Heyecan problemi yaşıyorum

Swoz

Decapat
Merhaba arkadaşlar. Benim heyecan sorunum var ve atlatamıyorum. Ne zaman tanımadığım biriyle konuşsam veya sınıfın ortasına çıksam elim ayağım titriyor. Bunu nasıl atlatabilirim?😕

Onların da benim de senin de onlar gibi sıradan bir insan olduğunu düşünerek.
Bu dünyada kimse senin kendine seçtiğin değer verdiğin insanların haricinde özel bir insan değil. Rahat ol kendin ol zaten gerisi kendiliğinden gelir.

Biliyorum çok zor o durum..
Aslında tanımadığın insanlardan utanıyorsun ve heyecanlanıyorsun günden güne alışarak bu sorunu çözebilirsin fakat bir video da görmüştüm. Özgüven problemini ;

1. aşama olarak sokakta geçerken herhangi bir insana merhaba diyerek yoluna devam et.
2. aşama olarak sokakta merhaba dediğin insanla 2 dakikadan uzun sohbet yap ( yol falan sorabilirsin)
3. aşama olarak bu özgüvenini patlatacak aşama herhangi bir dükkana girip orada olmayan bir şey sor kuyumcuya girip burada et satılıyor mu demek gibi

Bunları şahsen bir kısmını uyguladım eski olduğumdan daha özgüvenliyim bunları uygulaman yeter. Sınıfındakilerle samimi ol, kimse sessiz somurtkan birini sevmez kendini sevdirmen lazım. Uç iste, kantinde sınıfından birini gördüğünde selam ver ve yanına otur sohbet edin nasılsın ne yapıyorsun ve kendine adam gibi bir arkadaş seç. Kendini geliştir bu sana inanılmaz bir özgüven katacak diğer insanlardan daha bilgili oluşun.

Kendinde neyin eksik olduğunu düşünüyorsan üzerine git sana en iyi gelecek şey senin içinde ama unutma ki kimsenin kimseden üstünlüğü yok herkes elektrik ustası olamaz berber olamaz herkes mesleki açıdan asker olamaz polis olamaz veya yapamaz istemez vs. sen istediğin sürece en iyisi sensin :)
Yanı sıra omegle tarzı platformları güzel şekilde kullanıp insanlarla muhabbet kurabilirsin hatta saçmalayabilirsin konu konuyu açar şakır şakır konuşursun.
Şunada inanıyorum enerji enerji enerji kendine bu şekilde yapamıyorum edemiyorum vs gibi olumsuzluklarla anarsan zor çıkarsın işin içinden önce kalbinden sonra fikrinden ardından zikrinden ben yaparım konuşurum hatta alâsını yaparım diye söylen dur.

Rahat ol takma gibi boş şeyler söylemeyeceğim.
Muhtemelen sosyal anksiyeten var psikiyatriste gitmelisin.
Hocam daha yeni çıktı bu olay daha 1 ay öncesine kadar yaşamıyordum ama.

Kendinde neyin eksik olduğunu düşünüyorsan üzerine git sana en iyi gelecek şey senin içinde ama unutma ki kimsenin kimseden üstünlüğü yok herkes elektrik ustası olamaz berber olamaz herkes mesleki açıdan asker olamaz polis olamaz veya yapamaz istemez vs. sen istediğin sürece en iyisi sensin :)
Yanı sıra omegle tarzı platformları güzel şekilde kullanıp insanlarla muhabbet kurabilirsin hatta saçmalayabilirsin konu konuyu açar şakır şakır konuşursun.
Şunada inanıyorum enerji enerji enerji kendine bu şekilde yapamıyorum edemiyorum vs gibi olumsuzluklarla anarsan zor çıkarsın işin içinden önce kalbinden sonra fikrinden ardından zikrinden ben yaparım konuşurum hatta alâsını yaparım diye söylen dur.
Anladım hocam teşekkürler deneyeceğim.

Geri
Yukarı