Hesap kiralama/satışı yasaklanmalı mı?

Hesap satışı/kiralama yasaklanmalı mı?

• Evet

• Hayır

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Bildiğim kadarıyla, yanlışsam düzeltin, Epic Games'te bir hesaba birden fazla kişi aynı anda girebiliyor. Singleplayer oyunu aynı anda oynayabiliyor. Buna izin varsa diğerlerine de izin olabilir. Siz evinize gelen arkadaşınıza bir oyun oynattığınızda ve o arkadaşınız satın almadığında bir sorun olmuyor. Benim oyunum, istediğime oynatırım, istediğime veririm. Yasaklanması daha doğru olmasına rağmen korsandan çok daha iyi bir yol olduğu kesin.

"Korsana destek vermiyorum, yapımcının emeğini çalmayın hırsızlar" diyenler 5 TL verip CP2077 alınca çok komik oluyor.

Yasaklanmalı bence.

Etik mi, değil mi tartışılır? Ama eğer bunun yasaklanması gerektiği düşünülüyorsa o zaman 2. el olan her şey yasaklanmalı diye düşünüyorum. Onda da aynı mantık çünkü. Üreticiye para gitmiyor.

Bence yasaklanmamalı. Mümkünse fikrinizi kimseye sataşmadan belli edin.

Ha bu arada LoL gibi, Valorant gibi direkt olarak servisin yasakladığı durumlarda bence de yasak olmalı.

Bildiğim kadarıyla, yanlışsam düzeltin, Epic Games'te bir hesaba birden fazla kişi aynı anda girebiliyor. Singleplayer oyunu aynı anda oynayabiliyor. Buna izin varsa diğerlerine de izin olabilir. Siz evinize gelen arkadaşınıza bir oyun oynattığınızda ve o arkadaşınız satın almadığında bir sorun olmuyor. Benim oyunum, istediğime oynatırım, istediğime veririm. Yasaklanması daha doğru olmasına rağmen korsandan çok daha iyi bir yol olduğu kesin.
Aynı şey değil. Platformlar buna izin vermiyor ki kurallarına aykırı zaten.

Ben de yasaklanması taraftarıyım zira korsan kullanıma kıyasla hesap satışında da aynı şekilde etik olmayan durumlar söz konusu.

Özellikle LoL gibi oyunlarda yüksek dereceli hesaplara sahip kişiler, hiç etik midir değil midir diye düşünmüyor ve bu doğrultuda forumun da bu duruma karşı olan müsaadesini, kendileri gibi satış yapacak olan üyelere tanınan elverişli ortamı, sabit imkânı kullanarak rahat rahat satış yapıyor.

"Korsana hayır!" nidalarının atıldığı bir platformda, hesap satışına karşı tanınan bu sabit imkân tam olarak ne kadar doğru?

Hesapların aynı anda sadece tek bir kişiye kiralanmasının veya arkadaşlarla ücretsiz paylaşılmasının (Steam aile paylaşımı vs.) etik olduğunu düşünüyorum, tıpkı CD zamanlarında yaptığımız gibi.

Aynı anda onlarca kişiye kiralamanın ise tıpkı korsan CD'yi kopyalayıp satıyormuşsun gibi olduğunu ve etik olmadığını düşünüyorum.

Geri
Yukarı