Hi-Level M.2 SSD'ye Windows kurulmuyor

ErkanGul

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Maden Mühendisi
Merhaba sevgili arkadaşlar.
ASUS ROG G531GT modeli bir laptop bilgisayara sahibim. Ürünüm satın aldığımda içerisinde Intel'e ait 1500/1000 değerlerine sahip bir NVMe SSD ile geldi.
Şimdilerde yeni bir SSD satın aldım. PCI-e 4 özellikli ancak PCI-e-3 standartında çalışacaktır taktığımda düşüncesi ile aldım. Bilgisayarım tek Slot'a sahip. Taktım ve format USB'sini de taktıktan sonra bilgisayarı açtığımda ROG logosunda bekliyor, asla format ekranına ilerleyemiyorum.
Geri Intel SSD'mi taktığımda ise bilgisayarım normal açılıyor.
Bu durumu daha önce yaşamış arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
Saygılar.

1665469662882.png

Merhaba sevgili arkadaşlar.
ASUS ROG G531GT modeli bir laptop bilgisayara sahibim. Ürünüm satın aldığımda içerisinde Intel'e ait 1500/1000 değerlerine sahip bir NVMe SSD ile geldi.
Şimdilerde yeni bir SSD satın aldım. PCI-e 4 özellikli ancak PCI-e-3 standartında çalışacaktır taktığımda düşüncesi ile aldım. Bilgisayarım tek Slot'a sahip. Taktım ve format USB'sini de taktıktan sonra bilgisayarı açtığımda ROG logosunda bekliyor, asla format ekranına ilerleyemiyorum.
Geri Intel SSD'mi taktığımda ise bilgisayarım normal açılıyor.
Bu durumu daha önce yaşamış arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
Saygılar.

Eki Görüntüle 1541040

BIOS ekranınada erişemiyorsan disk sorunlu olabilir.

SSD'yi takmadan yapmayı dene. Eğer açılırsa sıkıntı SSD'dedir. Yok açılmaz ise sıkıntı USB'dedir.

Bunu denememiştim, deneyip sonucu yazacağım.

Yakın zamanda BIOS Update yaptın mı? Yapmadıysan yap çünkü çoğu zaman BIOS çözümdür. Sitede sürüm 308 son sürüm olarak görünüyor. Onu yüklemediysen yüklemeni tavsiye ederim.

BIOS'um son sürüm hocam.

Diski başka bir sistemde deneyin bir de, sorun diskte olabilir.

Şu an erişimimde başka bir sistem yok maalesef.

BIOS ekranınada erişemiyorsan disk sorunlu olabilir.

BIOS ekranına ulaşamıyorum ne yazık ki.

SSD'yi takmadan yapmayı dene. Eğer açılırsa sıkıntı SSD'dedir. Yok açılmaz ise sıkıntı USB'dedir.

Söylediğinizi şimdi denedim ve USB çalışıyor.

O zaman SSD'yi başka bir sistemde muhakkak deneyip ona göre iadesini talep etmelisin. Ya da uğraşamam dersen direkt iade talep et. Belki PCI-e 3.0 da 4.0 çalışmıyordur, ben de merak ediyorum bunu çalışır mı diye.

Not: Çalışırmış 4.0 3.0 da işte linki.

Son düzenleme:
O zaman SSD'yi başka bir sistemde muhakkak deneyip ona göre iadesini talep etmelisin. Ya da uğraşamam dersen direkt iade talep et. Belki PCI-e 3.0 da 4.0 çalışmıyordur, ben de merak ediyorum bunu çalışır mı diye.

Not: Çalışırmış 4.0 3.0 da işte linki.

Doğrudur, ben de aynı konuyu görmüştüm SSD'yi almadan önce. Zaten teorik olarak da çalışması gerekli sadece hız limitlerine takılması gerekli.
Ancak durum öyle bir hal aldı ki SSD'yi taktıktan sonra bilgisayar "ROG logo" kısmında kalıyor ve BIOS bile ulaşılamaz bir hal alıyor. SSD'de sorun olsa en azından BIOS'a ulaşırdım diye düşünüyorum.
İngilizce ROG forum sayfalarında biraz eski bazı konularda BIOS'un versiyonunu düşürmekten, SSD'ye kurulum yaptıktan sonra son sürüme güncellemekten söz ediyorlar.
Gerçekten eğilinmesi gereken bir konu, yurt dışında oldukça tartışılmış ancak Türkiye'de bu sorunu yaşayan mı olmadı acaba.

Yeni konular

Geri
Yukarı