Her şeyi kafaya takmak

370728

Decipat
Arkadaşlar her şeyi çok fazla takıyorum, rahatsız edecek derece. Bu durumda iken halsizlik çöküyor, zar zor nefes alıyorum, ellerim terliyor. Diğeri ise en olacak en kötü şeyi düşünüyorum. Bu şeyler ilaçlar, doktorlar ile geçer mi? Hayatımı etkiliycek durumda çünkü. Psikiyatriye gitmeyi düşünüyorum, doğru mu sizce? Yaşım 14 daha.

Annem, okulum bazı boş konular.
Bu aralar ben de çoğu şeyi kafaya takıyorum. Yalnız değilsiniz. Sabah uyanır uyanmaz daha elimi yüzümü yıkamadan, gece de uykuya dalmadan önce düşünecek kadar takıyorum. Okul konusunda şöyle bir tavsiye verebilirim, okulunuz eğer kafanıza takılıyorsa demek ki bir şeylerin farkında olan birisisiniz ki bu gayet güzel. Ne zaman okuldaki sorunlar aklınıza takılırsa gidin bir test çözün. Ne alaka diyebilirsiniz fakat buradaki amaç hem sizin düşüncelerinizden uzaklaşmanız için başka bir şey ile meşgul olmanız, hem de okulu kafanıza takmamanız için başarınızı bir nebze de olsa arttırmak. 1 test ile başlarsınız, bakarsınız güzel gidiyor devam edersiniz çalıştıkça çalışırsınız. Size düşünmeyin demiyorum tabii ki de düşüneceksiniz. Fakat sizi etkileyecek seviyeye gelmesi ki zar zor nefes almak ve el titremesi gibi sorunlar varsa gerçekten etkiliyor demektir. Psikolog değilim fakat anksiyete de olabilir. Bir süre boyunca kendiniz halletmeyi yani aklınıza geldikçe başka şeylerle uğraşmayı, birilerine dertlerinizi anlatmayı, kendinizi meşgul etmeyi deneyin. Baktınız olmuyor, psikoloğa başvurabilirsiniz. Ailevi sorunlarınız hakkında bir şey söyleyemeyeceğim. Hem ne olduğunu bilmiyorum hem de yorum yapmak etik değil.

Bir kere daha böyle bir konu açmıştınız sanırım. Başka şeyler düşünmeye çalışın, bu tip şeyler aklınıza geldiğinde kafanızı rahatlatacak şeyler yapın, mesela kitap okuyun, YouTube'a girip bir video izleyin, Titanfall 2 oynayın ;). Eğer işe yaramıyorsa bir psikiyatrist veyahut psikologa görünün.

Bu aralar ben de çoğu şeyi kafaya takıyorum. Yalnız değilsiniz. Sabah uyanır uyanmaz daha elimi yüzümü yıkamadan, gece de uykuya dalmadan önce düşünecek kadar takıyorum. Okul konusunda şöyle bir tavsiye verebilirim, okulunuz eğer kafanıza takılıyorsa demek ki bir şeylerin farkında olan birisisiniz ki bu gayet güzel. Ne zaman okuldaki sorunlar aklınıza takılırsa gidin bir test çözün. Ne alaka diyebilirsiniz fakat buradaki amaç hem sizin düşüncelerinizden uzaklaşmanız için başka bir şey ile meşgul olmanız, hem de okulu kafanıza takmamanız için başarınızı bir nebze de olsa arttırmak. 1 test ile başlarsınız, bakarsınız güzel gidiyor devam edersiniz çalıştıkça çalışırsınız. Size düşünmeyin demiyorum tabii ki de düşüneceksiniz. Fakat sizi etkileyecek seviyeye gelmesi ki zar zor nefes almak ve el titremesi gibi sorunlar varsa gerçekten etkiliyor demektir. Psikolog değilim fakat anksiyete de olabilir. Bir süre boyunca kendiniz halletmeyi yani aklınıza geldikçe başka şeylerle uğraşmayı, birilerine dertlerinizi anlatmayı, kendinizi meşgul etmeyi deneyin. Baktınız olmuyor, psikoloğa başvurabilirsiniz. Ailevi sorunlarınız hakkında bir şey söyleyemeyeceğim. Hem ne olduğunu bilmiyorum hem de yorum yapmak etik değil.

Beni asıl sinir eden nokta babamın beni takmaması. Doktara gitmeyi sadece hasta olunca sanıyor. Test çözmek istiyorum ama korkuyorum, özellikle matematik çözerken. Testte çok zor çözemediğim sorular ya sınavda çıkarsa, ya sınıfta kalırsam diye.

Bir kere daha böyle bir konu açmıştınız sanırım. Başka şeyler düşünmeye çalışın, bu tip şeyler aklınıza geldiğinde kafanızı rahatlatacak şeyler yapın, mesela kitap okuyun, YouTube'a girip bir video izleyin, Titanfall 2 oynayın ;). Eğer işe yaramıyorsa bir psikiyatr veyahut psikologa görünün.

Evet açmıştım. Daha da arttı. Titanfall 2'yi de 2-3 kere bitirdiğmiden ilk günkü heyecanı kalmadı.

Beni asıl sinir eden nokta babamın beni takmaması. Doktora gitmeyi sadece hasta olunca sanıyor. Test çözmek istiyorum ama korkuyorum, özellikle matematik çözerken. Testte çok zor çözemediğim sorular ya sınavda çıkarsa, ya sınıfta kalırsam diye.
Testte çok zor/çözemediğiniz sorular çıksın. Unutmayın sizin hangi alan olursa olsun gelişmenizi, bir şeyler başarmanızı, başkalarından farklı olmanızı sağlayacak şey sizin hayatta karşınıza çıkan zorluklara karşı ne kadar mücadele ettiğinizdir. Temel sorularla başlayın, ardından orta ve zor sorulara geçin. Youtube üzerinden soru çözüm videolarını izleyin, hocalar bir soruya nasıl yaklaşıyor bunu fark edin. Çözümlü soru bankaları da işinize yarayacaktır. Siz bu soruların üzerine gittikçe de kolaylaşacaktır ve çözebilmeye başlayacaksınız. Sınavda çıkınca da yapacaksınız, sınıfta kalmayacaksınız. Böyle şeyleri düşünmek size stresten başka bir şey kazandırmayacaktır. Anlıyorum bu konuları düşünmemek elinizde değil fakat bu farkındalığı da kazanmanız gerekiyor. Size bir kaç gün bu ders ortamından uzaklaşmanızı ve kafanızı dinlemenizi tavsiye edeceğim. Belirli kararlar almanız gerekiyor. Youtube üzerinden videolarıyla rehberlik/koçluk hizmeti veren hocalar var. Onları takip ediniz işinize yarayacaktır. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla gerçekten kaygı probleminiz var.

Testte çok zor çözemediğim sorular ya sınavda çıkarsa, ya sınıfta kalırsam diye.
Hocam dersleriniz genel anlamda iyiyse sınıfda kalmassınız, bunu kafaya takmayın.
O zaman bir psikiyatriste görünün, babanızı bir şekilde ikna edebilirsiniz umarım.
Titanfall 2'yi de 2-3 kere bitirdiğmiden ilk günkü heyecanı kalmadı.
Online girin hocam. Maç bulması biraz uzun sürüyor ama bayağı zevkli.

Yeni konular

Geri
Yukarı