları olduğu yönünde iddialar var. İddialardan öte gerçekler var. Apo'nun avukatı mesela İzmir Belediyesi'nde çalışıyor falan. AK Parti'nin Atatürk'e milli mücadele dönemine saygısı var, bunun dışında en başta harf inkılabı olmak üzere Batı medeniyetinin üstünlüğü inancı fikrini paylaşmıyorlar. Bu konunun tartışılması gereken kısmı AK Parti'nin bu tavrına karşı bakış üzerine olmalıdır. Ben burada yanlış, doğru demiyorum. Bir tespitte bulunuyorum.

Resmi bir sıfata ihtiyacım yok kendi hak ve özgürlüklerimi savunmak için. Kimseyi köşeye sıkıştırıp tahrik etmiyorum, üzeri kapalı konuşan sizlersiniz burada. Ben açık ve net bir şekilde konuya cevabımı verdim. İnsan hakları ile alıp veremediğiniz mi var bunu öğrenmeye çalışıyorum. Söylemeye korktuğunuz bir mevzuyu ''Vatani ve milli değerler'' adı altında gizliyor olabilirsiniz, açık açık savunulacak bir fikriniz varsa korkmadan üzerine basa basa söylersiniz zaten benim yaptığım gibi.

Ben burada insani hak ve özgürlüklerden bahsederken konuyu partilere getiren yine ayrıca sizsiniz. CHP'li ya da AKP'li olduğumu söylediğimi hatırlamıyorum. Ben burada sadece kişilerin hak ve hürriyetlerini hatırlatıyorum. İlk mesajımda söylediğim şey gayet yoruma kapalı ve düz mantık:

Kişinin düşüncelerine değil, düşünce hakkına saygı duymak zorundasınız.

Aha şunu savunuyorum ben. Ömrünüzde okumamış olabilirsiniz, doğru düzgün uygulanamıyor zaten, fakat bunlar her bireyin temel haklarıdır. Haklarınızı bilin, savunun.
Eh, işte döndük-dolaştık başa geldik, biz de aynı şeyi söylüyoruz.

O halde bir problem yok, benim ilk mesajımda söylediğim şey zaten, düşüncelere değil düşünce özgürlüğüne saygı.

Güzelce açıklamak var iken "görüş" adı altında amacı sadece küfür etmek ise saygı duymam. (Burada demek istediğim ülkeyi kurtaran milli değerlere küfür eden dangalaklardan bahsediyorum.) Ha bir de nerede olursa olsun, eğer vatana ihanet ettiyse, onları savunmak görüş değildir. Onları savunmak da ihanettir. Din veya görüş konusunda, isterse bir adam hristiyan olsun, isterse ateist, isterse de müslüman olsun. Umurumda değil, saygı duyarım. Ancak iş birbirlerinin dinlerine küfür etmeye gelince, veya düşüncesine o zaman saygı yok. Yani konuya göre değişir. Asla savunulmayacak bir şey savunuluyorsa saygı duymam bu kadar. Saygıya saygı uleyn.(!)

Saygı duymak başkadır, görüşü düzgünce anlamak/dinlemek, akıl süzgeçinden geçirerek bir şeylerin baskısı altında kalmadan yorum yaparak katıldığını veya katılmadığını söylemek başkadır.

Pedofili savunan ve bununla gurur duyan birinin görüşüne saygı gösterip tabii ki sınırlarımızı korumayacağız ama bence Samsung'un bu telefonu bu fiyata alınabilecek en iyi telefondur diyen birine çıkış yapmak yerine katıldığımız veya katılmadığımız noktaları düzgünce söyleyebiliriz.

Konudan konuya, adamından adamına, iyi niyetten kötü niyete kadar her şeye bağlı bir konu.

Yeni konular

Geri
Yukarı