Her görüşe saygı duymalı mıyız?

illedelinux

Decipat
Makaleler
2
Daha fazla  
Örneğin vatanı, vatan değerlerini, milli bütünlüğü, milli değerleri ve kazanılmış değerleri hedef alan görüşlere, o da bir görüştür deyip saygı duymalı mıyız?
Bence duymamalıyız, çünkü saygı duydukça zaman içinde bunu gerçeğe dönüştürüyorlar, ülkemizde ve dünyada bu kanıtlanmıştır.

Mümkün olduğunca karşı gelmeliyiz fakat saygı duymakla desteklemek aynı şeyler değil. Öyle düşünüyorsalar ve fikirlerini değiştiremiyorsak geriye yapacak bir şey kalmıyor. Suç işlemedikleri sürece öyle bırakılıyorlar. Ülke bütünlüğüne zararları olabiliyor.

Örneğin vatanı, vatan değerlerini, milli bütünlüğü, milli değerleri ve kazanılmış değerleri hedef alan görüşlere, o da bir görüştür deyip saygı duymalı mıyız?
Bence duymamalıyız, çünkü saygı duydukça zaman içinde bunu gerçeğe dönüştürüyorlar, ülkemizde ve dünyada bu kanıtlanmıştır.
Her görüş deyince çok uç noktalara gidiyor bu konu, yani 40 yaşındaki biri ben pedofiliyim ve 2 yaşındaki çocukları arzuluyorum saygı duymalısınız deyince duyabilecek miyiz?

Örneğin Vatan'ı, Vatan değerlerini, milli bütünlüğü, milli değerleri ve kazanılmış değerleri hedef alan görüşlere, o da bir görüştür deyip saygı duymalı mıyız?

Ben mesela LGBT'ye saygı duyarım fakat desteklemem.

Her görüş deyince çok uç noktalara gidiyor bu konu, yani 40 yaşındaki biri ben pedofiliyim ve 2 yaşındaki çocukları arzuluyorum saygı duymalısınız deyince duyabilecek miyiz?
Bu bir görüş değil, hastalık.

Desteklemediğimiz bir görüşse sunacak bir karşı argümanımız varsa sunmalıyız, saygı zaten olmalı.
Ama dediğiniz gibi benim değerlerime saygısızca saldıran biri olup da saygı(?) kılıfının arkasına sığınacak olursa bunu hiçbir şeklide hoş görmem.

Sevmek zorunda değiliz ama saygı duymak zorundayız. Karşındaki ne düşünüyorsa düşünsün. Adam öyle düşünüyor diye gidip pata küte dalmak veya hakarette bulunmak yanlış. Sonuçta insanız konuşarak anlaşabiliriz. Konuşarak da çözemiyorsanız o ortamdan uzaklaşın.

Bahsettiğiniz şeyler sizin onurunuzu zedeliyorsa saygı duymak zorunda değilsiniz. Lakin bu saygısızlık yapmalısınız anlamına da gelmiyor. O görüşe sahip kişilere tepki göstermek, sizin de tepki toplamanıza sebep olacaksa; öncelikle o görüşe sahip kişilerin o görüşünü yok sayabilir, bu da olmaz ise o kişiyi yok sayıp hayatınıza devam edebilirsiniz...

Herkesin düşüncesi farklıdır. Herkes kendine farklı konuları ilke edinmiş olabilir.

Mesela ben, Volkan Konak'ın şu sözünü çok beğeniyor, destekliyor ve uyguluyorum:
Bestelerimi beğenmezseniz size ahbaplık edebilirim. Tuttuğum takımdan hoşlanmayabilirsiniz, sizle ahbaplık edebilirim, bir masada yemek yiyebilirim. Sevdiğim ya da çıktığım bir kadından hoşlanmayabilirsiniz, sizle ahbaplık kurabilirim. Ama, Mustafa Kemal'i sevmeyen bir adamla ahbaplık edemem, onun dostu olamam. Çünkü, Mustafa Kemal uygarlıktır, çağdaşlıktır, vefadır, kadına kıymet bilendir.

Geri
Yukarı