Çözüldü Herhangi bir Debian dağıtımına Pardus ETAP dokunmatik sürücüsü kurulabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Kernelginar

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
19
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Laptop: ASUS TUF Gaming F15 FX506LHB-HN323
İşlemci: i5-10300H
Ekran kartı: GTX 1650
RAM: 8 GB 3200 MHz DDR4 Laptop
Dahili Depolama: Intel SSDPEKNU512GZ
Meslek
Öğrenci
Merhabalar.

Okulda bilişim öğretmenim ile Pardus'u güncellemeye çalışıyorduk. Fakat kendisinden pek bir hayır gelmedi bize. Hata üstüne hata veriyordu. Benim de aklımda Pardus'un GitHub sayfasında yayınladıkları dokunmatik sürücüyü Debian tabanlı bir sisteme kurmak geldi. Böyle bir şey yapılabilir mi?

Çözüm
Bu kurduğun Debian 11 miydi? Debian 11 tabanında dh-systemd yok, Debian 10 tabanının deposunda var. Ben Debian 10'da deniyorsun zannettim.
Hocam yukarıda Debian 11 yazmıştım ama. Neyse sorun olmaz. Öğrenmiş olduk. 😀

Ben "Debian 11'de çalışmaz" yazdığım için, Debian 10'da denemeye başladın zannettim. Debian 11'de çekirdek 5.10 ile modüller derlenmiyor. Debian 10'da çekirdek 4.19 ile derlenme ihtimali yüksek.

Tamamdır hocam. Linux Lite insin burada konuştuğumuz adımlardan devam edeceğim. Ayrıca benim hatam kusura bakmayın.
Ben "Debian 11'de çalışmaz" yazdığım için, Debian 10'da denemeye başladın zannettim. Debian 11'de çekirdek 5.10 ile modüller derlenmiyor. Debian 10'da çekirdek 4.19 ile derlenme ihtimali yüksek.

Hocam şu an Linux Lite kurdum.

Paket yaptırayım sana, önce aşağıdaki komutla gerekli paketleri yükle.

Kod:
sudo apt install dpkg-dev dh-systemd dkms

Ardından dizin içinde aşağıdaki komutu çalıştır.

Kod:
dpkg-buildpackage --no-sign -tc

Üst dizinde paket oluşacaktır, bununla kurulum yaparsın.

Şunların çıktısı ipucu verir.

Kod:
dpkg -l | grep eta-touchdrv
dkms status

Şu adımları yaptım. Sırada ne var?

Sondaki dpkg -l | grep eta-touchdrv / dkms status komutlarını girdim herhangi bir çıktı vermedi.
Ekran görüntüsü_2022-03-25_23-35-57.png

@OzgunP
Ekran görüntüsü_2022-03-25_23-37-51.png

.deb ile kurmaya çalıştığımda bu hatayı alıyorum.
Ekran görüntüsü_2022-03-25_23-40-32.png

Sanırım oldu.

Son düzenleme:
Çıktılardan anladığım kadarıyla, 5.4 çekirdekle gelen Linux Lite'a da kurulamadığını düşünüyorum. Çünkü bu sürücü 2018'den beri bakım almamış, bu sürede çekirdekte bir çok API ve makro değişikliği oldu, kurulamaması bununla ilgilidir.

Çıktılardan anladığım kadarıyla, 5.4 çekirdekle gelen Linux Lite'a da kurulamadığını düşünüyorum. Çünkü bu sürücü 2018'den beri bakım almamış, bu sürede çekirdekte birçok API ve makro değişikliği oldu, kurulamaması bununla ilgilidir.

Hocam okulda deneyecektik ama öğretmenim bugün yoğundu o yüzden deneyemedik.

Merhabalar,
Ben de akıllı tahtalara çıkınca Ubuntu 22 yüklemeyi planlıyordum ama sizde olduğu gibi dokunmatik sürücüleri çalışmıyor. Pardus reposunda dokunmatik sürücüsün en yeni sürümü 0.1.8 ve 2020 de çıkmış ama Github'da kaynak kodu yok. Sürücüyü eski kernel yüklemeden çalıştırmanın herhangi bir yolu var mı? Teşekkürler.
Tekrar Merhabalar,
Sürücünün 0.1.8 sürümünün kaynak kodunu burada buldum.

Son düzenleme:
Merhabalar,
Ben de akıllı tahtalara çıkınca Ubuntu 22 yüklemeyi planlıyordum ama sizde olduğu gibi dokunmatik sürücüleri çalışmıyor. Pardus reposunda dokunmatik sürücüsün en yeni sürümü 0.1.8 ve 2020 de çıkmış ama GitHub'da kaynak kodu yok. Sürücüyü eski kernel yüklemeden çalıştırmanın herhangi bir yolu var mı? Teşekkürler.
Tekrar merhabalar,
Sürücünün 0.1.8 sürümünün kaynak kodunu burada buldum.

Hocam bunun için tekrar konu açın bence.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı