Her şeyi çok kafaya takmak

Yaşıtız sayılır, 1 ay önce 14'e girdim bende. Bu arada bende her şeyi çok kafama takıyorum sizin gibi, böyle özellikle sağlık konularında çok takıntı yapıyorum.
Ben daha çok PC ve sosyal anlamda.
Önce PC takıntılarımı yenmek istiyorum. Sizce nasıl yenerim? Biliyorum OgnitorenKs ISO'su ile PC rahatlayacak. Ama takıntılarım yüzünden kuramıyorum.

Ben daha çok PC ve sosyal anlamda.
Önce PC takıntılarımı yenmek istiyorum. Sizce nasıl yenerim? Biliyorum OgnitorenKs ISO'su ile PC rahatlayacak. Ama takıntılarım yüzünden kuramıyorum.
Ben ölümden korktuğum için sağlıkla ilgili şeylere takılıyorum. 3 ay önce kedi ısırdı hiç bir şey olmadı ama hala kuduz korkusuyla yaşıyorum.

Merhaba, artık çok rahatsız oluyorum bu konudan. Sadece içimi dökmek istedim.
Çok saçma takıntılarım var.
Örneğin PC'yi daha iyi optimize etmek için @OgnitorenKs hocamızın ISO'sunu indirmek istiyorum. Fakat sanki PC'ye kötü bir şey yapar mışım gibi hissediyorum.
Sen yine iyiymişsin. Ben de direkt sosyal anksiyete var. Dışarı çıkmaya korkuyorum bana bakıp dalga geçerler diye. Maske almayı düşünüyorum (Korona da takılan maske değil.). Şu pazartesi gelsin bir maske alacağım.
Dostum, öncelikle bu düşüncelerinin her birisinin boş düşünceler olduğunu bilmelisin. Sana bakıp yapılan kötü yorumlar, dalga geçmeler olursa kâale (ciddiye) almamalısın, gülüp geçmelisin, kendinle barışık olmalısın. Böyle düşündüğün müddet hayatı kendine zehir edersin ve hiç bir şeyden zevk alamazsın. 5 kuruş etmez insanlar hayattan fazlaca zevk alırken sen bu düşünceler yüzünden hayatını tam anlamıyla yaşayamaz olacaksın. Sence de bu seni rahatsız etmez mi? Hiç bir şeyden, insandan korkun olmasın, her zaman cesur ol. Mesela sınıfa girerken veya başka insan bulunan ortamlara girerken yüksek sesle selam vererek gir. Arkadaşlarınla yüksek sesle, özgüvenli şekilde rahat rahat, elini kolunu sallaya sallaya konuş, kendini kasma. Eğer bu yaşta böyle düşünürsen ileride emin ol çok pişman olursun. Kısacası hayat, bazı şeyleri kafaya takmaya hiç değmeyecek bir yer. Bu düşüncelerle sadece kendini yiyip bitirirsin. Tipleri o kadar kötü insanlar var ki elini kolunu sallayarak geziyorlar insan içerisinde. Onlar mutluyken, rahatken sen neden olmayasın? Lütfen maske alma, yüzün açık bir şekil de insanların içine çık. Sonra hiç bir şey olmadığını, boşuna böyle düşündüğünü göreceksin, öğreneceksin.

Dostum, öncelikle bu düşüncelerinin her birisinin boş düşünceler olduğunu bilmelisin. Sana bakıp yapılan kötü yorumlar, dalga geçmeler olursa kâale (ciddiye) almamalısın, gülüp geçmelisin, kendinle barışık olmalısın. Böyle düşündüğün müddet hayatı kendine zehir edersin ve hiç bir şeyden zevk alamazsın. 5 kuruş etmez insanlar hayattan fazlaca zevk alırken sen bu düşünceler yüzünden hayatını tam anlamıyla yaşayamaz olacaksın. Sence de bu seni rahatsız etmez mi? Hiç bir şeyden, insandan korkun olmasın, her zaman cesur ol. Mesela sınıfa girerken veya başka insan bulunan ortamlara girerken yüksek sesle selam vererek gir. Arkadaşlarınla yüksek sesle, özgüvenli şekilde rahat rahat, elini kolunu sallaya sallaya konuş, kendini kasma. Eğer bu yaşta böyle düşünürsen ileride emin ol çok pişman olursun. Kısacası hayat, bazı şeyleri kafaya takmaya hiç değmeyecek bir yer. Bu düşüncelerle sadece kendini yiyip bitirirsin. Tipleri o kadar kötü insanlar var ki elini kolunu sallayarak geziyorlar insan içerisinde. Onlar mutluyken, rahatken sen neden olmayasın? Lütfen maske alma, yüzün açık bir şekil de insanların içine çık. Sonra hiç bir şey olmadığını, boşuna böyle düşündüğünü göreceksin, öğreneceksin.
(Olmayan) tipimden çok utanıyorum. Kendimi çirkin buluyorum. O yüzden maske takarak gezmek istiyorum. Aynı zamanda kalabalık içinde elim ayapım titriyor, terliyorum. Ama discord gib yerlerde istediğim gibi konuşuyorum. Kimse yüzümü göremiyor. Sanırım maske takmak benim için en iyisi.

(Olmayan) tipimden çok utanıyorum. Kendimi çirkin buluyorum. O yüzden maske takarak gezmek istiyorum. Aynı zamanda kalabalık içinde elim ayapım titriyor, terliyorum. Ama discord gib yerlerde istediğim gibi konuşuyorum. Kimse yüzümü göremiyor. Sanırım maske takmak benim için en iyisi.
Maskeyi çıkarmaktan bende korkuyordum dişerim yüzümden ama denedikten sonra alışabiliyorsun.

(Olmayan) tipimden çok utanıyorum. Kendimi çirkin buluyorum. O yüzden maske takarak gezmek istiyorum. Aynı zamanda kalabalık içinde elim ayağım titriyor, terliyorum. Ama discord gibi yerlerde istediğim gibi konuşuyorum. Kimse yüzümü göremiyor. Sanırım maske takmak benim için en iyisi.
Neden "olmayan tipimden çok utanıyorum, kendimi çirkin buluyorum" şeklinde cümleler kuruyorsun ki? Önemli olan her zaman iç güzelliktir, dış güzellik değil. Yüzü güzel olup içi kötü olan, yalancı, düzenbaz olan çok insan var. Yüzü kötü olup içi temiz olan dürüst insanda var. Bu durumda iç güzellik daha önemli. İnsanları senin yüzün ilgilendirmez, karakterin, dürüstlüğün, nasıl bir insan olduğun ilgilendirir. Belki sadece dış görünüme önem veren insanlara denk geldiğin zaman yüzün hakkında yorum yapabilirler. Dediğim gibi onlar gram ciddiye alınacak insanlar değiller. Saygılı ve seviyeli ve dürüst olmak, yakışıklı olmaktan kat ve kat daha üstündür. Emin ol yakışıklı olmanın hiç bir önemi yok, her birimiz faniyiz önemli olan iç güzelliğimizdir...

Dünyada bulunan her insan senin gibi insandır. Discord'ta sohbet ettiklerinde normal senin gibi insan. Hiç kimsenin birbirinden farkı yok. Utanmayan, rahat olan insanlarda senin gibi insanlar. Sen de insan olduğuna göre onlar gibi rahat olabilirsin. Utanırsan ve çekinirsen tekrar söylüyorum ileride çok pişman olursun. Biliyorum kolay değil zordur bu süreci atlatmak. Fakat kalabalık içinde heyecanlanıp ellerinin titremesi gibi durumları bu işi sürekli yaparak çözebilirsin. Eğer kalabalığa girdiğin zaman elin titriyorsa elin titremeyecek hale gelene kadar kalabalık ortamlara girmelisin. Tabii ki hemen düzelecek diye bir şey yok, her şey zamanla olur, düzelir. Benim de zamanında kalabalık ortamlara vb. girdiğimde elim ayağım titriyordu. Sonradan o günlerime dönüp bir baktım ki "Boşuna kendimi kasıyormuşum, keşke rahat olsaydım, benim onlardan ne farkım vardı?" diyorum. Elinin ayağının titrediği ve terlediğin ortamlara daha çok girmeye çalış. "Benim arkamda Allah var, o beni korur." de. "O insanlardan ne farkım var ki?" de. "O insanlarda kimmiş?" de. Sen adım at, gerisi gelecektir inşallah.

Hocam şu an sizinle tam olarak aynı durumu yaşıyorum.
Hocam ben Psikiyatriye gidiyorum bu sebeplerden dolayı. Size verebileceğim en iyi öneri lütfen geleceği düşünme. Biliyorum çok zor, hatta imkansız fakat bak ben ölmedim hala yaşıyorum. İstediğin zaman bana buradan yazabilirsin hem bende sana destek olurum :) İçini ferah tut 😍

Geri
Yukarı